Охорона шкіл і дитячих садків – справа важлива і необхідна, проте на рівні держави поки що ніхто не береться за централізоване вирішення цього питання. Тому все частіше керівництво освітніх установ (шкіл, дитячих садків) спільно з батьківськими комітетами самостійно виносять на порядок денний питання про посилення охорони навчального закладу. Якщо у вітчизняних приватних школах і дитсадках послугами охоронних фірм користуються давно, то в звичайних школах Броварів професійні охоронні послуги поки не так поширені.

Думки батьків щодо доцільності наявності охоронців у школах розділилися: хтось вважає, що вартові в школі необхідні, хтось – що наявність охоронця зайва. Проте теми охорони навчальних закладів та її вартості для «батьківського» гаманця часто обговорюються в соціальних мережах, як і будь-які видатки батьків на освіту своїх дітей.

Відповідно до наказу МОН від 06.12.2010 за  № 1205 про ТИПОВІ ШТАТНІ НОРМАТИВИ загальноосвітніх навчальних закладів посади охоронців не передбачені. Проте штатними нормативами передбачено введення посади сторожа⃰.

Штатна одиниця посади сторожа вводяться з метою забезпечення охорони приміщень та споруд загальноосвітніх навчальних закладів упродовж необхідного для цього часу, де немає можливості передати охорону приміщення на пульт позавідомчої охорони.

Норма чисельності сторожів визначається згідно із таблицею:

№ з/п Кількість постів, од. Тривалість охорони об’єкта на добу, год.
8 12 16 24
Чисельність, осіб
1 1 1,7 2,5 3,4 4,5
2 2 3,4 5,0 6,8 10,0
3 3 5,1 7,5 10,2 15,0

 

Згідно з інформацією, наданою Управлінням освіти і науки Броварської міської ради, договір на спостереження за станом системи тривожної сигналізації підпорядкованих управлінню об’єктів  укладено з підприємством «КОМКОН ГРУП». У разі спрацювання «тривожної кнопки» передбачено терміновий виїзд групи швидкого реагування (далі – ГШР) на об’єкт для встановлення причин спрацювання сигналізації та відповідного реагування. Часовий проміжок прибуття ГШР – не довше 10 хвилин. При прибутті на спрацювання «тривожної» системи ГШР має вжити заходи щодо затримання правопорушника, здійснити охорону місця пригоди, за необхідності інформувати чергового частини МВС України та організувати пошук «по гарячих слідах» зловмисника. Крім того, відповідно до договору охоронна компанія може надавати додаткові охоронні послуги, у тому числі і фізичне спостереження за об’єктом.

Загальна вартість послуг за договорами з ПП «КОМКОН ГРУП», що відшкодовується з міського бюджету на 2017 рік становить 70569,36 грн.

Серед навчальних закладів міста «тривожною» кнопкою обладнані: ЗОШ №1, №2, №3, №5, №6, №9, №10, Броварська гімназія ім. С. Олійника та НВК. Що стосується дошкільних закладів, то клієнтами охоронної фірми, стосовно яких здійснюється охорона майна, є: ДНЗ «Зірочка», «Теремки», «Ялинка», «Віночок», «Віночок» яслі, «Ромашка», «Ластівка», «Малятко», «Теремок», «Барвінок», «Золота рибка», «Золотий ключик», «Калинка», «Червоні вітрила», «Катюша», «Джерельце», «Сонечко», «Лісова казка», «Казка», а також ДЕНЦ «Камелія», БНВО та ПТДЮ.

За даними Управління освіти БМР додатково адміністраціями навчальних закладів (ЗОШ №10, №5, №7, НВК) спільно з головами батьківських комітетів було прийнято рішення про заключення угод з охоронними організаціями щодо надання послуг охорони, попередження здійснення протиправних дій стосовно учнів, збереження майна закладу. Вартість даних послуг здійснюється за рахунок благодійних внесків.

Так, опікунська рада Броварської спеціалізованої школи №5 заключила договір з ТОВ «ФЕНІКС ЛЕКО». Сума договору 8500 грн, оплата здійснюється щомісяця, термін дії договору – 10 місяців. Виконавець послуг має забезпечити недопущення/припинення протиправних дій щодо учнів школи, охорона будівлі школи та господарських приміщень, недопущення несанкціонованого доступу на територію закладу, недопущення протиправних дій відвідувачами. Угодою передбачається, що під час уроків один охоронець несе варту на центральному вході, а інший разом з черговим вчителем проводить поетажний обхід школи.

Охоронними послугами ТОВ «ФЕНІКС ЛЕКО» скористався й батьківський комітет ЗОШ №7, заключивши відповідну угоду. До обов’язків охоронної структури належать: забезпечення громадського порядку, недопущення проникнення сторонніх осіб, контроль за «пересуванням» товарно-матеріальних цінностей, недопущення до приміщень сторонніх осіб (у тому числі під час канікул, карантинів та епідемій). Сума договору становить 10700 грн, оплата здійснюється щомісяця, термін дії договору розрахований на 9 місяців.

Батьківська спільнота Броварського навчально-виховного комплексу заключила договір на охорони об’єкту з ПП «Еліта-сервіс», вартість послуги – 6500 грн за місяць, термін дії договору – до 31.12.2017 року. Охоронна фірма відповідно до угоди, має забезпечити захист об’єкту від злочинних замахів з 8-00 до 19-00 год. у робочі дні та до 21-00 год. у дні проведення святкових вечорів.

Схожий договір щодо надання охоронних послуг підписано між головою батьківського комітету БЗОШ №10 та директором ПП «Еліта-сервіс». Сума договору 10200 грн на місяць, договір чинний до 31 травня 2018 року.

Робота охоронця у Броварській ЗОШ та №2 організована відповідно до рішення батьківського комітету і оплачується з благодійних внесків. Більш докладної інформації стосовно охорони даного навчального закладу Управління освіти не надало.

Так само невідомо, яким чином здійснюється охорона Броварської гімназії ім. С.Олійника. Офіційні дані щодо охорони броварських шкіл № 1, №3, №6, №9 також відсутні, проте у своїх коментарях батьки даних навчальних закладів повідомляють, що внески на охоронні заходи не здають. Відповідно, охорона даних закладів освіти та ДНЗ обмежена лише наявністю системи «тривожної» сигналізації.

Отже фізична присутність вартових у закладах освіти Броварів наразі обумовлена бажанням батьків щодо створення безпечних умов перебування учнів у школі. Наскільки реальними будуть можливості фінансування охоронних видатків освітньої мережі міста за рахунок видатків з місцевого бюджету – побачимо під час бюджетних слухань управління освіти, які мають розпочатись невдовзі у рамках підготовки до формування бюджету-2018.

Поділитись

Про Автора

Від редакції

Редакція видання "Трибуна Бровари"