Щедрий вечір ступає на поріг…

Новини 13 Січ. 2017 р., 14:45 563

У ніч з 13 на 14 січня за старим стилем українці зустрічали Новий рік. Передноворічний вечір називався Щедрим або Багатим. Основною обрядовою стравою вважалася кутя, її зазвичай ставили на покуть перед образами, де стояв дідух — символ врожаю та збереження роду.

На Щедрий вечір існував цікавий звичай. Батько сімейства ховався у кінці столу за пирогами, а мати запитувала в дітей, чи бачать вони тата. Діти, звичайно, відповідали, що не бачать. Тоді батько виходив і говорив: «Дай Боже, щоб і на той рік не бачили». Це означало побажання достатку і добробуту на весь наступний рік.

Цього вечора дівчата могли щедрувати лише попід вікнами та у дворі, чоловіки та молоді парубки заходили до кожної хати, славили господарів піснями, бажали їм здоров’я та достатку, за що отримували певну винагороду.

Також у хатах розігрували маленьке театральне дійство за участю масок «Кози» та «Маланки». У костюм кози — вивернутий кожух — одягали парубка, в руках він ніс примітивне опудало тварини з дерева. Нерідко з козою ходив «кіт» — людина з мішком для подарунків. У ритуальному обході також виступали «дід», «баба», «єврей», «циган», «лікар», «козак», «гончарі», «юристи» та інші персонажі. У цій маленькій виставі господарям бажали добробуту та всяких гараздів.

Ранок 14 січня, або Святого Василя був логічним продовженням Маланки. Цього дня дівчата ворожили на судженого — хто раніше одружиться. Також 14 січня посівали. Символічне засівання з побажаннями добра та багатства робили хлопці, вони ходили по хатах з торбинками. Цей звичай зберігся і до наших днів. До речі, для засівання можна використовувати лише пшеницю або жито. Не можна засівати рисом, пшоном, гречкою та іншими крупами.

Loading...

One Response to Щедрий вечір ступає на поріг…

  • Ancient Brinton Resort within just Douglassville (5 minutes against Pottstown) is trying to keep its 1st once-a-year Getaway Weird Bazaar this Sunday, December 7, towards 9am towards 4pm. Be part of us and quite a few magnificent nearby artisans at the haunted Brinton Resort inside Douglassville! More than 35 collectors, crafters, and distributors of interesting things and expert services will be at this getaway freaky-deaky yardsale, with an focus upon distinctive, strange, typical, creepy, alluring, eco-helpful, esoteric, entertaining, and hand-designed. As well as, meals, audio, doorway prizes, and other wild enjoyment will be accessible When oneself read!

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

НОВИНИ

22.10.2017
21.10.2017
20.10.2017
19.10.2017
18.10.2017