Поминальна неділя: традиції та правила

Новини 21 Кві. 2017 р., 10:56 398

Проводи або поминальна неділя, гробки, Радониця, Фомина неділя — все це назви однієї традиції — згадувати померлих у першу неділю по Великодню.

Цього року поминальні дні випадають на 17-23 квітня. Вважається, що на Великдень Бог відпускає душі померлих на землю. Тому впродовж цього тижня виставляють на вікно запалену свічку, «щоб душі знайшли дорогу додому». А у поминальну неділю всі душі мають повертатися назад, на небо. Тому родичі й приходять на цвинтар — попрощатися. Якщо ж цього дня йде дощ, то якась із душ нібито плаче, бо Господь її не відпустив за гріхи, нагадує 24 канал.

Традиція проводів з’явилася раніше християнства і має язичницькі корені. Тоді за традиціями поминали родичів у період весняного відновлення природи. В ті часи це символізувало колообіг «життя — смерть — життя». Вважалося, що спільна трапеза з покійними додавала живим впевненості у сьогоденні, а мертвим допомагала заспокоїти дух.

З настанням християнства традиція дещо змінилася. Молитви відспівували не лише в церквах, але й на кладовищах. Освячували їжу, а потім біля могил ділилися свяченою трапезою. Серед особливих страв виокремлюють: паску (можна залишити освячену ще з Великодня), книші, коливо, пироги. Зазвичай до проводів фарбували нову порцію крашанок.

Що можна і що не варто робити у провідну неділю

Їсти принесене з собою на кладовищах продовжують і зараз, але церква не рекомендує цього робити. На думку священиків, завдання людей під час провідної неділі — не наїдатися й напиватися на кладовищах, а потім ще й залишати недоїдене на могилах, оскільки це все можуть розтягнути птахи та безпритульні собаки. Справжні християни мають ділитися з тими, хто цього потребує. Тому краще віддати кілька пасок, наприклад, до будинку перестарілих, у притулок для бездомних людей чи в дитбудинок. Також церква забороняє на Провідну неділю споживати на цвинтарі алкогольні напої. Однак, українці часто, навпаки, нехтують цією забороною та зловживають алкоголем під час проводів.

Релігієзнавці стверджують, що поминальна неділя завжди була особливою. Цього дня люди можуть не тільки згадати всіх родичів, які вже відбули в засвіти, але й духовно поєднатися з ними, набрати позитивної енергії та сил для подальшого життя і втілення своїх планів. Тому не варто пропускати можливість вшанувати пам’ять близьких.

НОВИНИ

10.12.2017
09.12.2017
08.12.2017