Із 8-го листопада в Україні заборонили бити, отруювати, жорстоко дресирувати тварин, дарувати їх як призи, надавати фотопослуги з ними, а також топити чи душити. Це передбачає законопроєкт 2351, який Верховна Рада ухвалила 15 липня. Він має на меті захистити тварин від жорстокого поводження.
Як зауважують в UAnimals, закон ухвалили завдяки тривалим мітингам та акціям зоозахисників і активістів.
Відтепер жорстоким поводженням вважається не тільки порушення правил утримання тварин, а також правила поводження і їх транспортування. Ввели й поняття «каліцтва» та «тілесного ушкодження тварини» для розмежування адміністративної й кримінальної відповідальності винних.
Власники домашніх тварин повинні супроводжувати своїх вихованців на повідку, якщо тварина є небезпечною для життя і здоров’я людей. Собаки небезпечних порід повинні бути в намордниках. Також домашні тварини повинні мати нашийники з позначками-ідентифікаторами.
Що забороняє:
- обов’язкову евтаназію новонароджених тварин ветеринарами;
- евтаназію та умертвіння як метод регулювання чисельності безпритульних тварин (дозволено біостерилізацію, влаштування в притулок тощо);
- умертвіння хворої на сказ або іншу хворобу тварини без документа від ветеринара. Також встановлюється вичерпний перелік для умертвіння тварин;
- бити, травмувати, отруювати тварин, примушувати до нападу одних тварин на інших, використовувати тварин як мішень при стрільбі;
- надавати фотопослуги з дикими тваринами;
- пропагандувати жорстоке поводження з тваринами;
- зменшувати заповідні зони та забезпечувати перекриття їх шлагбаумами.
Закон також встановлює низку заборон, які захищають права домашніх тварин. Зокрема, забороняється:
- бити, вбивати, отруювати чи калічити домашніх тварин, дарувати домашніх тварин як призи, нагороди чи премії;
- завдавати домашнім тваринам болю, страждання або пригнічення;
- дресирувати тварин у жорстокий спосіб;
- умертвляти тварин шляхом утоплення, задушення, використання електричного струму та отрути;
- жебракування з тваринами, в тому числі безпритульними;
- залишати тварину в закритому салоні автомобіля за відсутності в ньому людини при температурі повітря більше ніж +20 °C та менше ніж +5 °C;
- замуровування тварин у підвальних приміщеннях;
- залишати тварину без можливості укриття в приміщенні при температурі повітря більше ніж +20 °C або менше ніж 0 °C;
- залишати домашню тварину прив’язаною без нагляду в громадських місцях, поблизу зупинок, магазинів тощо;
- прив’язування тварин до машин/мотоциклів та примушувати до бігу;
- повідець тварин на прив’язі менш як 20 метрів, для сторожових собак – менш як 10 метрів;
- умертвіння тимчасово ізольованих безпритульних домашніх тварин.
Крім того, утримувати сільськогосподарські тварини треба в гуманних умовах, для вагітних тварин посилено захист, заборонено розводити птицю для фуа-гри. Місцеві органи влади повинні відстежувати та не допускати роботу пересувних виставок і зоопарків, також перелік тварин, які потребують охорони на їх території.
Насильницькі дії стосовно тварин, які спрямовані на задоволення статевої пристрасті, тепер вважаються злочином, а не адмінправопорушенням.
Закон вводить:
- адміністративну відповідальність за жорстоке або безвідповідальне поводження з тваринами з 16 років;
- кримінальну відповідальність за жорстоке або безвідповідальне поводження з тваринами з 14 років;
- можливість тимчасового вилучення тварин (у випадках жорсткого поводження з тваринами) поліцією до розгляду справи в суді;
- конфіскацію тварин у випадках жорсткого поводження;
- позбавлення права особи, яка вчинила жорстоке поводження з твариною, утримувати тварин протягом 5 років;
- обов’язок проведення експертизи для встановлення причин смерті тварини.
ФОТО – Андрій Захарченко
Читайте також:
