У березні 2017 року в місті Бровари впровадили один із елементів електронної демократії – е-петиції. Міською радою було затверджено Положення про порядок подання та розгляду електронних петицій. Ніби все чудово, є сервіс – подавайте громадяни свої ідеї, пропозиції та скарги. Розпочалось активне користування сервісом, але…

Огляд деяких петицій 2017 року, що набрали необхідну кількість голосів – 250:

Облаштувати круговий рух на перехрестях міста. Петиція набрала 276 голосів. Автор: Олександра Дудар. Публікація – 30.05.2017. Стан виконання: на реалізації.

Відповідь міської ради: виконавчий комітет доручив УЖКГ вивчити питання щодо можливості облаштування кругового руху на перехрестях та надати пропозиції на розгляд технічної ради по розгляду проектів будівництва, реконструкцій та капітального ремонту об’єктів комунальної власності. Технічна рада прийняла рішення дати доручення УЖКГ замовити експертне обстеження щодо можливості  зміни схеми організації дорожнього руху. При підготовці проекту рішення міської ради «Про внесення змін до програми капітального ремонту, утримання об’єктів житлового фонду та благоустрою міста Бровари на 2017 – 2021 роки» до програми буде включено зазначений вище захід із відповідним фінансуванням і буде подано на розгляд сесії броварської міської ради.

Чи внесли зміни до програми та чи виділили фінансування – невідомо. Деінде вже встановлені світлофори. Що краще: світлофори чи круговий рух – можуть сказати  лише фахівці.

Електронна черга до дитячої поліклініки. Петиція набрала 252 голоси. Публікація 19.08.2017. Автор: Наталія Величко. Стан виконання: на реалізації.

Відповідь міської ради: Виконком доручив надати інформацію про впровадження електронної системи реєстрації пацієнтів на прийом до лікаря (електронна черга) відповідно до рішення Броварської міської ради від 15.12.2016 №409-22-07 “Про затвердження міської програми “Інформатизація закладів охорони здоров’я в м. Бровари на базі медичної інформаційної системи”:  комунальному закладу Броварської міської ради “Броварський міський центр первинної медико-санітарної допомоги” та Броварській центральній районній лікарні. Повідомляється, що програма розробляється та буде введена в дію в січні – лютому  2018 року.

 Опитування громадян показало, що в дитячій лікарні електронної черги немає.

Новий фонтан у центральному парку. Петиція набрала 252 голоси. Публікація 15.08.2017. Автор: Олександр Плахов. Стан виконання: На реалізації.

Відповідь міської ради: виконком петицію направив на розгляд відділу капітального будівництва, доручив йому вивчити зазначене питання та надати пропозиції можливості реконструкції чи будівництва у парку культури і відпочинку “Перемога” та винести питання на розгляд Броварської міської ради.

Результат: Гроші на фонтан  мали виділити  на 36 сесії – 21 грудня 2017 р. за рахунок перерозподілу коштів, передбачених на інші програми. Згідно з проектом рішення міської ради “Про внесення змін до “Міської програми будівництва об’єктів соціального призначення на 2016-2020 роки”, затвердженої рішенням Броварської міської ради від 28 січня 2016 року за №95-06-07″, кошти на реконструкцію фонтану мали залучити за рахунок зменшення видатків на будівництво загальноосвітньої школи І ступеня по вул. Петлюри Симона, 17-Б. Так із 700 тис. грн «шкільних» грошей на капремонт фонтану  мало дістатися 100 тис. грн на «МП  інженерних мереж». Однак депутати не затвердили зміни до міської програми та фінансові витрати. Детальніше.

Чому потрібно забирати кошти з будівництва школи, на яку очікує все місто, а не залучити кошти з інших програм, на які щедро виділяються кошти з міського бюджету?

Зупинити будівництво автомийок та АЗС на міському водогоні та повернути місту ці земельні ділянки. Петиція набрала 255 голосів. Публікація 08.06.2017 Автор: Пилип Духлій. Стан виконання: на реалізації.

Відповідь міської ради:  Виконком направив петицію на розгляд  відділу державного архітектурно-будівельного контролю Броварської міської ради, комунальному підприємству «Броваритепловодоенергія», управлінню містобудування та архітектури, земельному відділу вивчити питання щодо  зупинення будівництва та повернення місту  земельних ділянок, надати пропозиції щодо перевірки дотримання вимог  містобудівного  законодавства під  час  будівництва  по      вул. Київська, 333-в на земельній ділянці з кадастровим  номером 3210600000:01:063:0084. Земельному відділу доручено  вивчити можливість розірвання  договорів оренди земельних ділянок із кадастровими  номерами 3210600000:01:063:0084, 3210600000:01:063:0083, повернення місту  земельних ділянок із  кадастровими  номерами 3210600000:00:063:2291, 3210600000:00:063:2290, 3210600000:00:063:2264, 3210600000:00:063:1265 зі зміною цільового призначання.

Результат: Петиція була представлена на сесії міської ради. Під час обговорення петиції думки розділилися: частина депутатів запропонувала як символічний жест, підтримати петицію і дати протокольне доручення юридичному відділу привести петицію до відповідних законних норм. Однак міський голова Ігор Сапожко зазначив, що, по-перше, не готовий приймати електронну петицію в її нинішньому вигляді, оскільки немає юридичних підстав для повернення у власність громади ділянки, які є приватними. По-друге, мер Броварів зауважив, що вносити зміни в текст петиції буде незаконним рішенням. Також  відділом державного архітектурно-будівельного контролю було проведено перевірку  об’єкта будівництва. А замовник будівництва отримав містобудівні умови та обмеження забудови земельної ділянки саме від цього відділу. Тобто вищезначений відділ перевірив сам себе. Були виявлені порушення, наклали штраф, а з метою усунення порушень містобудівного законодавства, надано припис. Детальніше

Закупити апарат МРТ в БЦРЛ для потреб жителів м. Бровари та району. Петиція набрала 252 голоси. Автор: Богдан Єщенко. Публікація 24.10.2017.

Відповідь міської ради: виконком доручив КП «Броварський міський центр первинної медико-санітарної допомоги» вивчити зазначене питання, надати пропозиції можливості необхідності щодо закупівлі апарату МРТ для потреб жителів міста Бровари та  винести на розгляд Броварської міської ради питання щодо доцільності   фінансування  його закупівлі.

Апарату МРТ у лікарні немає. Є лише апарат КТ.

Єдиний проект, який, сподіваюсь, буде реалізовано, це –

Створення у Броварах вільного простору/освітнього хабу/антикафе для волонтерських/освітніх/ просвітницьких/молодіжних/дитячих проектів.

Як повідомив її автор Олександр Плахов, розгляд петиції доручили відділу культури, який розробив дизайнерський проект. Наразі мають шукати відповідних підрядників для проведення тендеру і розробки кошторису, який і матимуть представляти на сесії для його затвердження. Якщо депутати затвердять – вільний простір буде у Прометеї, якщо ні – не буде нічого!

Переглянувши на сайті всі  петиції – подані та підтримані громадянами починаючи з 2017 року, варто зауважити, що жодної з них реалізовано так і не було. Чому? Адже наразі 13 петицій набрали необхідну кількість голосів, а це більше ніж 3500 активних і молодих мешканців міста Бровари.

Чому влада ігнорує потреби мешканців?!

Звісно, всі петиції повинні детально розглядатися фахівцями, аналізуватись та розроблятись необхідні документи для її втілення. Необхідно спілкуватись із авторами та громадянами, що її підписали та роз’яснювати, чи можлива її реалізація, яким чином і т.д.

Натомість, влада обрала інший шлях – паперової тяганини, відписок та бюрократичних рішень.

Чи  почує броварська влада громадян? Сподіваюсь, що почує!

P.S. Колеги-фахівці з електронного урядування надали статистику петицій з інших міст. Вона не повна, але цікава:  Звіт від Центр Розвитку Інновацій за результатами дослідження електронних петицій в Україні 

Сервіс петицій м. Києва

У мене є  питання до самої процедури проведення петицій, до запрошення авторів петицій на засідання виконкому, до відповідей влади на петиції та, звісно, до способів і засобів комунікації з громадянами…

Надія Лещик, громадській активіст у сфері освіти та електронного урядування

Photo by Marc-Olivier Jodoin on Unsplash

Поділитись

Про Автора