Переповнені класи, школи, а будівництво нових  навчальних закладів – хіба що міфи, –  такі у Броварах освітянські  реалії. Та і з кожним роком до навчання в державній школі у батьків усе більше запитань, тож і шукають їм альтернативу. Часто ініціаторами створення альтернативних шкіл є самі батьки, які не бояться пробувати нестандартні підходи, щоб зацікавити дитину і зробити її у школі щасливою.

У Броварах  розширюється ніша бізнесу під назвою «комерційна освіта». Донедавна в місті була лише одна приватна школа І-ІІІ ступенів – «Фортуна»  (вул. Володимира Великого, 8-А), яка розташувалася в орендованому  приміщенні  ДБК «Меркурій»  –  ДДЗ №7 «Білочка». Її засновниками  18 років тому стали Олександр і Тамара Мажуги.

Приватний  навчальний заклад працює  у режимі повного робочого дня: з 8:00 до 17:30. У школі навчається 197 учнів (1-11 клас).  Наповнюваність у класах – до 15 учнів. Визначальною рисою школи є психологічний комфорт, особистісно зорієнтований підхід, поглиблене вивчення іноземних мов. У школі є басейн, спортзал, організовано триразове харчування,  медичне обслуговування, транспортний сервіс та інше. Після закінчення школи учні отримують атестат про середню освіту державного зразка. За неофіційними даними, навчання у «Фортуні» обходиться у місяць 6 000 грн.

Під час занять у “Фортуні”

У березні поточного року в Броварах відкриється  ще одна приватна школа  – «Unic». Де саме буде розташована школа для дітей 1-4 класів, директорка  навчального закладу  Ольга Колесникова ще не знає сама – наразі лише підбирають  приміщення в районі «Лісового кварталу» – але набір у 0 клас (5-7 років) уже розпочали. Планують набрати 5-6 дітей. Це буде не класична підготовка до школи, а новий підхід до розвитку дитини  як особистості, розповідає директорка. Діти займатимуться  протягом робочого тижня  із 8.30 до 14 год, і коштуватиме це в місяць  5000 грн.  Загалом,  структура школи та  розцінки  виглядають так:

Свій приватний навчальний заклад засновники презентують як платформу для всебічного розвитку дітей 5 -10 років, де вони навчатимуться мислити не за  визначеними шаблонами, а  використовуючи креативність та творчий підхід. Тож планують виховати новаторів, які будуть пристосованими до майбутнього. Основні предмети в школі викладатимуть дипломовані спеціалісти, які наразі проходять відповідну перепідготовку.

За словами пані Ольги, повне відкриття  альтернативної школи  планують у вересні  поточного року. Наразі підбирають окремий будинок чи приміщення у 200  м кв, де окрім класів будуть і спортзал та кімнати для гурткової роботи. Загалом, розповідає Ольга Колесникова,  школа розрахована на 30-40 дітей. У кожному класі буде по 10 осіб. Однак із часом школу планують розширити. Працюватиме заклад у двох режимах: повний день –  із 8:00 до 18:00 та скорочений – із 8:00 до 14:00. Скорочений день коштує 7500 грн на місяць, повний день – 9000 грн на місяць.

Щодо дозвільних документів «Unic», директорка  посилається  на столичну приватну школу «Афіни», яка працює на освітньому ринку з 1994 року. З  цією школою і заключили угоду на надання дистанційних послуг та використання їхніх програм. Пані Ольга зазначає, що альтернативна школа «Unic» відповідає всім вимогам шкільної освіти України: діти проходять внутрішньошкільні «зрізи знань», а наприкінці кожного навчального року  відбувається тестування і учні отримують табелі з результатами.

Власне, зазначають засновники «Unic», це буде альтернативна школа на зразок  «Kids Hab» (вул. Марії Лагунової, 4-Б) , яка діє в Броварах понад  два роки. Засновниками сімейного простору «Kids Hab» є Анатолій  та Марина  Засоби.

 Анатолій Засоба – голова правління Громадської організації «Кримська діаспора», президент Української Асоціації соціальних підприємців, засновник Простору освіти дорослих IDPhub та співзасновник мережі Сімейних шкіл KidsHub. Громадський діяч, соціальний підприємець, бізнес-тренер, один із спікерів  на 5 конференції надихаючих ідей  L.E.D. чоловік та батько двох дітей.

 Із інформації, оприлюдненій на сайті «Kids Hab», відомо, що подружжя Засоб створило освітній простір заради майбутнього своїх дітей  та дітей друзів і однодумців. «Kids Hub –  це хабскулінг – унікальне явище в освіті дітей в Україні, де поєднуються переваги та одночасно виправляються недоліки хоумскулінгу та приватної школи», – зазначають засновники альтернативної школи.

 Про свій навчальний  заклад Засоби  написали, що це невелика сімейна школа, яка заснована на трьох цінностях: любові, свободі та відповідальності, і передбачає участь батьків у житті навчального закладу та житті своєї дитини. Це коли мама і тато, які володіють різними талантами і вміннями, можуть поділитися своїми знаннями з дітьми.

У школі навчаються діти з 1 по 6 клас. Навчання відбувається за державною програмою Мінестерства освіти. Навчальний рік триває з вересня по травень, з понеділка по п’ятницю, з 9:30 до 16:00. Оцінок у школі немає: знання  учителі перевіряють щодня на заняттях. Система начання у школі модульна. У кожному модулі по 2-3 заняття з невеликими перервами. Основні предмети для вивчення математика, українська мова, українська література, грамота та англійська мова. Невід’ємна частина дня прогулянки.

Скільки учнів навчається у школі та в одному класі, яка ціна та умови навчання та чи наявні дозвільні  документи,  журналістам «Трибуни» дізнатися не вдалося: на дзвінки по зазначеному на сайті телефоні не відповідали, двері закладу в робочий день також були зачинені.

В управлінні освіти про нові приватні  школи  у Броварах не чули. У списках управління освіти  зазначено лише один приватний навчальний заклад – школа «Фортуна», з яким і співпрацюють. За словами заступниці начальниці управління освіти Тамари Стельмах, державна політика направлена на сприяння відкриття приватних як шкіл, так і дитсадків, і управління освіти не має ніякого права втручатися у цей процес чи йому перешкоджати. Управління освіти, яке не має функцій контролю за приватними школами та ДНЗ, має право лише поцікавитися дозвільною документацією (ліцензію на провадження освітньої діяльності видає Департамент освіти) та умовами перебування дітей у таких закладах, адже несе відповідальність за надання освітніх послуг на території міста, каже чиновниця. Нагадаємо, відповідальними за виховання, навчання і розвиток дітей, у першу чергу, є батьки.

Про те, що приватні заклади вищою заробітною платнею  можуть переманити до себе кадри із державних шкіл, в управлінні освіти не переймаються. За словами Тамари Стельмах, ще до початку навчального року школи  «закрили» вакансії  власними кадрами за рахунок збільшення  вчителям навантаження, тож вакантних місць у школах немає.

Фото  авторки та  із сайтів шкіл  «Фортуна» та  «Kids Hab» 

Поділитись

Про Автора

Ющенко Ірина

Броварчанка, журналіст "Трибуна-Бровари"