Анатолій ГАРКУША

Переважно люди, яким важко сприймати нове або вони зовсім його не хочуть сприймати, шукають у будь-яких процесах насамперед негатив. Так відбувається і з децентралізаційною реформою. Вона, як ми вже неодноразово писали, проходить на Київщині дуже сутужно. За взірець часом береться негативний приклад або, скажімо так, не зовсім позитивний. Насамперед згадується Калита, де процеси й справді йдуть з «великим скрипом».

Десь хтось чув про такий же «скрип» у Кам’янець-Подільському чи на Тернопіллі.  Водночас  немає посилань на добрі приклади. А вони між тим  є. Один з таких — на Вінничині, у невеличкому містечку Іллінці.  Делегація представників органів місцевого самоврядування Київської області здійснила навчальний візит до Вінницької області у рамках проекту «Розробка курсу та зміцнення самоврядування в Україні», який реалізує Асоціація міст України за підтримки USAID. Пропонуємо розповідь про громаду, якій менше ніж за рік вдалося досягти суттєвих результатів.

…Місто Іллінці, котрому минулого року виповнилося 625 років,  розташоване за понад 220 км від столиці.  31 травня виповниться рік, коли сесії сільських та міської рад ухвалили остаточне рішення про утворення Іллінецької міської об’єднаної територіальної  громади (ІМОТГ). Фактично ж громада почала діяти вже з початку нового, 2017  року, коли  були сформовані та розпочали роботу основні  управлінські структури.

Делегація Київщини на презентації громади.

…Іллінці зустріли делегацію Київщини  сонячною погодою та… активною роботою.   В одному місці клали тротуарну плитку — до речі, власного виробництва, в іншому — ставили новеньку зупинку, закуплену за власні кошти. Комунальники  тільки цього дня поклали 150 тонн асфальту, лагодячи дороги. Вони також наводили лад на просторій, хрестоподібній центральній площі, яка  носить назву Європейська й упирається у величавий храм.  На ній чисто, охайно. Вулиця перекрита для транспорту, крім комунального. І відкрита для подальшої реконструкції.  Вже виготовлений і почав реалізовуватися проект «Європейська площа» загальною вартістю майже 90 тисяч.

— У вас достатньо чисто, — говорю першому заступнику голови ОТГ Олегу Дмитрику, котрий разом з іншими офіційними особами з бейджиками на грудях зустрічав нашу делегацію ще на в’їзді в місто з населенням понад 12 тисяч. — Враження, ніби це до нашого приїзду.

— Помилкове враження, — посміхається у відповідь пан Олег. — Щодня у нас близько 30 комунальників виходять вранці на вулиці і прибирають Іллінці.

Ключову роль відіграє команда

…Вже на презентації у приміщенні  ІМОТГ голова громади Володимир Ящук скаже кілька ключових фраз. Про те, що не треба боятися йти на ці зміни, про те, що визначальну  роль грає команда. А також, що спочатку потрібно все ретельно прорахувати, якими ресурсами володітиме майбутня громада.

— Знаєте, наш бюджет з утворенням громади збільшився майже у 10 разів, але роботи — у 20 разів. Проте, це приємні клопоти, бо йдеться про розвиток, — зауважив Володимир Миколайович. — От ми зараз завершуємо зустрічі з мешканцями за місцем проживання. Я особисто провів їх більше десятка. Казусних питань немає. Люди вже бачать позитивні зміни.

Голова громади Володимир Ящук.

В Іллінцях теж почали з прорахунку, оцінивши перспективність утворення об’єднаних громад . «Ми ж тільки від одного підприємства щомісячно недоотримували 2 мільйони податку з доходів фізичних осіб», — наголошує голова. Зваживши всі «за» і «проти», самі переконалися, а  потім й інших переконали, що — варто об’єднуватися, що це перспективно.

Команда однодумців діяла динамічно і відкрито, побувавши на кожній сільській сесії, на кожних зборах громадян. «Ми відверто говорили: якщо хто сумнівається, то відійдіть краще одразу, але не заважайте», — говорить Олег Дмитрик. — Таких виявилося всього кілька населених пунктів. Решта побачили переваги. Зрозуміло, що були сумніви, пропозиції, ставилися вимоги.

Перший заступник голови Олег Дмитрик.

Провідники ідеї утворення громади не тільки мали чіткі відповіді на всі запитання, але й у протоколі спільних засідань фіксували — зокрема, що збережуться дитсадки, школи та медичні заклади, що найбільше хвилювало людей. Вносили до протоколів й інші конкретні пропозиції чи побажання.

Показовим, певне, є той факт, що в одному із сіл, коли приймалося остаточне рішення про об’єднання, із 12 депутатів 11 проголосували «за», один утримався.

— Завдяки продуманій стратегії роз’яснювальної роботи, підготовчий період ми пройшли досить динамічно. Несподівано для нас ЦВК швидко 17 червня прийняла рішення про вибори в громаді та голови на 28 серпня. Ми навіть не встигли злякатися, — посміхається Олег Дмитрик.

Вибори теж багато в чому були показовими. Вони нівелювали ще один сумнів сільського населення — а чи буде кому в міській раді захищати їхні інтереси? Оскільки вибори відбувались за пропорційною системою, то у сільських округах від тієї чи іншої партії висували найдостойніших. Крім того, вдалося мобілізувати виборців на участь у голосуванні. Саме така активність і принесла результат: 14 депутатів із 26-и є представниками сільських громад. Питання захисту інтересів села у міській раді відпала сама собою.

До речі, нинішній міський голова переміг більш ніж переконливо. Володимир Ящук набрав майже 86% голосів.

Найголовніший потенціал — люди

У кольоровому, інформаційно насиченому і об’ємному  буклеті, присвяченому утворенню Іллінецької громади, як і у підготовленій відеопрезентації (зробленій, до речі, за свій кошт), серед  основних стратегічних цінностей громади на першому місці значиться: «Житель — первинний соціальний капітал». Власне, і головна суть децентралізації, як тут наголошують, не у тому, щоб були маса проектів, залучення інвестицій тощо. Це само собою зрозуміло.

— Найсуттєвіше, — каже Олег Дмитрик, — аби послуги для людини справді наблизились. Для цього робляться громади, а не просто для того, щоб отримувати додаткові фінанси.

Наголошує і голова громади — практично жодної людини з числа спеціалістів тут не втратили: «Вважаю було б абсолютно не по-людськи, аби ми в такий непростий час легко розкидалися людьми. У мене є один твердий принцип: хочеш працювати — працюй».

У кожній колишній сільській раді, тепер — в апараті старости, крім нього самого працює секретар-діловод, землевпорядник, працівник з благоустрою. Тобто для людей у цьому плані нічого не змінилося. Всі найнеобхідніші послуги надаються на місці.

До речі, у громаді  утворені  7 старостинських округів — за кількістю колишніх сільрад. Всі  старости є виконуючими обов’язки. Таким чином в Іллінцях убили, як кажуть, двох зайців — і кошти зекономили, і людей зберегли.  Сільський голова став в.о. старости.

Освіта, медицина: все збережено і налаштовано на розвиток

За досить короткий період  в ІМОТГ утворили Управління освіти та комунальний заклад «Центр первинної медико-санітарної допомоги». Освітянська галузь об’єднує 11 дошкільних та 11 загальноосвітніх закладів. Жоден з них не закрили, і не збираються цього роботи. Із загальної кількості  трохи більше 2000 учнів тисяча забезпечені безкоштовним харчуванням. Вже розширили маршрути підвезення учнів та дошкільнят. Ухвалили Програму розвитку освітянської галузі громади до 2020 року, готуються до створення освітнього округу та опорної школи.

Багато було скептиків  і навіть протидії щодо утворення КЗ «Центр первинної медико-санітарної допомоги». Дехто з обласних функціонерів навіть  погрожував, що, мовляв, «ви ніколи не отримаєте ліцензії на ФАПи та амбулаторії». Але здоровий глузд та неабияка наполегливість управлінців ІМОТГ взяли гору. Нині  у складі Центру — 3 амбулаторії та 12 фельдшерсько-акушерських та фельдшерських пунктів. Як каже головний лікар Центру Олександр Бабушок, медицина громади стовідсотково забезпечена усім необхідним, і надає людям увесь потрібний набір послуг.

А про розвиток її говорить те, що вже у 2017 році  громада придбала 17 комп’ютерів та 25 принтерів  для автоматизації робочих місць сімейних лікарів та інших медичних працівників. Створена вже локальна мережа, що дозволить суттєво покращити  якість надання медичних послуг та ефективно працювати за програмою «Доступні ліки».  Зрозуміло, що громада значну частину субвенції на медицину дає на нормальне функціонування центральної районної лікарні.

Створили також ще один комунальний заклад, який опікуватиметься культурою, бібліотеками, — «Центр культури, мистецтва та естетичного виховання Іллінецької міської ради». Пріоритетними завданнями є створення єдиного культурологічного простору, збереження та примноження історико-культурного потенціалу об’єднаної громади, розвиток туристичної інфраструктури. Вже найближчим часом тут пройдуть  заходи всеукраїнського значення. Вони популяризуватимуть Іллінецьку громаду, сприятимуть зростанню відвідування міста, громади .

Відповідальне співжиття з навколишнім середовищем, або Побудувати тут свій сміттєпереробний комплекс

Позитивні переміни особливо відчутні у комунальному підприємстві «Добробут». Вже цього року воно поповнилося ще одним сучасним сміттєвозом.  Загалом тут  більше 20 одиниць техніки, будуються гаражі, а над ними облаштують ще й тепличне господарство. У дворі та ще в одному місці виготовляються каркаси майбутніх теплиць для вирощування …квітів. Їх висаджуватимуть  в Іллінцях.

Будуються гаражі комунального підприємства

— Ще недавно ми могли лише мріяти про подібне , щоб так швидко і результативно вирішувати питання придбання потрібних громаді автомобілів, — ділиться пан Ящук. — Вже цього року ми прийняли відповідне рішення на сесії про закупівлю п’яти транспортних одиниць. Один з них — це 18-містний мікроавтобус. Він буде курсувати за визначеним  нами маршрутом між селами громади. Таким було прохання людей, щоб було легше їм добиратися до того ж базару в Іллінцях, чи ще кудись.

У місті вже досить давно роздільно збирають сміття. У цеху працює прес для роботи з пластиковими пляшками. Мало того, що економляться ресурси, котрі витрачалися на їх вивезення, та ще й місто завдяки цьому обладнанню вже заробило більше 30 тисяч гривень. А головне — на території  громади стає чистіше.

Ще одна визначена стратегічна цінність Іллінецької громади — відповідальне співжиття з навколишнім середовищем.

— Ми розуміємо: якщо нічого не робити, то незабаром ми втопимося у смітті, і втопимо майбутнє наших дітей, онуків, — говорить Володимир Ящук. — Тому ми можливо у чомусь собі відмовимо, але сміттєсортувальну станцію зробимо.

Проект розрахований на два роки, і фактично йдеться, що у 2018 році тут запрацює невеличкий сміттєпереробний завод, який збиратиме тверді побутові відходи, крім Іллінецької громади, ще з 4-5 навколишніх районів.

Крім названих проектів, в ІМОТГ вже реалізують програму «Іллінці — безпечне місто». Зокрема, у місті  встановили 18 камер відеоспостереження . Розроблені проекти «Сонячний тариф», «Подаруймо життя джерелу». Також заплановані, а дещо вже виконується, — капітальні ремонти дитячих садків у місті та селах.

Ще одним пріоритетом із числа інших завдань для управлінського апарату ІМОТГ є забезпечення населення громади якісною питною водою. Зрозуміло, це проект не одного дня. Але найближчим часом вже планується облаштування водогону в селі Борисівка та двох мікрорайонах міста.

Програм,проектів та планів тут багато. Одні з  них вже втілюються в життя. Інші — на стадії розробки. Як, до речі, і стратегічний план розвитку громади загалом.

Не буде перспектив, якщо не піклуватися про майбутні покоління

…Напевно символічно, що останнім пунктом відвідання делегацією Київщини став аграрний коледж в Іллінцях, котрому зовсім недавно виповнилося 95 років.

— Все, що робиться тут, ті реформи, які загалом відбуваються в Україні, — в ім’я майбутніх поколінь, — сказав по-доброму вражений побаченим в Іллінцях взагалі і в коледжі зокрема Володимир Удовиченко, член делегації. — Це найголовніша суть, в тім числі і децентралізації.

…Одним з гасел, взятих на озброєння в Іллінецькій громаді, є слова Стіва Джобса: «Зроби крок, і дорога з’явиться сама собою». В Іллінцях,  створивши і розвиваючи день від дня громаду, цей важливий крок зробили. Вони вже йдуть новою дорогою.

— Йти по ній нелегко, але надзвичайно цікаво, перспективно, — наголосив голова ІМОТГ Володимир Ящук. — Раджу й іншим: менше сумнівів, прорахували — і вперед, за роботу.

В Іллінцях  вже міняють простір навколо себе. І міняють  на краще. Для жителів громади. Дороги назад немає.

Валерія Підлісняк, в.о.старости сіл Красненьке  і Лиса Гора:

Валерія Підлісняк.

— Я була сільським головою після виборів 2015 року,тепер ось скоро рік — виконую обов’язки старости.  Практично нічого не змінилось функціонально. У мене є печать гербова і печать для документів. Так, я ніби не розпорядник коштів. Але насправді — розпорядник. Бо всі мої запити як старости  керівники об’єднаної громади, міська рада виконують. Ми вже досить багато в селах зробили, і багато планів. Зокрема, провели ремонт вулиць, поставили  лавки в парку, висадили квітники, придбали в дитсадок килимові доріжки. Вже проплатили  виготовлення проекту  освітлення трьох вулиць. Словом, мешканці наших сіл вже бачать реальні позитивні зміни. І вони вже переконуються у  доцільності   об’єднання в громаду.

Володимир Удовиченко, координатор Офісу реформ Асоціації міст України, голова постійної Комісії Київської облради з питань місцевого самоврядування:

Володимир Удовиченко.

— Переконаний,ще пройде трохи часу, і ці люди, що вже творять нову історію Іллінецького краю, Вінничини, а, значить, і України, пишатимуться цим часом. Зрозуміло, що реформа зворотної дії не матиме, вона рухатиметься. В Іллінцях вони вже стали на цю дорогу, і вже відчули смак. Центр прийняття рішень перемістився в громаду. Вони самі вирішують, наприклад, що треба купити мікроавтобус, аби підвозити людей громади за новим маршрутом. Вони самі вирішили, що одна з найактуальніших проблем для громади — поводження зі сміттям,  і рухаються реальним  шляхом вирішення її, плануючи встановлювати сміттє-сортувальну станцію. Є для цього і для інших реальних справ і кошти в громаді.

Іллінецька громада — то позитивний приклад не тільки для представників Київщини, але й для усієї країни. Як, згуртувавши міцну команду, як, маючи потужного лідера, хто виступає локомотивом  усіх процесів, можна не тільки швидко створити громаду,  її управлінські структури, але й за короткий час показати мешканцям громади реальні вигоди  від утворення об’єднаної громади.

Статистика

Іллінецька міська об’єднана територіальна громада (ІМОТГ), Вінницька область:

Загальна територія — 331, 2 км

Загальна чисельність людей — 18 173 чоловіки (з них понад 12 тисяч — у місті Іллінці)

Увійшли до громади 7 сільських рад, 19 населених пунктів.

Адміністративний центр — місто Іллінці

Ключові етапи утворення  громади:

 • Пропозиція та рішення міської ради щодо об’єднання — 16.02.2016
 • Листи територіальним громадам з пропозицією — 24.02.2016
 • Збори громадян — 26.02.2016 — 15.04.2016
 • Висновок обласної державної адміністрації — 25.05.2016
 • Рішення сесій сільських рад про об’єднання — 31.05.2016
 • Постанова ЦВК про вибори в громаді — 17.06.2016
 • Вибори ради ІМОТГ та голови — 28.08.2016

Бюджет громади

До об’єднання — 18 млн грн. Після об’єднання — 115,9 млн грн. В тому числі цільова субвенція — 47 млн грн.

Видатки ІМОТГ:

 • 51% (понад 59 млн грн) — освіта
 • 16% (18,2 млн грн) — медицина
 • 10% (12,5 млн грн) — управління
 • 11% (12,3 млн грн) — бюджет розвитку
 • 6% (6,5 млн грн) — житлово-комунальне господарство
 • 6% (7 млн грн) — інші

Структура доходів ІМОТГ

77% (53,2 млн грн) — ПДФО

11% (7,8 млн.грн) — єдиний податок

5%  (3,7 млн грн) — земельний податок

3% (2 млн грн) — акцизний збір

4% (понад 2 млн грн) — інші

Головні бюжетоутворюючі підприємства

ТОВ «Люстдорф» — один з лідерів молочного ринку України. Понад 600 працюючих.

ТОВ «Іллінецький цукровий завод». Потужність — 2000 тонн цукросировини за добу

ТОВ «Іллінцібудматеріали». Потужність 7 млн штук цегли за сезон.

ДП «Іллінецьке лісове господарство». Площа — 17,3 тисяч га.

Поділитись

Про Автора

Анатолій Гаркуша