14 червня – Всесвітній день донора: цікаві факти про переливання крові

0

Сьогодні, 14-го червня, люди відзначають Всесвітній день донора. Журналісти «Трибуни-Броварів» зібрали 8 цікавих фактів про донорство, а також  про переливання крові в Броварах.

Переливання компонентів та препаратів крові щорічно сприяє порятунку мільйонів людських життів. Завдяки переливанню можна продовжити й зробити більш якісним життя пацієнтів, що страждають від загрозливих для життя станів, а також підтримувати складні медичні та хірургічні втручання.

Сьогодні лише в 62-х  країнах національні запаси продуктів крові засновані майже на 100% добровільному безоплатному донорстві крові, а 40 країн досі залежать від родинних донорів і навіть від платних донорів.

8 фактів про донорство:
  1. Ще в давнину люди намагалися лікуватися кров’ю тварин. У творах давньогрецького поета Гомера йдеться про те, що Одіссей давав пити кров тіням підземного царства, щоб повернути їм свідомість, пам’ять і мову. Кров тварин із лікувальною метою пили під час воєн, тому услід за єгипетськими військами йшли цілі стада баранів, кров яких використовували для лікування поранених. У стародавніх папірусах залишилися нотатки про те, що кров використовували також і для ванн.
  2. Слово «донор» походить від лат. donare – «дарувати». Людина, що потребує переливання та одержує донорську кров, називається «реципієнт».
  3. Загальний обсяг крові в організмі людини це 5-6 літрів, близько 10% від загальної маси тіла людини. За один раз у донора забирають 350-450 мл.
  4. Активні донори рідше страждають серцево-судинними захворюваннями та легше переносять крововтрату при ДТП та інших нещасних випадках.
  5. За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я, люди, які постійно здають кров, живуть у середньому на 5 років довше, тому що у них відбувається активізація системи кровотворення та регулярна стимуляція імунітету.
  6. Найзнаменитіший донор крові в світі протягом свого життя віддав близько 500 літрів крові за 624 рази.
  7. Щоб забезпечити достатню кількість крові для медичних потреб, в країні має бути не менше 40 донорів на 1000 жителів. Бути донорами можуть 10-15% населення, але реально людей, що здають кров, у десять разів менше.
  8. Кожному третьому жителю Землі хоч раз в житті доведеться робити переливання донорської крові. Для одного реципієнта, в середньому, потрібні три донори цільної крові.

Всесвітній день донора крові відзначається щороку 14-го червня згідно з рішенням 58-ї сесії Всесвітньої асамблеї охорони здоров’я (2005 р.) в Женеві. Ініціаторами його проведення виступають міжнародні організації – Всесвітня організація охорони здоров’я (ВООЗ), Міжнародна федерація Червоного хреста та Червоного півмісяця, Міжнародна федерація організацій донорів крові та Міжнародне товариство по переливанню крові, які закликають людей до добровільної та безкоштовної здачі крові.

Донорство в Броварах

У броварській лікарні діє трансфузіологічне відділення (адміністративний корпус, 2 поверх, тел. відділення: (04594) 4-40-94).

Графік прийому донорів: із понеділка до четверга з 08:00 до 11:00. При собі мати паспорт, перед забором обов’язково легкий сніданок.

Всі донори безкоштовно обстежуються на ВІЛ-інфекцію, гепатити В і С, сифіліс та печінкові проби: АЛТ. Дізнатися про результати свого обстеження донори можуть в п’ятницю з 14:00 до 15:30, телефоном інформація про результати обстеження не дається.

Протягом тижня (07.06.21-10.06.21) коллектив відділення трансфузіології та клітинної терапії КНП «Броварська БКЛ» БРР БМР прийняв 37 донорів.

Підготовлено за матеріалами donor.ua

Читайте також:

  1. У Броварах збирають реконвалесцентну плазму крові для лікування тяжкохворих коронавірусом. Відео

  2. «День донора» в Броварській ОТГ: охочих запрошують здати кров

  3. Донорів крові обіцяють безкоштовно обстежити в броварській лікарні

  4. У броварську лікарню потрібні донори крові, які подолали COVID-19

Залиште відповідь

Exit mobile version