Утилізація новорічних ялинок у Броварах: чи є шанс на «друге життя»

Актуально, Новини 13 Січ. 2017 р., 15:48 203

Як не прикро, але із закінченням новорічних свят закінчується і строк придатності у новорічних ялинок. Броварчани підняли питання про подальшу долю новорічних дерев. Чи є пункти прийому новорічних ялинок у Броварах? Як дати шанс вже мертвим деревам на «друге життя»? Чи є інша альтернатива у сосен та ялинок окрім смітників Броварів?

Українські можливості…

Якщо у вашій родині є фанати садівництва та городництва, то вам стане в нагоді не лише ваша ялинка, а й сусідські. Хвоя та її гілки можуть стати відмінним добривом або ж мульчою. Подрібнену хвою також додають в лунки при саджанні різних овочевих культур. Крім того, голки ялинок і сосен допоможуть у боротьбі зі шкідниками плодово-ягідних культур, сприятимуть збереженню вологи та запобігатимуть росту бур’яну.

Рибалки використовують ялинки у власний спосіб: з гілок роблять своєрідний міцний «віник» та під вантажем занурюють його в воду для подальшого нересту риби.

Також зазначимо, що новорічні ялинки приймають в зоопарках. Там хвою використовують як вітамінну домішку для вихованців звіринця.

Місцева влада деяких міст чи то з міркувань екологічної безпеки, чи то з остраху бути покараним Святим Миколаєм, Дідом Морозом або ж Сантою намагається знайти застосування ялинам після свят.

У Києві почали функціонувати пункти, куди можна здати новорічні ялинки (якщо вони не у горщику, звісно) на утилізацію. Про це повідомляє прес-служба «Київзеленбуду».

Пункти прийому новорічних ялинок:
— вулиця Тростянецька, 58А
— проспект Визволителів, 6
— вулиця Електротехнічна, 26
— Московський проспект, 26А
— вулиця Дмитрівська, 16
— Залізничне шосе, 61
— вулиця Герцена, 6
— проспект Голосіївський, 87
— вулиця Новопольова, 95
— вулиця Бетховена, 8

На жаль, у більшості міст України такі пункти прийому не організовано. Тому доля більшості ялинок, що потрапляють на смітники, — горіти разом з іншим непотребом.

Закордонний досвід…

За кордоном утилізація новорічних ялинок явище досить поширене. Європейці та американці знайшли для них масу способів застосування, щоб не забруднювати навколишнє середовище.

У багатьох містах США ялинку після свят можна здати до центру переробки. З хвойних дерев американці роблять папір та наповнювач для котячих туалетів.

В Австрії — новорічні дерева йдуть на виготовлення паливних брикетів. У Німеччині — для виготовлення дерев’яних ножів для масла. Шведи спалюють ялинки в котельнях, завдяки чому опалюються будинки 10% населення. В Лондоні відкрито десятки пунктів безкоштовного прийому дерев, які відправляють ялинки для переробки на брикети та компост.

Броварські реалії…

Директор КП «Бровари-Благоустрій» Андрій Василенко в своєму коментарі журналістам «Трибуна-Бровари» повідомив, що офіційних пунктів прийому ялинок у Броварах немає. Оскільки вивозом сміття житлового фонду займаються ЖЕКи, то це підпадає під їхню компетенцію.

З досвіду минулих років Андрій Василенко зазначив, що використані новорічні дерева швидше за все буде передано ЖЕКами на базу КП «Бровари-Благоустрій» для подальшого спалювання в твердопаливному котлі.

Крім того, респондент попередив, що новорічні дерева з помешкань городян для годівлі тварин не придатні через наявність залишків прикрас та дощику. Минулого року нереалізовані на ринках ялинки і сосни (близько 600 одиниць) було передано на годівлю тварин в Броварах, а цього року підприємці підкорегували бізнес-план, тому ялинок на ринках майже не лишилося.

Зауважимо, що для відновлення однієї зрубаної ялинки висотою 2 метри необхідно не менше 10-15 років. Сьогодні чимало лісових підприємств у Європі на новорічні свята ялинки не зрубують, а здають в оренду. Після свят їх зі збереженою кореневою системою повертають, і дерева висаджуються у лісі.

Фахівці ж радять надати перевагу гілочкам хвої або ж деревцям у горщиках — таким чином і свято у дім завітає, і екологія не постраждає.

НОВИНИ

17.01.2018
16.01.2018