Кемерівська трагедія стала для українців потужним стусаном до перевірки своїх об’єктів із тимчасовим масовим перебуванням людей на дотримання вимог законодавства у сфері цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки. Протягом квітня – червня інспектори Броварського районного управління ГУ ДСНС України в Київській області мають перевірити 47 великих та середніх об’єктів міста та району. Станом на 7 травня перевірено 30 об’єктів, серед яких – школи  та дитсадки.

Ще під час попереднього обстеження місць із постійним та тимчасовим масовим перебуванням людей у приміщеннях, спорудах та будівлях, члени робочої групи дійшли висновку, що у Броварах є всі передумови для повторення кемерівської трагедії. Попередньо обстежували, зокрема, ТРЦ «Термінал», ТЦ «Сільпо», «Епіцентр», «NOVUS» та ТЦ «Бутік». Тоді  найнебезпечнішим із перевірених об’єктів члени робочої групи назвали «Термінал», де виявлено низку порушень. До того ж, будівля має 3 поверхи, велику кількість лабіринтів і найбільше скупчення людей, тож людина, яка вперше (чи навіть і вдруге) прийшла в ТРЦ, у випадку пожежі не зорієнтується, куди їй варто бігти.

Нагадаємо, недотримання правил протипожежної безпеки 25 березня 2018 р. загубило в кемерівському торговому центрі “Зимова вишня” (Росія) понад 60 людських життів, серед яких – 41 дитяче. Тоді, за словами очевидців, ні сигналізація, ні система оповіщення не спрацювали.

29 березня цього року Головне управління державної служби з надзвичайних ситуацій України видало наказ №202 «Про здійснення позапланованих перевірок» на об’єктах із тимчасовим масовим перебуванням людей”.

Як зазначає головний інспектор відділу запобігання надзвичайним ситуаціям Броварського районного управління ГУ ДСНС України в Київській області Віталій Половко, мораторій на перевірку бізнесу значно розслабив суб’єктів господарювання.

Віталій Половко

Так, під час перевірки в кожного із суб’єктів господарювання виявлено цілу низку порушень вимог законодавства у сфері  цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки:

 • ТОВ «АТБ-Маркет» (вул. Гагаріна, 21) – 9 порушень;
 • Магазин «Пчілка» ( Шолом-Алейхема, 68) – 12;
 • Торговий дім «Ліза» (Гагаріна, 16) – 24;
 • Преміум-бар «Бровар Хоф» (міні-пивоварня біля «Терміналу») – 26;
 • ПП «Ю Ве Систем» – будівля АТБ (вул. Симона Петлюри, 20-А) – 27.

Так під час перевірки будівлі  «АТБ-Маркет», що на вул. Гагаріна, 21, серед найбільших порушень названо захаращеність евакуаційного виходу, відсутність знаків пожежної безпеки та плану евакуації.

У  магазині «Пчілка», що на  вул. Шолом-Алейхема, 68, основними порушеннями названо відсутність «розпашних» дверей – наявні лише «електронні», які в разі пожежі автоматично будуть заблоковані. Також відсутній показник пожежного гідранту, виявлено проблеми із перевіркою пожежних кранів, відсутній план евакуації та план навчання; з працівниками не проведено навчання діям і способам захисту в разі виникнення надзвичайної ситуації чи аварії.

У міні-пивоварні «Бровар Хоф»  –  дерев’яні елементи горищних покриттів не оброблено вогнезахисним розчином; не проведено перевірки  приладів захисту електричних мереж та обстеження пожежних кран-комплектів; не вказано, де найближчий пожежний гідрант. Також перевіряючим не надано підтверджуючих документів проведення технічного обслуговування  вогнегасників та  пристроїв блискавозахисту.

Не менше порушень перевіряючі виявили і в навчальних закладах.

 • ТОВ «Центр корекції та розвитку дитини «Сіалія» – 7 порушень;
 • гімназія ім. Олійника -12;
 • ЗОШ №10 – 13;
 • ДНЗ «Ромашка» – 19;
 • БНВК – 23;
 • СШ №5 – 24.

ТОВ «Центр корекції та розвитку дитини «Сіалія»

У гімназії ім. С. Олійника серед основних недоліків названо відсутність автоматичної пожежної сигналізації та системи оповіщення людей на випадок пожежі; не встановлено світлового показника «Вихід»; немає вогнезахисної обробки дерев’яних елементів горищних покриттів (крокв, лат) засобами вогнезахисту.

У ЗОШ №10, де перевірка відбувалася з 16 по 24 квітня, серед основних порушень також названо  відсутність вогнезахисної обробки крокв та лат; не проведено випробування зовнішнього протипожежного водопроводу на тиск та витрату води; будівлі та приміщення не забезпечені  необхідною кількістю первинних засобів пожежогасіння згідно норм; вогнегасники не належно розміщені і не проведено їх перезарядку та інше.

У ДНЗ «Ромашка» із найсерйозніших порушень – шляхи евакуації захаращені обладнанням та різними матеріалами; сходові клітини, коридори не забезпечені евакуаційним освітленням; на видному місці немає показника розташування найближчої пожежної водойми. Як і в 10 школі, згідно норм, ДНЗ не обладнано системами протипожежного захисту, такі ж проблеми із вогнегасниками: їхньою кількістю та обслуговуванням. До всього, двері евакуаційних виходів не забезпечені внутрішніми запорами, які відчиняються зсередини без ключа.

У Броварському навчально-виховному комплексі (БНВК) чи не найбільше порушень – 23. Основні зауваження стосувалися захаращеності шляхів евакуації; не оброблених засобами вогнезахисту крокв та лат; відсутності у будівлі блискавозахисту. Не достатньо в навчальному закладі і систем протипожежного захисту; необхідні вказівні знаки відсутні, лампи освітлення у приміщенні без ковпаків, адресного вказівника на будівлі немає; пожежний щит не доукомплектований; у підсобному приміщенні світильники з лампами розжарювання без захисного скла. Із вогнегасниками ті ж проблеми, що у 10 школі.

Та «лідером» із кількості порушень стала СШ №5: у навчальному закладі виявлено їх 24. Практично, це ті ж самі порушення, що у всіх вище перерахованих закладах. До того виявлено низку порушень у оформленні необхідної документації. Така проблема є у кожного навчального закладу.

По завершенні перевірок, інспекторами ДСНС було складено акти та надано приписи із зазначеними термінами усунення порушень. Усі акти за результатами перевірок можна переглянути на сайт ГУ ДСНС України  в Київській області в розділі «Бізнес».

Як зазначив Віталій Половко, «кричущих» випадків порушення правил, за якими було б направлено  позовні заяви до адміністративних судів та зупинено роботу закладів, наразі немає. Однак перевірки тривають.

Поділитись

Про Автора

Ющенко Ірина

Броварчанка, журналіст "Трибуна-Бровари"