Олександр Остапкович: «Дяченко вчинила як демократична і цивілізована людина»

16 Лис. 2015 р., 15:04 6

Учора інформаційний простір міста сколихнула новина про те, що перший номер списку «Демократичного Альянсу» Аліна Дяченко зняла свою кандидатуру на посаду секретаря міського голови. Таке рішення команда «ДемАльянсу» пояснила бажанням «зберегти мир та порозуміння серед демократичних сил».

Видання «Трибуна-Бровари» вирішило поспілкуватися на цю та інші теми з одним із кандидатів на посаду міського голови на «Місцевих виборах-2015» Олександром Остапковичем, який зняв свою кандидатуру на користь представника «ДемАльянсу» Андрія Саука.

Цим інтерв'ю видання започатковує своєрідний напрямок — залучення до коментарів авторитетних людей Броварів як експертів та аналітиків.

Розмова почалася «з далеку».

— Пане Олександре, до влади у Броварах прийшли сили, які вже були у ній раніше і сили нові, які називають себе демократичні. Що очікувати Броварам від приходу такої багатогранної команди?

— Оскільки до влади прийшли сили, які складають серйозну противагу тим, хто при цій владі залишився, з’явилася надія на формування у Броварах справжнього громадянського суспільства. З’явився інструмент врівноваження системи влади, оскільки якщо депутати і верхівка діють заодно, то це виливається в не зовсім чесні методи роботи. На моє переконання, це тільки початок тих здобутків, які ми започаткували ще на Майдані.

За один рік яблуня не вродить. Треба почекати. Закликаю усю спільноту, і сам особисто готовий чекати.

Сподіваюся, що люди, які прийшли до влади, вибудують такі умови, які не дозволять владним структурам вести себе так, як вони вели себе до цього часу — залучаючи активістів та людей, які налаштовані на зміни.

Нинішній мер Броварів Ігор Сапожко — на побутовому рівні, на рівні спілкування з людьми — цілком нормальний варіант: врівноважена людина, без амбітної поведінки. Є у нього деякі «темні плями», є до нього багато питань, але багато залежатиме від того, в яких умовах він працюватиме.

Будь-хто — усі ми люди слабкі. Будь-яка, навіть кришталево чесна людина, має ризик стати корупційним чиновником — занадто багато при владі спокус. Їх настільки багато, що треба тільки стати мером, щоб по-справжньому відчути, скільки відразу з’являється спокус і людей, які ці спокуси пропонують. Якщо команда, яка прийшла, вибудує основи, за яких стосунки між владою і громадою будуть прозорі, то пан Сапожко буде вести себе адекватно до такої системи.

— Ті сили, які називають себе демократичними, насправді такими є?

— Думаю, так. До цього часу у них не було реальних важелів впливу на владу і це їх виховало як людей, які готові змінити те, з чим вони боролися. Я особисто сподіваюся на те, що ці сили несуть справді демократичні цінності. Цивілізаційні установки, думаю, у них правильні. Але є загроза, що ці установки можуть помінятися.

Знаю по собі: якщо стаєш владою, отримуєш якісь важелі, то мимоволі бачиш улесливі погляди людей, які звертаються до тебе як до очільника, впливової людини, що ухвалює рішення, і тоді бачиш себе як якимось вершителем. І це дуже негативно впливає на світосприйняття. Треба дуже багато мудрості, щоб не скотитися в прірву самозакоханості, вчасно сказати собі: «Стоп!», проаналізувати — чи правильно поводишся з людьми. Головне завдання людей, які прийшли до влади, не надумати собі, що вони стали Богами.

Молодим часто не вистачає мудрості, але є сподівання, що завдяки своїй романтичності, вони розберуться в цих проблемах.

Я бачу, що не повинно бути різкого антагонізму між міським головою і молодими депутатами, які прийшли. Вони повинні його стримувати і направляти, і взагалі побудувати стосунки так, щоб наполягати на прозорості влади, комп’ютеризації усіх відносин.

Потрібно відчувати події, які відбуваються в країні. Вже не може бути на тлі Революції гідності і війни за незалежність, не може бути тих стосунків між громадянином і чиновником, які були раніше.

— В демократичному таборі об’єдналися політичні сили, які за своєю ідеологією, характером абсолютно різні (і в цьому є їхня неповторність і харизма). Чи буде в їхніх діях єдність?

— На це питання заготовленої відповіді немає. Побачимо. Це, до речі, є лакмусовим папірцем — здатність до об’єднання заради справедливих цілей.

Усі депутати демократичної більшості прийшли до влади (якщо говорити огульно) з єдиною метою: принести людям щастя. Але в кожного — свої методи боротьби і своє бачення. І якщо вони почнуть між собою воювати і доводити, що кожен з них кращий — це буде біда. Своєрідна дитяча хвороба: не навчитися об’єднуватися, не долати свої амбіції, не бути мудрішими. Через це теж може доведеться пройти.

— Прозвучала заява від першого номера списку «Демократичний Альянс» Аліни Дяченко про те, що вона знімає свою кандидатуру на посаду секретаря міського голови…

— Я її щиро вітаю! Це якраз те, про що я говорив — це та людина, яка прийшла не за владою, а прийшла справді щось робити. Якби депутати всі так себе поводили. Для мене дуже симпатично, коли людина так себе поводить. Для мене — це показник, що Дяченко справді демократична і цивілізована людина. Вітаю і себе, що я в ній не розчарувався.

— Чи буде та кандидатура, яка буде затверджена (Ірина Веремчук від БПП «Солідарність» або Оксана Мельник від «Єдності»), утримувачем балансу сил у міській раді?

— Я вважаю, що не можна допустити, щоб була підтримана кандидатура від «Єдності». Тут уже потрібно усім демократичним силам об’єднатися навколо однієї кандидатури. Та й посада секретаря міського голови, мабуть, більш технічна. На мій погляд, набагато більше залежить від тих 25 депутатів, які об’єдналися в демократичну більшість.

Крок Аліни Дяченко багато про що засвідчив, і, сподіваюся, скаже й іншим. І вже на наступному етапі боротьби на Аліну Дяченко можна буде покластися, оскільки вона себе показала з певної сторони.

— Перша сесія двічі відкладалася. Хорошого мало?

— Звичайно! Місто повинно функціонувати. З чим це може бути пов’язано?

— Як одна з версій — не були відомі остаточні результати ТВК, оскільки не всі переможці виборів написали заяви про те, що не мають інших представницьких мандатів…

— Це посил вам, пресі. Потрібно поіменно розібратися: хто затримує із заявами і, таким чином, із початком роботи нової міської ради.

— В інформаційному просторі уже звучать настрої про те, що поки сесія міської ради відкладається, міський голова Ігор Сапожко поступово формує свою більшість у міській раді, яка буде симпатизувати йому. Це реально?

— Реально. А головне — небезпечно. Зараз до молодих депутатів, цілком можливо, будуть підходити різні «темні» особистості, які будуть щось пропонувати.

Якщо у нас не буде тих 25-и депутатів, які прийшли на лозунгах опозиції, якщо вони не створять справжню опозицію, тоді потрібно поіменно сказати — хто зрадить цю опозицію. І знову — надія на пресу: ви повинні інформувати нас, а ми — брати віртуальні вила і колоти тих, хто нас, громаду може обманути.

До речі! «Демократичний Альянс» уже заявив про те, що делегує свого представника — Аліну Дяченко — до Комісії з питань регламенту, депутатської етики, правопорядку та інформаційної політики.

Водночас, Дяченко зазначила, що, попри різні чутки, не претендує на посаду заступника міського голови з гуманітарних питань.

Фото — «Громадське телебачення Броварів».

НОВИНИ

15.01.2018
12.01.2018