Алергічний сезон відкрито: жителі міст знову потерпають від тополі

Новини 25 Тра. 2017 р., 12:32 128

Протягом останніх років в містах з’являється все більше людей, у яких поява тополиного пуху, м’яко кажучи, радості не викликає. А перспектива приходу літа та мрії про відпустку затьмарюються сезонними проявами недуги.

Більшість алергологів вважають, що пух тополі сам по собі алергію не викликає. Часто люди реагують на цвітіння рослин, пилок яких потрапляє в тополиних пух і розноситься вітром.

Період загострення полінозу* збігається з періодом цвітіння певних рослин. Хворі з алергією на пилок ліщини, дуба, вільхи, клена та берези переживають загострення хвороби з кінця квітня. У червні і липні страждають люди, в яких є алергія на пилок злакових рослин — тимофіївки, ковили, ячменю, пирію і тонконога. Пізніше – у серпні та вересні — страждають хворі алергією на пилок амброзії, лободи та полину. Для різних географічних зон періоди клінічних проявів сезонного алергічного риніту, зумовленого пилком певних рослин, можуть змінюватися.

*Поліноз (сінна лихоманка) — це алергічне захворювання слизових оболонок носа і ока, викликане пилком рослин, спорами грибів, яке характеризується алергічним ринітом, кон’юнктивітом, бронхіальною астмою та ураженням інших систем переважно в осіб з генетичною схильністю до виникнення алергічних захворювань.

Виразність клінічних проявів залежить від погоди. У вітряну суху погоду концентрація пилку в повітрі підвищується, і симптоми сінної лихоманки посилюються. У дощову вологу погоду в повітрі присутня невелика кількість пилку, і прояви хвороби стають менш вираженими.

Часто незручності від тополиного пуху стають настільки нестерпними, що люди змушені вдаватись до різних заходів, аби зменшити власні страждання. Так, днями у розділі «Благоустрій і довкілля» на сайті столичної ради навіть з’явилась петиція, що стосується зрізання та заборони насадження тополь у м.  Київ. За добу з 10000 підписів зібрано більше 400. На сайті Броварської міської ради розділ «Електронні петиції» працює лише в частині рекомендацій щодо подання петиції та перегляду Положення про порядок подання та розгляду електронних петицій. Тому, чи піднімають броварчани подібне питання на рівні міської ради невідомо.

Проте у попередніх матеріалах, що стосувались екологічних проблем, видання «Трибуна-Бровари» вже піднімало питання підвищення рівня захворюваності серед дитячого та дорослого населення міста, у тому числі і на бронхіальну астму, яка вважається характерним проявом полінозу. Звичайно, вважати забруднення повітря чи шкоду від пуху тополь, як накопичувача алергенів, абсолютними чинниками впливу на захворюваність неправильно.

Тому було б чесно написати і про те, чи є користь від цього дерева?

Тополя – надзвичайно витривале дерево, яке краще ніж будь-яке інше справляється з забрудненим міським повітрям. Крім того, тополя, як осика і модрина – швидко росте і потребує мінімального догляду, ефективно утримує металовмісний пил і виділяє в навколишнє середовище набагато більше кисню порівняно, наприклад, з хвойними деревами.

Серед інших переваг спеціалісти зазначають, що тополине листя добре поглинає шум і здатне насичувати повітря озоном та виділяти в атмосферу велику кількість фітонцидів.

Тополя відноситься до розряду лікарських рослин. Її клейке листя та бруньки мають лікувальні властивості. Вони входять до складу протизапальних, протиревматичних, жарознижуючих, відхаркувальних та сечогінних препаратів. Бруньки тополі вміщують ефірне масло, яблучну кислоту, значну кількість вітаміну С, каротину та мінеральних солей.

Проте зазначені якості тополі навряд втішать людей, що кожної весни стають заручниками недуги. Під час цвітіння тополі більшість алергіків почуваються хворобливо — відчувають слабкість, головний біль, напади мігрені та депресії, зниження апетиту разом із зовнішніми ознаками помітними, для перехожих. Та й працездатність людей під час нападів сезонного полінозу значно знижується.

Лікарі пропонують спектр заходів, аби хоч трохи полегшити стан хворого під час цвітіння тополі: зведення до мінімуму контакту з алергеном, носіння медичної маски та сонячних окулярів, наявність при собі вологих серветок для частого витирання обличчя та назального спрею з розчином морської солі. Завдяки частим зрошенням носової порожнини можна хоч трохи зменшити дискомфорт.

Під час цвітіння тополі рекомендується користуватись кондиціонером, робити часте вологе прибирання зволоженим віником або ганчіркою, уникаючи застосування пилососу. Аби убезпечити свою кімнату, лікарі рекомендують в «пуховий період» завісити марлевими «шторами» дверні та віконні прорізи, які потрібно зволожувати за допомогою пульверизатора.

У боротьбі з проявами алергії важлива вчасність вжитих заходів. Аналізи на наявність алергенів в організмі, варто зробити за три місяці до початку цвітіння. Сучасних методів діагностики сінної лихоманки існує багато. І лише тоді, коли будуть готові результати аналізів, можна говорити про ефективність лікування та профілактики.

Противники тополиного цвіту у різних містах пропонують насаджувати дерева інших порід. Але поряд з цим, аби зменшити кількість пуху, підприємства, що опікуються озелененням мають постійно проводити санітарну обрізку гілок тополь. Крім того, на сьогоднішній день селекціонерами виведено нові форми швидкорослих тополь, що не дають пуху.

Що стосується Броварів, то за даними КП «Бровари-Благоустрій» протягом 2015 року висаджено 148 дерев, а протягом 2016 року — 130 дерев. Серед них немає жодної тополі. Тому сподіваємось, що кількість висаджених дерев буде з кожним роком збільшуватись, а разом з тим буде покращуватись і стан здоров’я жителів Броварів.

 

НОВИНИ

10.12.2017
09.12.2017
08.12.2017