Влада міста уперто не бажає допомагати безхатченкам і хоча б трішки ними займатися, тож вони почали «займатися» містом. Окрім вчинення злочинів, в морози почали атакувати броварську дитячу та дорослу лікарні, де розпорядженням мера облаштовано стаціонарні цілодобові пункти обігріву. При цьому 80% безхатьків – алкоголики, наркомани та носії туберкульозу. Керівництво лікарні не вперше нарікає на таке неподобство, тож цього року в мерії  спробували перекласти вирішення цієї проблеми на інших – із лікарні та рятувальників – на АТОвців. Останні ж про «рекомендації» мерії не в курсі. 

Згідно з розпорядженням  міського голови  від 9 січня 2019 року, пункти обігріву запропоновано  відкрити в 5 ЖЕКах, двох лікарнях, 6 амбулаторіях, КП «Бровари-Благоустрій», КП «Броваритепловодоенергія», Броварському міському територіальному центрі соціального обслуговування, МКЦ «Прометей» та місцевій організації Товариства Червоного хреста – усього 18 точок. Розглянути можливість створення таких пунктів рекомендовано і броварським супермаркетам.

При цьому всі пункти обігріву, крім двох, працюватимуть у робочі години – з 8:00 до 17:00. А у дорослій та дитячій лікарнях такі місця мають діяти  цілодобово.

Під час оперативно наради  14 січня головний лікар Броварської багатопрофільної  лікарні Валентин Багнюк озвучив  проблему, пов’язану із  «законом» (мова про розпорядження міського голови – авт.), який дозволяє у приймальному відділенні хірургічного корпусу цілодобово грітися безпритульним. Так, недільного вечора (13 січня – авт.) в приймальному відділенні безхатьків було аж 7, два з яких безсоромно оголялися і справляли свої потреби прямо на місці. Валентин Багнюк наголосив, що присутність безпритульних  поряд із хворими як у дорослій лікарні, так і дитячій, – неприпустима. На цей факт указують і самі хворі. Однак, безхатьки  на ніч ідуть саме в лікарню, адже інші пункти обігріву, згідно із розпорядженням мера від 9 січня,  діють лише до 17 год.

У лікарні «бомжів», яких в основному доставляють «швидкі», приймають неохоче, адже окрім специфічного запаху від місяцями немитого тіла, безхатченки мають «букет» хвороб. За словами головного лікаря , 80% бездомних – алкоголики, наркомани та носії туберкульозу. Та у приймальному відділенні  допомогу надають усім потребуючим. І безхатченкам також. А звертаються вони з різними нозологіями: і з ГРВІ, і з алкогольними інтоксикаціями. Перед тим, як  відправити їх на стаціонарне лікування, бездомним  проходять санітарну обробку.

Спеціально відведених приміщень для такої категорії  в лікарні немає, тому лежать вони у загальних палатах. Ще кілька днів тому бездомні перебували на стаціонарі фактично в  кожному відділенні. І хоча  переважна більшість лікування вже не потребувала, але виписувати їх немає куди: не мають ні домівки, ні документів, тож і живуть у лікарні місяцями. Зовсім немічним безхатькам адміністрація лікарні самотужки відновлює документи задля  влаштування їх у хоспіси. Та чи лікарня має цим займатися? За словами Валентина Багнюка, вони постійно звертаються  в соціальні служби міста, району, навколишні села, в будинки для літніх людей, але бездомні нікому не потрібні. І хоча під час оперативної  наради  головний лікар зазначив, що опікуватися безхатьками можуть у Червоному Хресті (так як це роблять за кордоном,  авт.), його ніхто не почув.

У попередні роки цілодобовий мобільний пункт обігріву  облаштовували рятувальники. Він діяв  спочатку  в парку «Перемога», потім –  біля пожежної  частини, що на вул. Симона Петлюри.

Власне, за рахунок рятувальників  і обігрівалися  безхатченки, хоча  також  йшли і до лікарень. У  Броварському районному  відділі ГУ ДСНС України в Київській області зауважують, що наразі не бачать необхідності встановлювати  мобільний пункт обігріву, адже завдання рятувальників надавати допомогу в надзвичайних ситуаціях, коли є реальна загроза життю людини. Також  указують, що  безпритульними у місті мають займатися соціальні служби та Червоний Хрест. Однак у Червоному Хресті так не вважають.

Голова товариства Червоного Хреста Лілія Драпей журналістів переконувала, що в  Броварах та районі безхатченків немає: є соціально-незахищені категорії громадян, яким Червоний Хрест допомагає  одягом, взуттям, коли нададуть спонсори – то і харчами. Але тільки тим, хто звернеться сам. Однак під категорію для надання медико-санітарних послуг підпадають лише  ветерани війни та пенсіонери. Безпритульним  там не місце.

У  будинок для літніх людей, який відкрито в частині приміщення міського територіального центру соціального обслуговування, безхатькам також зась, адже у частини з них немає необхідних документів, а займатися їх відновленням там не поспішають.

«У 99% безхатченки – це не броварчани, а заїжджі з сусідніх із Київською областей», –  рік тому ситуацію із безпритульними прокоментувала  журналістам «Трибуни» заступник міського голови з гуманітарних питань Лариса Виноградова. І уточнила: у місті безхатченками займаються релігійні організації, які й «виконують соціальне замовлення», зокрема, реєструють їх, раз на тиждень харчують, займаються відновленням документів. Зокрема, мова про благодійний фонд  «Скарбниця». Однак у фонді  стверджують, що опікуються безпритульними з власної ініціативи. І якби влада міста допомогла з виділенням приміщення, у Броварах можна було б раз і назавжди питання з безпритульними вирішити. Однак волонтери фонду стомилися роками просити у керівництва міста підтримки, тож цього року свій фонд закрили. Але продовжують харчувати безхатьків щосереди в парку «Перемога». За даними БФ «Скарбниця», станом на січень 2018 р. у місті понад 70 безпритульних.

Зауважимо, попри велику кількість громадських організацій, які дотуються з бюджету міста, жодна з них проблемою безпритульних не займається.

Позаяк цього року рятувальники не встановили свого намета, а керівництво лікарні відкрито висловилося проти цілодобового перебування безпритульних  у закладах охорони здоров’я, влада міста вирішила в терміновому порядку перекласти відповідальність за безхатьків на інших. І мер видав нове розпорядження,  згідно з яким із переліку об’єктів, на базі яких запропоновано  створити стаціонарні пункти обігріву, виключено  дорослу та дитячу лікарні, а також 6 амбулаторій. Тепер  стаціонарні пункти обігріву рекомендовано створити на базі 10 об’єктів. Однак працюватимуть вони лише з 8:00 до 17:00.  Цього разу цілодобовий пункт обігріву мер рекомендує організувати АТОвцям. Власне, за  адресою: вул. Київська, 290-А  розташовано одноповерхове старе приміщення, де  дислокується Рада Громадської організації «Всеукраїнське об’єднання «Асоціація воїнів АТО «Київська Русь».

Як повідомив журналістам «Трибуни» керівник відділу з надзвичайних ситуацій та взаємодії з правоохоронними органами Петро Приказчик, цілодобовий пункт обігріву має запрацювати вже 17 січня. Як допоможе місто? Обіцяють забезпечити пункт дровами.

У свою чергу голова  Ради ГО «Всеукраїнське об’єднання «Асоціація воїнів АТО «Київська Русь» Олександр Чекмаз  розповів, що про розпорядження мера його ніхто не повідомляв, а облаштувати цілодобовий пункт обігріву – це власна ініціатива їхньої громадської організації  і ніяких «рекомендацій» чи погоджень мерії  із приводу обігріву там безпритульних не було. Однак за членські внески та волонтерську допомогу забезпечити потребуючих гарячим чаєм  учасник АТО гарантує. А от громадян у стані нарко- та алкосп’яніння  обіцяє відразу передавати в руки поліції. Відкрити пункт обігріву обіцяє не раніше суботи, 19 січня. Це буде у місті єдиний цілодобовий мобільний пункт обігріву, який розташується  на зупинці  «Порошинка» за податковою службою.

Фото – авторки

Поділитись

Про Автора

Ющенко Ірина

Броварчанка, журналіст "Трибуна-Бровари"