Реімбурсація по-броварському: скільки коштує здоров’я і хто має шанс на одужання

Актуально, Новини 04 Бер. 2017 р., 19:47 340

До редакції «Трибуна-Бровари» звернулась мешканка міста Валентина М., яка хотіла придбати для чоловіка (чорнобилець 1 категорії) ліки зі знижкою, проте ціна препарату в аптечному кіоску, що працював за програмою, виявилась набагато вищою, ніж в інших аптеках міста. «Навіщо депутати голосують за подібні програми, якщо в дійсності вони не працюють на громаду?» — зауважила Валентина.

Кореспонденти нашого видання спробували розібратись, як же працює програма.

За що голосували депутати?

У жовтні 2016 року Броварська міська рада затвердила міську програму «Програма з профілактики та лікування серцево-судинних захворювань» на 2016—2018 рр., за якою реімбурсація передбачалась за рахунок коштів міського бюджету: 2016 рік – 150 тис. грн, 2017 рік – 600 тис. грн, 2018 – 700 тис. грн.

Реімбурсація – часткове відшкодування третьою стороною видатків на придбання населенням медичних препаратів, котрою, як правило, виступає державний фонд.

 

За що голосував виконком?

У 2017 році, рішенням виконкому БМР №65 було затверджено порядок відшкодування (повного або часткового) лікарських препаратів, перелік груп населення, договір на відшкодування, переліки назв лікарських засобів та методика відшкодування вартості лікарських засобів.

Хто має право на знижку?

 

Де можна придбати ліки зі знижкою?

Броварський міський центр первинної медико-санітарної допомоги в особі головного лікаря Ігоря Кравцова уклав договори на відшкодування вартості лікарських засобів окремим категоріям громадян з аптечними пунктами:

 

За словами Ігоря Кравцова, головним критерієм для визначення аптечної мережі, що працюватиме по Програмі була умова, щоб граничні постачальницько-збутові надбавки, що нараховуються до оптово-відпускної ціни були не вище 10% з урахуванням податків і зборів, а граничні торгівельні (роздрібні) надбавки – не вище ніж 25%, що нараховуються до закупівельної ціни з урахуванням податків.

Крім того, аптечна мережа «Вета-Плюс» має кіоски в безпосередній близькості до амбулаторій сімейної медицини, це дещо зручніше для броварчан.

Щоправда, пацієнти, що мають можливість порівняти ціни на лікарські препарати вказують на дещо завищені ціни мережі аптек ТОВ «Вета-Плюс». Тому ми спробували трохи «перевірити» цінову політику, придбавши деякі препарати в двох аптечних пунктах Вети. Крім того, днями місцеві ЗМІ оприлюднили таблицю вартості медичних препаратів, проте обійшли увагою саме цю мережу аптек:

 

Ми ж робили закупки в двох кіосках мережі «Вета-Плюс». Аптечний пункт на вул. Білана, 5 (Геологорозвідка) «дорогувато» відпускає Мезим-форте — 49,38грн., Корвалмент – 9,90 грн., Хлорофіліптспрей – 36,43грн., з переліку на відшкодування: Ацетилсаліцилова кислота – 5,35грн., Каптоприл–11,50 грн. Аптечний пункт по вул. Незалежності, 9 – 42,65 грн.(недешево), корвалмент – 9,75грн.

 

Для порівняння два лікарських засоби з переліку на відшкодування ми придбали в одній з найдешевших аптек за рейтингом броварчан «Бажаємо здоров’я» по вул. Короленко,66 Каптоприл – 19,10 грн. (щоправда, іншого виробника, але дорожче ніж у Веті), Ацетилсаліцилова кислота – 4,90 грн.

 

Дійсно, різниця в ціні є, на деякі препарати вона достатньо солідна, але в умовах ринку споживачі можуть лише обирати цінову політику вигідної для власного гаманця аптеки.

Що стосується самої програми відшкодування, то більшість аптечних мереж не дуже поспішає брати участь в подібних заходах, оскільки відшкодування бюджетних коштів вимагає більшої відповідальності і звітності. Крім того, більшість клієнтів аптек, що приходять з рецептами не достатньо обізнані з методикою відшкодування за відпуск ліків. Часто, всі тонкощі надання знижок на лікарські засоби, змушені пояснювати фармацевти аптечних пунктів. Дивно, що на сайті БМР жодним чином про порядок відшкодування не роз’яснено.

Про відсоток відшкодування…

Насправді система відшкодування дає можливість отримати медичний препарат безкоштовно (за 1 копійку), або отримати знижку від 40-90% відшкодування вартості упаковки. На цьому етапі і виникає більшість споживацьких питань стосовно вартості препарату зі знижкою і без неї. У кожному аптечному закладі, що бере участь у програмі реімбурсації, обов’зково має бути наявний найдешевший генерик (найдешевший препарат) та перелік цін відшкодування.

 

Тобто, отримавши рецепт на препарат з міжнародною непатентованою назвою «Бісопролол», ви можете придбати упаковку українського аналогу «за копійку», а можете купити препарат КонкорМерк КГаА, Німеччина (діюча речовина – бісопрололфумарат), але лише зі знижкою до 40%.

З досвіду працівників аптечних пунктів, «копійчані препарати» споживачі майже не купують, надаючи перевагу імпортним аналогам, проте часто не розуміють, що за рахунок великої вартості – отримають меншу знижку.

Шанс на одужання…

Цього року в рамках програми заплановано відшкодовувати вартість лікарських засобів у разі амбулаторного лікування онкохворих мешканців м. Бровари. За словами головного лікаря КЗ БМР «БМЦПМСД» Ігоря Кравцова, знеболювальні препарати онкохворі громадяни змушені отримувати в столиці. Тому зараз планується отримання ліцензії на продаж лікарських засобів, обладнання аптек згідно відповідним чином, аби мати можливість надавати послуги цій категорії пільговиків.

Контроль виконання програми…

Суб’єкт господарювання – підписант договору на відшкодування, кожні два тижні подає акти звірки із зазначенням торговельної назви відпущених препаратів, дозування, форми випуску, номеру рецепту, кількість одиниць в упаковці, кількість відпущених упаковок, закупівельна ціна, роздрібна ціна, сума, що підлягає відшкодуванню за звітний період.

Крім того, є перевіряючі особи, що стежать за тим аби на відшкодування подавались лише рецепти виписані мешканцям Броварів, оскільки програма міська і відшкодування іде з міського бюджету.

Про ситуацію з повним і частковим відшкодуванням вартості лікарських засобів в Україні та про державне регулювання цін на ліки читайте тут.

Здоров’я ніколи не може втратити своєї ціни в очах людини, тому що і в достатку, і в розкоші погано жити без нього. (Микола Чернишевський)

Будьте здорові!

 

НОВИНИ

12.12.2017
11.12.2017
10.12.2017
09.12.2017