Кожна пережита нами історія, подія, кожна ситуація нас чомусь вчить. Принаймні, має це робити. Аби збагатити нас досвідом, і допомагати у майбутньому уникати помилок, та навіть поспішливих висновків. Враховувати, що іноді причина того, що сталося, що відбувається, не лежить на поверхні. Є часом й інші приховані причини. І це, напевно, найперший урок, який треба засвоїти з історії броварської компанії ТОВ «Тера-Енерго».

Незабаром виповниться рік, відколи правоохоронні органи провели певні слідчі дії стосовно діяльності підприємства, керівником якого і засновником є депутат Броварської районної ради Роман Шибіко. Одного вересневого дня групи оперативників вранці прибули з ухвалою одночасно про проведення обшуків у будинку Романа Шибіка, у його квартирі, помешканні батьків, і в офісі. Загалом у цих процесуальних діях були задіяні близько 40 працівників СБУ.

Зрозуміло, це було повною несподіванкою для нього, співробітників його компанії та членів родини. Обшуки тривали протягом 1,5 години. Сам Роман Шибіко каже, що оперативники поводились чемно, спокійно. Зрештою, не знайшовши нічого суттєвого, вилучивши з офісу компанії комп’ютерну техніку, напевно, кілограмів 30-40 ділової документації стосовно діяльності «Тера-Енерго», правоохоронці закінчили свою роботу.

Щодо ухвали Печерського районного у м. Києві суду, згідно з якою й здійснювалися обшуки, то в ній зазначалося, що це робиться у зв’язку з порушеним кримінальним провадженням стосовно розкрадання великої суми бюджетних коштів «Укрзалізницею». Компанія «Тера-Енерго» у цій справі йшла у якості свідка. Варто звернути на це увагу.

Щодо відносин з «Укрзалізницею», то Роман Шибіко зазначає, що у його компанії ніяких ділових, господарських стосунків з нею не було, немає їх і нині.

Після цього відповідальні працівники «Тера-Енерго», у тому числі і Роман Шибіко викликалися до слідчих СБУ. А вже менше ніж за три місяці з часу проведення обшуків, у грудні, вся вилучена техніка та документація були повернуті компанії. «Тера-Енерго» перестала фігурувати у кримінальному провадженні вже навіть і у якості свідка. Тобто нічого підозрілого правоохоронці не виявили.

Саме час сказати, чим же займається підприємство «Тера-Енерго». Компанії три роки, і спеціалізується вона на наданні послуг у галузі електроенергетики. Працюють у компанії десь близько 20 чоловік. На договірних підставах компанія обслуговує школи м. Бровари та Броварського району, житловий фонд міста 5-ти ЖЕКів у нічний час та святкові дні, вуличне освітлення сіл району та Броварську центральну районну лікарню. Щодо сіл Броварщини, то саме «Тера-Енерго» (за кошти з місцевих бюджетів та з держбюджету) здійснювала роботи з облаштування освітлення у Гоголеві, Плоскому, Бобрику, Мокреці, Бервиці, Опанасові, Великій Димерці, Квітневому, Літках. Це далеко не повний перелік робіт. При цьому варто зазначити, що жодних, документально підтверджених претензій щодо якості надання цих та інших послуг до «Тера-Енерго» немає.

У правоохоронців натомість був інтерес щодо робіт, які виконувала «Тера-Енерго» у райлікарні, у Княжичах (для підприємства «Камелія»). Напередодні вже зазначених мною обшуків були проведені такі ж процедурні дії стосовно діяльності посадових осіб Броварської районної лікарні, що підозрювалися у привласненні бюджетних коштів.

У зону підвищеної уваги у зв’язку з цим потрапила і «Тера-Енерго», яка справді здійснювала чимало робіт у медичному закладі. Зокрема, компанія реалізовувала за кошти з державного бюджету проект встановлення зовнішнього освітлення на території лікарні, проводила ремонти у відділеннях лікарні, налагодила роботу двох дизельних електростанцій тощо. Проте відповідні перевірки згодом не довели якихось неправомірних дій з боку «Тера-Енерго».

Питання стосовно «Камелії» у Княжичах також були зняті. Власне, йшлося про договірні стосунки між двома комерційними структурами, якими є як «Тера-Енерго», так і «Камелія». Згідно з ними, підприємство Романа Шибіка здійснювало відповідні електровимірювальні роботи на будівлях та спорудах ТОВ «Камелія» у Княжичах. Зрозуміло, що ні про яке використання бюджетних ресурсів тут не йдеться і не може йтись. По-друге, роботи «Тера-Енерго» виконала, претензії щодо їхньої якості чи своєчасності у керівництва «Камелії» відсутні.

Власне, на цьому можна було й крапку поставити. Однак, «якщо  хтось запалює зорі, значить, це комусь вигідно».

Без сумніву, компанія «Тера-Енерго» і особисто її керівник Роман Шибіко від цієї історії зазнали репутаційних втрат. Напевно, у цьому ж все-таки хтось зацікавлений, оскільки недарма публікацію в ЗМІ з певними підозрами на адресу «Тера-енерго» про її нібито причетність до незаконних витрат бюджетних коштів було продубльовано на порталі новин «Укрнет» через вісім місяців. При тому, що жодних підстав для цього не було.

Виходячи з того, що сфера, де працює «Тера-Енерго», є конкурентноємкою, не треба виключати чиєсь велике бажання посунути броварське підприємство з ринку. Як і не можуть відкидатися й інші причини, що підтверджують тезу: бізнесом в Україні, не дивлячись на останні події в державі, займатися не так і легко.

Про ще один урок ми вже говорили – з висновками поспішати не варто. Кримінальне провадження не є вироком. Банально про це говорити, але винуватість встановлює лише одна інстанція – суд.

До речі, «Тера-Енерго» після цієї історії за рішенням засновника припинила існування.

Анатолій Гаркуша

Поділитись

Про Автора

Від редакції

Редакція видання "Трибуна Бровари"