Що святкувати, вшановувати чи відзначати першого травня?

Новини 01 Тра. 2017 р., 10:47 304

Сьогодні 1 травня як День солідарності трудящих  святкують у 142 країнах світу, хоча відзначають скрізь по-різному.

Упродовж більш ніж 70 років це пролетарське свято було одним з найважливіших на території Радянського Союзу та проходило під гаслом «Мир! Труд! Май!» із пишними демонстраціями та великим скупченням народу,  хоча виникло свято задовго до «об’єднання братніх республік».

Понад 100 років тому чиказькі робітники вийшли на страйк, вимагаючи зменшення робочого дня. Однак мирний мітинг 1886 року закінчився кровопролиттям і жорстокими сутичками з правоохоронцями. За кілька років після цього Паризький конгрес ІІ Інтернаціоналу в пам’ять про ці події постановив, що кожного року 1 травня будуть проводитись мирні демонстрації робітників. Ініціативу підхопили багато Європейських країн та США.

У Російській імперії його вперше неофіційно відзначили 20 квітня (3 травня) 1911 р.

У 1917 р. після Лютневої революції Першотравень вперше відсвяткували відкрито: мільйони робітників вийшли на вулиці з гаслами: «Геть міністрів-капіталістів», «Вся влада — Радам», «Геть імперіалістичні війни!».

У 1918 р. в РРФСР це свято стало державним під назвою День Інтернаціоналу. Назва свята неодноразово змінювалося в офіційно виданих календарях: Свято міжнародної солідарності пролетаріату (1930 рік), Бойове свято міжнародного пролетаріату (1943 рік), День всесвітнього свята трудящих (1946 рік).З тих пір 1 травня стало символом революції та класової боротьби.

Існують і більш давні версії появи свята .Колись давно італійці поклонялися богині родючості та землі Майї, тому і назвали останній місяць весни на її честь. А перший його день був святковим, щоби весняна польова праця не була даремною. Такі щорічні гуляння поширились Європою.  У середньовічній Німеччині в цей день відбувалась Вальпургієва ніч. Люди вірили, що саме в цю ніч різна нечисть влаштовує шабаші. Щоби вберегти себе від відьом та нечистої сили, люди розпалювали багаття і співали всю ніч пісень.

Окрім цього, різні країни мають різні традиції, тож і святкують 1 травня по-різному: жителі Казахстану відзначають День єдності народу, литовці — День матері, корейці — день народження Будди, французи — День конвалій, канадійці — день ховрашка, мешканці Гавайських островів — свято гавайських танців...

Дисидентський першотравень

Упродовж тривалого часу перший день травня був символом революції, непримиренної класової боротьби, мав «комуністичне забарвлення» проте є в історії «першотравня» в Україні радянських часів один «націоналістичний спалах».

Саме вночі проти 1-го травня 1966 — студент Георгій Москаленко і робітник Віктор Кукса вночі встановили на даху головного корпусу Київського інституту народного господарства український національний блакитно-жовтий прапор.

Місце було обране з огляду на те, що в тому районі вранці формувалися колони демонстрантів. Жовто-блакитний прапор був пошитий з двох жіночих шарфів. З грошей УНР скопіювали національний герб, вирізали його з чорної матерії і нашили на прапор. Друкованими літерами, чорнилом на прапорі було дописано: «Ще не вмерла Україна, Ще її не вбито. ДПУ». Москаленко стояв на сторожі біля пожежної драбини з самопалом, Кукса виліз на дах, зрізав кухонним ножем червоний прапор і натомість прив'язав синьо-жовтий.

Г. Москаленко та В. Кукса були заарештовані 21 лютого 1967 р. Вироком Київського обласного суду на закритому засіданні було визнано винним у проведенні антирадянської агітації і пропаганди за ч. 1 ст. 62 КК УРСР та у виготовленні та зберіганні вогнепальної зброї (самопал, ст. 222, ч. 1 і 3) і засуджено в сукупності до 3 років позбавлення волі в таборах суворого режиму. Г.Куксу — за тією ж ч.1 ст. 62 та за (носіння холодної зброї) (кухонний ніж), ч. 2 ст. 222, — до 2 років. Покарання відбували у таборі № 11, станція Явас, Зубово-Полянський район, Мордовська АРСР, та в таборі № 19, пос. Лєсной, де українці становили три чверті контингенту.

Постановою Пленуму Верховного Суду України від 20.05. 1994 р. судові рішення в частині засудження К. за ст. 62 ч. 1 КК УРСР скасовано, а кримінальну справу в цій частині переведенням закрито на підставі п.2 ст. 6 КПК України за відсутністю складу злочину. Але вони і надалі вважалися засудженим за ч. 2 ст. 222 КК УРСР, на підставі ст. 42 КК УРСР на 2 р. позбавлення волі у виправно-трудовій колонії загального режиму.

Указом Президента України від 18.08.2006 К. нагороджений орденом «За мужність» І ступеня. Ухвалою спільного засідання Судової палати у кримінальних справах та Військової судової колегії Верховного Суду України від 26.01. 2007 вирок Київського обласного суду від 31.05. 1967 та ухвалу судової колегії в кримінальних справах Верховного Суду України УРСР від 4.07. 1967 року в частині засудження Кукси і Москаленка за ч. 2 ст. 222 КК УРСР скасовано, а справу в цій частині закрито за відсутністю в його діях складу злочину на підставі п. 2 ч. 1 ст. 6 КПК України.

16 листопада 2006 року на будівлі вишу, над якою було піднято прапор, встановлено меморіальну дошку в пам'ять про геройський вчинок Кукси та Москаленка.

1 ТРАВНЯ – ДЕНЬ В ІСТОРІЇ

Народились:

1920 — Копержинська Нонна Кронидівна, українська актриса театру і кіно.

1929 — Ральф Дарендорф, німецько-британський мислитель і політик-ліберал, соціолог, лорд, єврокомісар

1942 — Анатолій Алексєєв, український філолог

1945 — Василь Зінкевич, український співак, народний артист України

1951 — Григорій Шумейко, актор і режисер львівського театру імені Заньковецької, народний артист України

1984 — Філіп Джевєцький, польський хокеїст

1985 — Ерік Тюммерс, нідерландський хокеїст

1988 — Дмитро Німенко, український хокеїст

Померли:

1873 — Девід Лівінгстон, шотландський місіонер і дослідник Африки

1904 — У віці 63-х років пішов з життя чеський композитор Антонін Дворжак.

1945 — у Німеччині оголошено про смерть Адольфа Гітлера

1945 — Скінчив життя самогубством 48-річний Йозеф Геббельс, один з ідеологів нацизму.

1982 — Аванесов Рубен Іванович, російський мовознавець

1990 — Супрун Оксана Олександрівна, український скульптор

1994 — Айртон Сенна да Сілва, бразильський автогонщик, триразовий чемпіон світу з автоперегонів у класі Формула-1, один з найкращих гонщиків за всю історію Формули-1. Потрапив у аварію в повороті «Тамбурелло» під час проведення Гран-прі Сан-Марино

2000 — У віці 74-х років помер актор Стів Рівз

 

Якщо вам не до вподоби День весни і праці з якихось міркувань, святкуйте або вшановуйте все, що вам заманеться. Головне, використайте ці вихідні з користю – побудьте з сім’єю, зустріньтеся з друзями, відвідайте родичів чи просто прогуляйтеся на свіжому повітрі . Вдалих вихідних.

НОВИНИ

11.12.2017
10.12.2017
09.12.2017
08.12.2017