Міська рада пішла назустріч ТОВ «Енергоресурс», яке будуватиме в районі Промвузол на межі села Димитрів і Бровари підприємство з вироблення дешевого палива. Депутати 23-ма голосами надали дозвіл на розробку документів, які дадуть можливість отримати шматок земельної ділянки (за договором сервітуту), по якій пустять залізничну колію для підвезення до підприємства необхідної для виробництва сировини.

Нагадаємо, що ТОВ «Енергоресурс» — підприємство, яке обіцяє, що буде виготовляти енергетичне паливо набагато дешевше за газ і це, у свою чергу, дасть можливість споживачам набагато менше сплачувати за комунальні послуги. Мовляв, специфіка виробництва інноваційного палива — змішування кам’яного вугілля з водою — дасть рідке паливо, яке буде набагато дешевше від природного газу.

На засіданні земельної комісії, яка передувала сесії, звучало два аргументи проти надання дозволу-сервітуту: не виконане протокольне доручення попередньої земельної комісії і не проведене громадське обговорення з мешканцями, які живуть поблизу нового будівництва та не витримані санітарні норми — менше 300 метрів від виробництва до найближчої житлової будівлі. Земельна комісія тоді рекомендувала розглянути питання на сесії, хоча підприємців не підтримала.

По тому у селі Димитрів за ініціативи діючого депутата Калинівської селищної ради Геннадія Хамбіра та помічника народного депутата Євгена Гусака були проведені громадські збори, на яких мешканці виступили проти будівництва підприємства, аргументуючи тим, що його виробництво може бути шкідливим для навколишнього середовища.

Уже безпосередньо на сесії ініціатори громадських слухань пан Хамбір та пан Гусак повідомили про те, що до сесії вони разом із головою Калинівської селищної ради Вадимом Булкотом мали розмову з представниками ТОВ «Енергоресурс».

«Ми дещо не розібралися в ситуації і вважали, що його виробництво буде шкідливим для села Димитрів. Сьогодні на зустрічі із ТОВ «Енергоресурс» були присутні запрошені нами фахівці, які роз’яснили нам, що це не шкідливе виробництво і не потягне негативних наслідків для населення», — розповіли Геннадій Хамбір та Євген Гусак.

Також представники громади села Димитрів розповіли про те, що з ТОВ «Енергоресурс» є домовленість, що підприємство за власний кошт відремонтує головну дорогу, облаштує її ліхтарями та прокладе тротуарні доріжки.

Відзначимо, що депутати, які на земельній комісії голосували проти підтримки ТОВ «Енергоресурс», зокрема, Володимир Опалько та Леонід Черепейнік (обидва — «Солідарність»), пояснили аргументи свого вчинку: місцева СЕС не дала дозвіл на будівництво цього підприємства, а дозвільні документи були надані Інститутом гігієни та медичної екології імені О. М. Марзєєва Національної Академії Медичних Наук України (міський голова Ігор Сапожко апелював, що Броварська СЕС не заборонила, а відмовилася розглядати питання, оскільки це не в її компетенції).

Також депутат Володимир Опалько («Солідарність») зазначив, що в принципі це нонсенс, коли на земельній ділянці по договору-сервітуту дозволять робити якесь будівництво, а йдеться про встановлення особистого строкового сервітуту на земельну ділянку для будівництва та подальшої експлуатації під’їзної залізничної колії товариству з обмеженою відповідальністю «Енергоресурс».

Для депутата Володимира Опалька важливо, щоб були враховані санітарні норми при будівництві підприємства

Яскравим вийшов виступ представника ТОВ «Енергоресурс». Підприємець зазначив, що якщо у депутатів є якісь підозри у корупції (деякі депутати земельної комісії висловлювали сумніви у чесному способі отримання дозвільних документів), то нехай вони звертаються до прокуратури, а не кидаються звинуваченнями, які, на його переконання, безпідставні, мовляв, як можна собі уявити, що підприємство могло підкупити фахівців Інституту Марзєєва Національної Академії Медичних Наук України (НАМН) та головного державного санітарного лікаря України Святослава Протаса.

Деякі депутати все ж залишилися при своїй позиції: як можна було отримати дозвільні документи, коли нормативний розмір щодо існуючої навколишньої житлової забудови не витримується. «У напрямку північному — 270 метрів, північно-східному 240 метрів, східному — 240 метрів, до забудови села Дмитрів у північно-західному напрямі — 830 метрів», — прочитав у дозвільному документі депутат Володимир Опалько. Висновок же, який зачитав представник ТОВ «Енергоресурс», звучить так: «Місце розташування підприємства, яке вироблятиме паливо, відповідає вимогам діючого санітарного законодавства України».

Додамо, що за словами представника ТОВ «Енергоресурс», підприємство вкладає в проект 250 мільйонів гривень, між компанією і містом укладений меморандум, умови якого з боку «Енергоресурсу» виконуються. «Ми підключилися до технічних умов, зробили детальний план території, пройшли експертизу у санепідстанції, отримали дозвіл на будівництво і навіть приступили до будівництва першого об’єкту — водогін. А тепер, виявляється, потрібно зупинити будівництво, оскільки депутати в чомусь не розібралися», — сказав представник ТОВ «Енергоресурс». Також представник підприємства повідомив, що за отриману в оренду земельну ділянку, у бюджет міста сплачено плату у розмірі більше 846 тис. грн.

Представник “Енергоресурсу” каже, що свої зобов’язання перед містом підприємство виконує

На завершення свого виступу представник ТОВ «Енергоресурс» розповів про технологію майбутнього будівництва, а саме чому воно буде не шкідливим і яку економію витрат на комунальні послуги матиме населення, якщо до нього дійде вироблене підприємством паливо, яке буде дешевше природного газу.

Важливим у цій ситуації стала інформація депутата Калинівської селищної ради Геннадія Хамбіра про те, що перед сесією проведена зустріч між представниками громади та ТОВ «Енергоресурс», узгоджені певні домовленості (ремонт головної дороги, облаштування її ліхтарями та прокладення тротуарних доріжок), а результат цих домовленостей до громади не донесений і підсумкових громадських слухань не проведено.

Зокрема, і цей фактор підштовхнув частину депутатів проголосувати «утримався»: Володимир Опалько, Леонід Черепейнік, Ірина Веремчук, Валерій Іваненко, Сергій Батюк, Галина Негода (усі — «Солідарність»), Аліна Дяченко, Андрій Саук (обидва — «Демократичний Альянс»).

Депутат Леонід Черепейнік виступав за те, щоб врахували думку громади Димитрова

Решта депутатів, окрім відсутніх — Олексія Здоровця, Андрія Лопатюка, Юрія Чередника (усі — позафракційні), Андрія Василенка («Самопоміч»), Валерія Лемпіцького («Єдність»), Олега Берестового («Демократичний Альянс») — проголосували «за».

Депутати, які проголосували «за», взяли у комплексі до уваги такі аргументи: ТОВ «Енергоресурс» отримав дозвільні документи від міста, є платником оренди, пішов на діалог з громадою, може дати місту дешеве паливо. Не менш важливо і те, що залізнична колія для підвезення сировини дасть можливість не робити навантаження на дороги вантажними фурами, які могли б возити цю саму сировину.

Від «Трибуни-Бровари». Ситуація дещо нагадала ту, яка зараз відбувається із забудовником ІІ мікрорайону ТОВ «Просперітатіс», коли якісь прорахунки допущені і міською владою, а всі «шишки» валяться на підприємця.

У випадку із ТОВ «Енергоресурс» адміністрацією міської ради не було виконане протокольне доручення земельної комісії про проведення громадських слухань, від чого ситуація набула дещо скандального присмаку. Як зазначив представник ТОВ «Енергоресурс», будівництво розпочалося і дозвільні документи підприємство отримало аж у 2014 році, а публічності ситуація набула лише зараз, а громада, як виявилося, дізналася про будівництво тільки за два дні до сесії. До того ж підприємство апелює, що протокольного доручення як такого або немає, або його не надали. Мовляв, зверталися до апарату ради, але їм такого документу не показали. Водночас, не можна забувати і про те, що проведення громадських слухань — це обов’язкова норма і протокольні доручення для їх проведення не обов’язкові.

Тим часом, як розповів виданню «Трибуна-Бровари» депутат Калинівської селищної ради Геннадій Хамбір, наступного після сесії дня відбулося громадське обговорення, на якому громада Димитрова виступила категорично проти будівництва нового підприємства. Меморандум між Калинівською селищною радою і підприємством не укладений.

За підсумками зборів громада не просто категорично проголосувала проти будівництва підприємства, а й зобов’язала депутата Хамбіра вжити радикальних дій, зокрема, донести депутатам Броварської міської ради ситуацію.