Протягом кількох останніх сесій депутати «впорядковували» стратегічні мережі міста, від яких залежить газо- та електропостачання, а також дощові та каналізаційні мережі.

Так, 28 вересня на черговій сесії БМР депутати проголосували за передачу електричних мереж разом з розподільчим пунктом та трансформаторними підстанціями у власність приватної компанії ПАТ «Київобленерго».

А 9 листопада на черговій 34-й сесії броварські депутати «позбулися» газових мереж, газорегуляторних пунктів, станцій катодного захисту. Під виглядом безхазяйного майна газове обладнання, згідно з додатком до рішення, було передано у користування (а отже, й на баланс) ПАТ «Київоблгаз». До того ж одним й тим самим рішенням нібито безхозні мережі прийняли у комунальну власність і одразу ж передали у користування регіональній газовій компанії «Київоблгаз».Єдиною правкою стала пропозиція міського голови щодо встановлення терміну договору до 01.01.2020 р. За таке рішення проголосувало 26 депутатів міської ради.

Отже, міська влада вирішила упорядкувати мережі саме шляхом пошуку стороннього балансоутримувача, аби не обслуговувати стратегічні мережі самотужки. Які будуть наслідки такого рішення і чи зміниться тариф на постачання енергоносіїв для споживачів – наразі невідомо, та депутати цим особливо й не переймались. «Комунальна» депутатська комісія, що попередньо узгоджувала дані проекти рішень, в обох випадках рекомендувала розглянути проекти на сесії без зауважень.

Невідомою також залишилась і вартість мереж, переданих у приватні руки – бо газове обладнання визнане безхозним. Та часто мережі будувались коштом самих споживачів або за рахунок державних субвенцій.

Таким чином після низки подібних рішень компанії-монополісти енергоринку сконцентрували у своїх руках найнеобхідніший ресурс – «право на мережу». Тому, з огляду на останні тенденції щодо розділення вартості газу на плату за саме блакитне паливо та тариф на його транспортування, в майбутньому може скластись ситуація, коли споживачі послуг будуть позбавлені права вибору постачальника і змушені будуть купувати «тепло» і «світло» для своїх осель у монополістів.

Цікаво те, що всі ці здачі/передачі мереж відбуваються на фоні того, що більшість населення висловлюється за націоналізацію облгазів та обленерго. Крім того, стосовно газових мереж, на опрацюванні Комітету з питань паливно-енергетичного комплексу, ядерної політики та ядерної безпеки Верховної Ради знаходиться законопроект Про особливості передачі в оренду приєднаних газорозподільних мереж з контрольною часткою державної та/чи комунальної власності.

Як відомо, олігарх Дмитро Фірташ контролює в Україні близько 70% великих газорозподільчих підприємств. Структури мільярдера активно скуповували пакети акцій цих підприємств на приватизаційних конкурсах і аукціонах протягом декількох років. За повідомленням Укрінформу, Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, навіть розробила проект закону про повернення газорозподільчих мереж у власність держави.

Залізобетонним аргументом деякі броварських депутати та чиновники на користь своїх рішень вважали неможливість утримання мереж за кошти місцевого бюджету, адже це «дорого» і потребує створення комунального підприємства з усіма наслідками.

Тим часом зворотній процес відбувається щодо мереж іншої категорії: чи не кожної сесії депутати голосують за проекти рішень про безоплатне прийняття зовнішніх інженерних мереж у комунальну власність.

Так, наприклад, 11 травня 2017 року депутатським рішенням у комунальну власність було прийнято від ДП «Житло» ОП «Броварипромжитлобуд» зовнішні інженерні мережі теплопостачання до житлового будинку по вул.Грушевського Михайла,11. Обслуговувати та поставити на баланс дані мережі зобов’язали комунальне підприємство «Броваритепловодоенергія».

15 серпня 2017 року ТОВ «Альянс Новобуд» передало у комунальну власність: зовнішні мережі теплопостачання до будівлі №5, зовнішні водопровідні мережі по вул. Симоненка, зовнішні водопровідні мережі від вул. Київської  до перехрестя Чорновола-Симоненка, зовнішню зливову каналізацію по вул. Соборній. Дані мережі передано на баланс та обслуговування КП «Броваритепловодоенергія» та КП «Бровари-Благоустрій».

Житлово-будівельний кооператив «Ярославський» того ж дня, згідно з рішенням сесії, передав у комунальну власність зовнішні мережі водопроводу від житлового будинку по вул. Симоненка,117,  зовнішні мережі самопливної господарчо-побутової каналізації від того ж будинку та зовнішні мережі дощової каналізації. Відповідно дані мережі також було передано  на баланс та обслуговування двох комунальних підприємств.

На черговій сесії 28 вересня 2017 року у комунальну власність приймають мережі напірної господарчо-побутової каналізації від КНС №9 до ЖБК «Діамант» в 5 мікрорайоні від ТОВ «Будстандартінжинірінг». Утримувати ці мережі доручають КП «Броваритепловодоенергія».

Також у рамках міської програми будівництва та реконструкції інженерних мереж на спорудження дощової каналізації по Чорновола-Фельдмана було додатково виділено 1,5 млн. гривень. Але не факт, що з часом комунальні підприємства міста, які нині ледь виживають, зможуть утримувати ці мережі і вони не потраплять до рук приватних структур.

Певні «зрушення» в цьому напрямку вже відбуваються, та це вже тема іншого матеріалу. А поки що найближчі до безпосереднього споживача (і платника) мережі, які за логікою мали б бути у державній чи комунальній власності, за принципом «розділяй і володарюй» безоплатно передаються у приватні руки.

Поділитись

Про Автора

Від редакції

Редакція видання "Трибуна Бровари"