Чистий четвер відзначають щорічно за три дні до Великодня. У 2021 році Чистий четвер припадає на 29 квітня. Саме в цей день можна позбавитися від багатьох гріхів і поліпшити своє життя. 

Чистий Четвер (Великий четвер, Страсний четвер) – це останній четвер перед Великоднем, коли віруючі згадують важливі події з життя Христа. У цей день вшановується Таємна вечеря, обмивання Ісусом ніг Його учнів, молитва Христа в Гефсиманському саду і зрада його учня Юди.

Із Чистого четверга і до самого Великодня в храмах згадують земні страждання Христа перед його розп’яттям. У церкві відбувається читання 12 Страсних Євангелій, де йдеться про страждання Ісуса перед стратою. У цей день кожен віруючий має залишити свої тривоги і гріховні помисли, щоб зустріти свято з чистою душею.

На наступний день, у Страсну п’ятницю, сумують про смерть Христа.

Традиції та обряди

 1. Купання. Чистому четвергу присвячені очисні обряди. У Таємну вечерю Ісус омив ноги своїх учнів. Звідси пішли традиції купань  у Чистий четвер. Скупатися потрібно рано вранці до сходу сонця, а в воду для вмивання бажано покласти щось срібне. Вважається, що після купання людина здобуде здоров’я та красу, зникнуть тривоги і втома.
 2. Генеральне прибирання. У цей день також варто відвідати церковну службу і покаятися у своїх гріхах. У храмі також причащаються, запалюють свічки і приносять їх додому. Вдома в Чистий четвер проводять генеральне прибирання, наводять лад у хліві та саду, прикрашають оселю до Великодня. Воду після прибирання виливають за будинком. День вважається сприятливим для стрижки та оновлення гардеробу.
 3. Випікання пасок. Господині в Чистий четвер печуть паски і фарбують яйця, готують святкові страви. Якщо паски вийдуть пишними і красивими, то і весь рік буде вдалим.
 4. Перерахуйте всі гроші. Здавна вважалося, що якщо протягом Чистого четверга тричі перерахувати всі наявні в будинку гроші, то вони протягом року в родині не переводитимуться. Перерахунком слід займатися рано вранці, опівдні і на заході. Робити це потрібно таємно не тільки від сторонніх людей, а й від усіх своїх домочадців.
 5. У ніч на Чистий четвер готували «четвергову сіль»: звичайну сіль загортали в ганчірочку і залишали в печі, потім товкли і просівали. Вважається, якщо додати її в їжу і питво важко – і навіть смертельно хворої людини, четвергова сіль може сприяти його лікуванню.

Прикмети в Чистий четвер

 • Не можна що-небудь позичати і віддавати з дому в цей день можна віддати свій достаток і спокій.
 • Хороша сонячна погода в Чистий четвер віщує, що залишок весни буде теплим. Якщо день дощовий  до самого літа дощитиме.
 • Якщо в цей день підібрати гроші з землі  щастя вони не принесуть.
 • У воду, якою миють підлоги, кладуть монети, щоб у будинку водилися гроші.
 • Покладіть на ніч в ємність з водою будь-який срібний предмет. А вранці, в Страсну п’ятницю, вмийтеся цією водою протягом року ніяка Нечиста сила страшною вам не буде.

Підготовлено за матеріалами УНІАН

Читайте також

 1. «Великдень – добрий день» у Броварах. Пасхальна програма
 2. Укрзалізниця збільшила число додаткових поїздів на Великдень
 3. Посилений карантин: як у храмах Броварщини відбуватиметься великодня служба

 4. Знайшов яйце – отримай приз: у Броварах відбудеться великодній квест