Голосування за проекти «Громадського бюджету»: пасивність броварчан та технічні негаразди

Актуально, Новини 14 Лип. 2017 р., 19:34 413

Відносно невелика активність громади та технічні незручності в процесі електронного голосування — такий висновок напрошується за підсумками першого тижня голосування за проекти «Громадського бюджету».

У місцевих групах соціальної мережі Facebook броварчани зазначають, що є певні незручності через графік роботи Центру надання адміністративних послуг – лише у робочі дні та в робочий час – працевлаштовані мешканці не мають можливості проголосувати.

Є незручності також під час голосування в електронному вигляді. Так користувачі соцмереж зазначають, що не завжди можна проголосувати за два проекти, навпроти деяких проектів не висвітлюється кнопка «підтримати», не усі зареєстровані у Броварах технічно можуть проголосувати, а здійснити волевиявлення через систему Bank-ID без проблем можуть лише клієнти «Приват-Банку».

ЦНАП: людей голосує мало

Як розповіла «Трибуні-Бровари» діловод Центру надання адміністративних послуг Наталія Василівна Квітка, станом на 14 липня за проекти «Громадського бюджету» саме через ЦНАП проголосувало 74 броварчанина.

«Як для 100-тисячного міста вважаю, що це дуже мізерна кількість людей. Така кількість невелика навіть як для одного будинку. Чому так мало йдуть, сказати складно. Зважаючи на те, що в маршрутках є реклама про цей проект… Громада ще не зовсім розуміє, який шанс їй випадає. З іншого боку, проектів загальноміських не так багато, більше — локальних. Можливо, цим і пояснюється небажання людей одного мікрорайону йти голосувати за проекти — спортивні та дитячі майданчики — інше», — висловила думку пані Квітка.

Наталія Василівна також розповіла, що багато броварчан не зовсім розуміють процедуру голосування, будучи впевненими, що потрібно лише написати на папірці назву проекту та вкинути до скриньки.

«Багато є випадків, коли дізнаються, що потрібно заповнити анкету, розвертаються і просто йдуть. Ми зі свого боку зробили зразок як заповнювати анкету, навіть внесли пункт — «малий» проект та «великий», щоб було зручніше», — каже пані Квітка. За словами працівника, кожну анкету вона зобов’язана після заповнення громадянином, підписати, аби уникнути підміни листків.

Проголосувати в ЦНАПі можуть лише броварчани і по паспорту, тобто зареєстрованим у місті.

Інформаційний відділ БМР: будуть перевірки, щоб одна людина не проголосувала двома способами

Станом на 14 липня (13.00) в електронному голосуванні через систему Bank-ID взяли участь 277 осіб, з них лише 36 проголосували за 2 проекти і 241 — за 1. Загалом зараховано 313 голосів.

Як розповів керівник інформаційного відділу Броварської міськради Руслан Федун, якби довелося займатися розробкою системи голосування і її тестуванням, то на це б пішло близько чотирьох місяців. До того ж, довелося б складати технічні завдання, вносити зміни до бюджету, а потім, можливо, проводити через систему закупівель «Прозорро». Саме тому, за словами Руслана Федуна, шукали варіанти використання електронних модулей на безоплатній основі. Такий зміг надати «Фонд Східної Європи».

Руслан Федун.

Пан Федун звернув увагу на такі технічні моменти, як голосування за «малий» та «великий» проекти. Якщо натиснути на «Локальні» проекти, висвітляться «малі» (до 500 тис. грн.), якщо «Загальноміські» — то «великі» (від 500 тис. грн.).

Локальні — це «малі» проекти, Загальноміські — це "великі

"

Голосування в електронному вигляді відбувається так:

[Not a valid template]

Пан Федун підтвердив у бесіді з «Трибуною-Бровари» інформацію про те, що клієнти «Ощадбанку» мають проблеми з електронним голосуванням.

«Це відповідає дійсності. Ми зв’язалися з розробником електронного модуля і нам повідомили, що є помилка. Але не програмна, а організаційна. На сьогодні «Ощадбанк» відмовив у доступі до персональних даних. Якщо «Приватбанк» такий доступ дозволив, то «Ощадбанк» — заборонив. Тож клієнти «Ощадбанку» наразі не можуть проголосувати через систему Bank ID», — повідомив Руслан Федун.

За інформацією начальника інформаційного відділу БМР, коли голосування буде завершене, усі електронні та паперові голоси будуть зведені та перевірені на предмет того, щоб одна людина не проголосувала за проект двічі.

Автори проектів: ініціативу створив, але залишаюся осторонь

«Трибуна-Бровари» звернулася до мешканців Броварів, які є авторами проектів і які на сьогодні опинилися в трійці лідерів за набраними голосами з проханням прокоментувати доступність систем голосування та їх зручність. Співрозмовниками стали депутат міської ради Ірина Веремчук та громадські активісти і помічники депутатів Ірина Нікітчина та Олена Лахно.

Ірина Веремчук: «Завдяки ініціативі депутата Олега Берестового і підтримці депутатів БМР та мера міста в наших Броварах запрацював громадський бюджет. Громада може висловити своє бажання в реалізації того чи іншого проекту, шляхом голосування як офф-лайн так і онлайн

Чи зручна система? Можливо, в майбутньому потрібно продумати та прописати в Положенні голосування по районах в якийсь один вихідний день, наприклад, у неділю, в закладі комунальної власності, зокрема школах, як це проходить на виборах, коли зазначається виборча дільниця даного округу.

Ірина Веремчук

Зрозуміло чи ні як голосувати? Вважаю зрозумілим стає громаді в тому випадку, як йде роз'яснення.

Я проблем при голосуванні не побачила, але є випадки, що громадянам вдається проголосувати не одразу. Якщо з «Приват24» все йде чітко, то іншій банківський ресурс недосконалий. Можливо, це відбувається через хакерську атаку на банківську систему».

Ірина Нікітчина: «Я опинилася в ролі стороннього спостерігача. Трохи засмучена тим, що не можу взяти участь у голосуванні. Здавалося б, банківською ID-системою можна скористатися і один раз проголосувати за улюблені проекти. Та я, нажаль, не маю такої в розпорядженні. Піти з паспортом у відділ звернень громадян теж не можу, оскільки не зареєстрована у Броварах. От так і виходить, що я сприяла поданню проекту, але залишаюся осторонь».

Ірина Нікітчина

Олена Лахно: «Програма для голосування сильно заплутана для пересічного броварчанина. Мої знайомі не всі змогли проголосувати з першого разу. Після голосування видає ваш голос зараховано, а в списках тих, хто проголосував їх немає. Програма не розділила на 2 категорії проекти великий і малий, теж треба було пояснювати, і не раз.

Олена Лахно

Деякі броварчани з броварською пропискою не змогли віддати свій голос, оскільки програма видавала, що голосування лише для мешканців Броварів… Парадокс».

Члени робочої групи: голосувати треба у вихідні, та хто контролюватиме?

«Трибуна-Бровари» попросила також прокоментувати процес голосування в рамках проекту «Громадський бюджет» членів робочої групи. Співрозмовниками стали громадський активіст Вікторія Гринько та депутат Броварської міської ради Андрій Лопатюк. Голова робочої групи, начальник управління економіки Микола Загуменний, пославшись на занятість, не став коментувати.

Вікторія Гринько: «Волевиявлення відбувається не активно, а система голосування — незручна. Є складнощі з електронним голосуванням.

ЦНАП працює з 8.00 до 17.00, п’ятниця з 8.00 до 15.00, субота та неділя — вихідні. Можливості проголосувати немає навіть у тих, хто працює у Броварах.

Сама система електронного голосування зрозуміла, але практично кожен зіштовхнувся з проблемою цього голосування. Вважаю, що заходів по інформаційній кампанії треба більше. Тих, що були проведені, недостатньо».

Андрій Лопатюк: «Цілком погоджуюся з тим, що провести захід по голосуванню у вихідні потрібно, аби броварчани могли проголосувати у вільний від роботи час.

Андрій Лопатюк

Але виникає питання: хто буде контролювати процес голосування, якщо усі служби, в тому числі і ЦНАП — вихідні? Заходи проводити треба, але контролювати їх проведення об’єктивно немає кому».

НОВИНИ

11.12.2017
10.12.2017
09.12.2017