Учнівські квитки в Броварах: на які пільги можуть розраховувати школярі

Актуально, Новини 30 Сер. 2017 р., 16:34 1 039

З 1 вересня, як відомо, для дітей броварських шкіл почнуть діяти єдині, уніфіковані учнівські квитки, які Управління освіти БМР закупило до нового навчального року.

Нагадаємо, єдиний зразок учнівського квитка — вимога міських перевізників для того, щоб возити школярів за 50% вартості проїзду. Така домовленість визначена Меморандумом між міським головою та пасажирськими перевізниками в обмін на те, що останні підняли навесні тариф з 3,5 грн. до 4 грн. Як відмінності між броварськими учнівськими та квитками загальноукраїнського зразка? А також, які переваги даватиме саме броварський учнівський квиток?

Учнівські квитки видадуть учням до 1 вересня

Управління освіти Броварської міської ради вже здійснило закупівлю учнівських квитків та роздало керівникам навчальних закладів. Цю інформацію підтвердили очільники принаймні трьох шкіл — ЗОШ №5, ЗОШ №6 та ЗОШ №7. За словами директора ЗОШ №7 Ольги Жигулової, уже сьогодні 30 серпня відбудеться нарада з класними керівниками школи, на якій усі учнівські квитки будуть видані. Ті, у свою чергу, роздадуть учням та батькам.

Нагадаємо, у тендері взяв участь єдиний учасник — Приватне виробничо-комерційне виробництво «СВІП», зареєстроване у Броварах. За угодою передбачається друк учнівських квитків у кількості 13 500 шт. Вартість закупівлі — 125 550 грн. (якщо вирахувати ПДВ — 20 925 грн в середньому вартість квитка — 7,79 грн).

Не схожий на держстандарт

Як виглядає учнівський квиток з партії, закупленої Управлінням освіти, очільник відомства Оксана Мельник на прохання «Трибуни-Бровари» відмовилася показувати. Бланки, які за домовленістю з перевізниками будуть надані їм для зразку, являють собою сині паперові книжечки, у яких буде вноситися прізвище, ім’я, по-батькові учня, назва навчального закладу, фото, ставитиметься печатка закладу та підпис директора.

Такий бланк учнівського квитка не відповідає Державному зразку учнівського квитка, затвердженого наказом Міністерства освіти і науки України від 25.10.2013  № 1474 (у редакції наказу Міністерства освіти і науки України 16.06.2014 № 716).

Зокрема, як повідомляється у «Положенні про студентські (учнівські) квитки державного зразка», затвердженого Наказом Міністерства освіти і науки України 25.10.2013 № 1474 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 31 грудня 2013 р. за № 2245/24777, учнівський квиток — електронний документ, створений за допомогою спеціалізованого програмного забезпечення на основі верифікованих даних, що містяться в Єдиній державній електронній базі з питань освіти (ЄДЕБО), та внесений до інформаційних ресурсів Інформаційно-виробничої системи «ОСВІТА» та ЄДЕБО.

Згідно Положення про учнівський квиток, документ, відтворений на пластиковій картці, використовується для електронної ідентифікації особи, підтвердження права на пільгу та як платіжний інструмент. Останнє здійснюється за допомогою банківської установи, що визначається на конкурсних засадах, є учасником платіжної системи та здійснює емісію та обслуговування карток як електронного платіжного засобу (платіжного інструменту), з переліку уповноважених законодавством банківських установ.

Бланки, закуплені Управлінням освіти, електронних функцій не мають.

У метро та в транспорті столиці пільг не дає, але дає знижки у кінотеатрах

Як розповіли «Трибуні-Бровари» батьки, чиї діти навчаються у броварських школах, у багатьох школярів залишилося на руках учнівські квитки «старого» зразку. До 2014 року, поки не були ухвалені зміни до Бюджетного кодексу України в рамках децентралізації, які перекладають компенсацію за проїзд пільговим категоріям з державного бюджету на місцеві, школярі за наявністю учнівського квитка могли їздити безкоштовно в столичному метро. «Тепер такої пільги немає. Де-не-де ще на станціях метро можна пройти за учнівським броварським, якщо не просять розгортати, а в іншому випадку завертають, аби купували жетони. На станції «Лісовій» перевіряють учнівські ретельно», — розповіли батьки школярів.

Як розповіли у прес-службі Київського метрополітену, відповідно до рішення Київської міської ради від 03.03.2016 № 116/116 «Про затвердження міської цільової програми «Турбота. Назустріч киянам» на 2016—2018 роки» учням денної форми навчання надано право безоплатного проїзду лише тим, місце проживання яких зареєстроване у місті Києві.

У прес-службі «Київпастрансу», до відомства якого належить увесь наземний громадський транспорт, за винятком таксі, «Трибуні-Бровари» спочатку повідомили, що на безоплатний пільговий проїзд мають учні денної форми навчання — громадяни України. Однак уточнивши інформацію, повідомили, що пільговий проїзд для школярів можливий лише для дітей, які навчаються у столичних школах. «Згідно програми «Турбота назустріч людям» компенсація пільгового проїзду йде з міського бюджету, тому броварські учні з учнівськими квитками у комунальному транспорті міста Києва пільг не мають», — повідомили у «Київпастрансі».

У прес-службі «Укрзалізниці» повідомили, що учнівські квитки не дають права на пільги у потягах та електричках і законом такі пільги не передбачені. «Діти до 6 років, які не займають місця, їздять безкоштовно. Діти до 14 років мають знижку у 75% вартості. Всі інші діти сплачують повну вартість проїзду», — повідомили в «УЗ». Щодо пільгового проїзду — 50% вартості — то такий діє відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 5 квітня 1999 р. N 541 для студентів вищих навчальних закладів I — IV рівнів акредитації та учням професійно-технічних навчальних закладів.

Не потрібні учнівські квитки і у Броварській міській бібліотеці для дітей. Як розповіли «Трибуні-Бровари» працівники бібліотеки, існує система, за якою дитина має принести довідку, що вона навчається у броварській школі. «У першу чергу, ми дивимося, щоб дитина мала броварську приписку. Якщо це дитина з родини переселенців, їм дають теж відповідні довідки. Коли родина переїжджає в інше місто, а дитина йде зі школи і хоче забрати документи, вона отримує обхідний лист. У листі є пункт, в якому ми маємо розписатися, що учень не має заборгованості перед бібліотекою. Учнівськими квитками до цього часу практично ніхто не користувався», — повідомили працівники бібліотеки.

Втім, все ж «користь» від учнівських квитків, окрім проїзду в Броварських маршрутках, є.

Як розповіли, наприклад, у кінотеатрі «Батерфляй-Бровари» в ТРК «Термінал» для школярів денної форми навчання діють так звані «учнівські» тарифи. З понеділка по четвер з 13.00 до 18.00, а у п’ятницю з 13.00 до 17.00, якщо це не прем’єра фільму, вартість сеансу для фільмів в режимі 2D — 45 грн, якщо в режимі 3D — 60 грн.

Як розповіла «Трибуні-Бровари» український краєзнавець та старший науковий співробітник Броварського краєзнавчого музею Марія Овдієнко, до міського музею вхід завжди безкоштовний.

«У Національному музеї імені Тараса Шевченка для учнів діє постійна знижка в 50%. У столичних театрах є так звані «соціальні квитки», вони найдешевші. Якщо є попереднє замовлення, то для учнів продають саме такі квитки. Зазвичай їхня вартість близько 30 грн.», — розповіла Марія Григорівна.

Чи потрібно мати школярам два квитки — українського зразку і броварського?

На питання, чи мають учнівські квитки, закуплені Броварським Управлінням освіти, юридичну силу за межами міста, відповідь довелося шукати довго. У відділі загальної середньої, професійно-технічної та вищої освіти УОН БМР повідомили, що такою інформацією не володіють і порадили звернутися до начальника Управління освіти Оксани Мельник. У приймальній начальника управління освіти «Трибуні-Бровари» повідомили, що всі зайняті підготовкою до Дня знань і тому не можуть приділити час для коментарю. «Поки що учнівські квитки, закуплені Управлінням освіти, надаватимуть пільги на проїзд у міському транспорті. Щодо інших пільг, які визначені Положенням про учнівський квиток, ми не володіємо інформацією», — повідомили у приймальні начальника УОН. Не відповідав телефон і самої пані Мельник.

У прес-службі Міністерства освіти і науки прокоментували звернення «Трибуни-Бровари» так: «Ми не думаємо, що з наданням пільг по учнівським квиткам, які закуплені Броварським УОН, будуть якісь проблеми. Але найкраще звернутися в Управління соціального захисту вашої міської ради».

Керівник Управління соціального захисту населення БМР Алла Петренко, повідомила, що її управлінню щодо пільг для учнів жодних доручень не було і порадила звернутися знову до Управління освіти.

Лише з надцятої спроби вичерпний коментар надала заступник начальника Управління освіти БМР Тамара Стельмах.

«Учнівський квиток, закуплений Управлінням освіти, має стандартний вигляд. Зроблений він за вимогами державного стандарту. Наші перевізники знають, що у дітей будуть саме такі учнівські квитки. Усі квитки роздані керівникам навчальних закладів і зараз триває видача бланків та їх оформлення класним керівникам, а ті, у свою чергу, роздають батькам дітей.

Перевізники не мають права не визнавати ці квитки. Чи можна отримувати пільги по цих учнівських квитках в кінотеатрах чи в музеях? Про це не йшлося. Хоча… Це квитки державного стандарту. Як Ви вважаєте, можна по учнівському квитку, який відповідає усім стандартам всеукраїнського зразку, отримувати пільги чи ні? Звичайно можна. Але за інформацію щодо знижок в кінотеатрах я не відповідаю. Ми особисто робили ці квитки задля проїзду у міському транспорті. Хоча, наголошую: це квитки державного зразку, а тому апріорі вони даватимуть пільги, які передбачаються для квитків всеукраїнського зразку», — повідомила пані Стельмах.

Тамара Стельмах

Платити за квитки доведеться ще?

Попри запевнення чиновників Управління освіти про те, що учнівські квитки, закуплені УОН, даватимуть пільги так само як і квитки всеукраїнського зразку, залишається все ж запитання: чи не будуть виникати проблеми з пільгами у учнів в інших містах та недержавних закладах, де проводять різні акції та знижки для школярів? Адже все ж таки паперові бланки не відповідають державному зразку, затвердженому Міністерством освіти і науки.

До речі, середня вартість квитка, згідно тендерної закупівлі (з урахуванням ПДВ) — 7,8 грн. за штуку. У канцелярських інтернет-магазинах та на OLX, можна придбати учнівські квитки в середньому за 4-5 гривень.

НОВИНИ

10.12.2017
09.12.2017
08.12.2017
07.12.2017