Перші кроки до енергоефективності: відбулась презентація енергоаудиту ЗОШ №5

Новини 28 Січ. 2017 р., 19:05 444

23 січня в малій залі виконкому відбулась презентація енергоаудиту Броварської ЗОШ №5. Така потреба викликана необхідністю заощадження енергоносіїв на тлі постійного зростання вартості комунальних послуг.

Енергоаудит (енергетичний аудит) добровільне енергетичне обстеження, що проводиться за ініціативи споживача паливно-енергетичних ресурсів з метою встановлення ефективності використання споживачами паливно-енергетичних ресурсів і вироблення економічно обґрунтованих заходів по зниженню витрат на паливо- і енергозабезпеченні.

У 2016 році першим кроком на шляху енергозбереження закладів освіти став проект утеплення БЗОШ №7, але тоді процедура енегроаудиту проведена не була.

Оскільки наступним об’єктом по утепленню фасаду повинна стати Броварська ЗОШ №5, члени піклувальної ради Олександр Короленко (помічник депутата обласної ради Олексія Дорошенка) та Людмила Кулініч (депутат Броварської міської ради) виступили з ініціативою проведення енергетичного моніторингу на допроектній стадії. Щоб мати можливість врахувати рекомендації фахівців під час розробки проекту утеплення.

Процедура обстеження будівель школи проводилась ТОВ «Гідрозахист», що входить в структуру компаній «Євроізол». Представив результати досліджень Олексій Димбовський, дипломований спеціаліст з енергетичного аудиту.

Роботи, проведені компанією, оплачено з міського бюджету, замовником виступило Управління освіти і науки Броварської міської ради. Приблизна вартість процедури обстеження — 10 тис. грн, виготовлення трьох енергопаспортів – ще 5 тис. грн. Дослідження проводилося від підвальних приміщень до даху.

Причиною надмірного енергоспоживання приміщень, на думку фахівців, став ряд чинників, наприклад:

— товщина стін під вікнами склала 400 мм, що являється порушенням ДБН при нормі 625 мм;

— непрацююча система вентиляції;

— вхідні вітражні вікна не відповідають нормам (звичайне скління замість склопакетів);

— порушення та часткова відсутність теплоізоляції труб тепловводів;

— відсутність додаткового утеплювача при реконструкції покрівлі;

— використання конструкцій, що закривають об’єкти теплопостачання (суцільні лави в вестибюлі);

— неможливість якісного балансування однотрубної системи опалення;

— наявність вікон старого типу (96 шт.) та інші.

Результати енергоаудиту.

Фахівці компанії-аудитора зробили висновок, що на даний момент всі три корпуси школи знаходяться в межах найнижчого класу енергоефективності F.

Класи енергоефективності.

 

У результаті проведеного дослідження фахівцями компанії було запропоновано два пакети заходів по модернізації.

Враховуючи первинні затрати та строки окупності, «пакет №2» являється оптимальним для реалізації. Терміни окупності проекту, за оцінками фахівців, відрізняються: молодша школа — 4,7 року, старша — 6,7. Проте є можливість проведення модернізації окремо по кожній будівлі.

Представники компанії надали поради щодо енергозбереження, які можна втілити на даний  момент і які не потребують значних капіталовкладень:

— відкрити доступ до приладів опалення, забезпечивши таким чином природню конвекцію;

— провести ущільнення щілин та зазорів в старих дерев’яних вікнах і дверях;

— закрити випуски старої системи вентиляції на горищі.

Крім того, аудиторами було проведено розрахунки окупності робіт при застосуванні утеплювача (мінвати) товщиною 100 мм та 150 мм. У підсумку — застосування мінвати товщиною 150 мм призведе до збільшення вартості лише матеріалів на 40-50%, вартість робіт залишиться незмінною. Як не дивно, термін окупності в старшому корпусі та кухні і майстерні – зменшиться, в молодшому корпусі – збільшиться, але не суттєво. Проте збільшення товщини утеплювача не призведе до підвищення класу будівлі до категорії вище ніж D.

За теперішніми стандартами новобудови повинні мати категорію С, а в європейських країнах — уже категорію А.

Іншими словами, за умови фінансування з міського бюджету, або співфінансування з обласного бюджету, можливо підняти клас енергоефективності будівель школи до категорії D. Якщо ми хочемо привести будівлю до класу С, треба готуватися до повної заміни системи опалення, утеплення фундаментів будівлі, модернізації системи вентиляції та ін. Присутні обласні та міські депутати говорили про приблизну вартість проекту, який можна «спробувати» втілити, в межах 6 млн грн.

На цьому етапі до дискусії долучилися інші експерти в галузі енергозбереження (таке припущення можна зробити з фаховості їх запитань до доповідача). Проте, достеменно невідомо, з якою метою і яка аудиторська компанія прибула на зустріч.

Тим не менш, присутніх почали «наводити» на думку про те, що розрахунки заходів мали б проводитись таким чином, щоб у підсумку категорія будівлі була С. Більшість присутніх, розуміючи, що такий проект буде дорожчий в рази, погодилася з необхідністю виходити з реального фінансування і окупності комплексу заходів.

Компанія «Гідрозахист»заявила про готовність у разі потреби підготувати звіт по енергоаудиту для підвищення категорії будівлі на випадок залучення іноземних інвестицій. Але в неформальній розмові після презентації присутні зійшлися на тому, що майже 100% будівель шкіл неможливо без непомірно великих витрат привести у відповідність до категорії С. Тому аби плани можна було втілити, потрібно щоб вони були реальними.

«Трибуна-Бровари» звернулись за коментарями до ініціаторів проведення енергоаудиту – Людмили Кулініч та Олександра Короленка.

Людмила Кулініч: Результатами проведеної роботи я, можна сказати, задоволена. Залучивши аудиторську компанію, ми вибудували ланцюг дій для більш ефективної роботи щодо подальшого розроблення проекту. На підставі звіту можна втілити необхідний обсяг заходів для ефективної модернізації та значної економії енергоресурсів.

Олександр Короленко: Енергоаудит проведений у повному обсязі. На заході було представлено частину звіт, з найнижчою окупністю. Якщо ми хочемо провести заходи по енергозбереженню в 2017 році, то потрібно в найближчі місяці розробити проект модернізації, оскільки висновки енергоаудиту є дійсними упродовж одного року. В бюджеті міста закладено кошти на утеплення фасадів і ми маємо надію на субвенцію з області, тому ми будемо всіма силами добиватися проведення запланованих робіт.

[Not a valid template]

НОВИНИ

18.01.2018
17.01.2018