Управління освіти і науки Броварської міської ради вважає, що інформація про ремонти в закладах освіти чи забезпечення доступності класів для дітей з інвалідністю не підпадає під визначення «публічної». Запит на інформацію щодо підготування до нового навчального року залишився без розгляду по суті, та був, на думку експертів, незаконно перекваліфікований у звернення. Це ускладнює та затягує процес отримання інформації.

Іще 26 червня виконком Броварської міської ради ухвалив рішення «Про заходи щодо підготовки та організованого початку 2018-2019 навчального року у м. Бровари». Документ вказує, в яких напрямках треба працювати для забезпечення навчального процесу, що починається вже 1 вересня. Рішення не містило конкретики та деталізації.

Проект рішення виконкому Броварської міськради від 26.06.2018, затверджений без змін

Аби уточнити деякі із зазначених пунктів, я вирішив подати до управління освіти запит на інформацію, до якого увійшли 12 питань. Мене зацікавили перш за все уже виконані та заплановані заходи щодо проведення ремонтних робіт, закупівлі необхідного обладнання і дидактичних матеріалів, комп’ютеризації класів, підготування до опалювального сезону тощо.

Утім, у встановлений термін – 5 робочих днів – я отримав лише повідомлення: мій запит розглянуть як звернення. Єдиний аргумент у відповіді – нібито «непублічність» запитуваної інформації.

Зазначу, що згідно з профільним законом публічною є інформація, що відображена та задокументована будь-якими засобами та на будь-яких носіях, яка була отримана або створена в процесі виконання суб’єктами владних повноважень своїх обов’язків, передбачених чинним законодавством, або яка перебуває у володінні суб’єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації, визначених цим законом.

Юристи вказують, що в управлінні освіти порушили закон, не надавши інформації на запит. Як роз’яснила експертка Центру демократії та верховенства права Христина Буртник, коли запитувана інформація не створена, у розпорядника є декілька варіантів:

  • відмовити, бо інформація не є публічною;
  • переслати запит належному розпоряднику;
  • кваліфікувати лист як звернення і створити інформацію, а потім надати її в порядку закону «Про звернення громадян».

Як зазначає юристка, не будь-який лист можна вважати зверненням. Вищевказаний по суті є запитом – адже в ньому прохання надати інформацію про проведені або заплановані заходи. Це означає, що така інформація повинна бути відображена в якихось документах.

Логічно допустити, – продовжує Христина Буртник, – що за місяць до початку навчального року у розпорядника повинна бути хоч якась інформація про підготування. У цьому випадку запитувачу повинні були надати інформацію, яка є в наявності, а по іншій частині відмовити через те, що вона не створена. Або – продовжити строк розгляду запиту до 20 робочих днів, адже інформації багато, її пошук може зайняти багато часу.

Окрім того, вказує представниця аналітично-адвокаційного центру, якщо станом на дату отримання запиту інформація не створена, але повинна існувати, розпорядник зобов’язаний створити її на запит.

Навіть якщо чиновники станом на момент підготування відповіді на запит – 3 серпня – досі не здійснили жодних заходів і не запланували їх у майбутньому, вони могли так і написати у відповіді. Мовляв, нічого не зробили, а що будемо робити – не знаємо.

Не можна не звернути увагу, що станом на 2017 рік, за результатами дослідження Міжнародного центру перспективних досліджень, Бровари посіли 31 місце серед 50 найбільших міст України за прозорістю своєї діяльності. Відповідно до методології дослідження, експерти, зокрема, направляли до міськрад запити на інформацію від «третіх осіб». Таким чином вони виявляли реакції на запити від звичайних громадян.

Водночас, уже щонайменше протягом року не на всі запити надає відповіді по суті сектор доступу до публічної інформації Броварської міської ради. Тепер 15 структурних підрозділів органу самоврядування діють у цій сфері самостійно, а «сектор» переправляє відповідні запити до них. Серед таких відомств опинилось і управління освіти і науки. Торішні новації в міськраді пояснили змінами до структури органу виконавчої влади.

Тим часом, як не запитами, то «рейдами», управління освіти все-таки демонструє відкритість. Нещодавно журналістів, зокрема і «Трибуни-Броварів», запросили на перевірку підготування до навчального року. Чиновники та фахівці показали хід виконання ремонтних робіт, стан приміщень закладів і надали інформацію про вартість оновлень.

Поділитись

Про Автора

Дмитро Карпій