17 квітня виконавчий комітет Броварської міської ради схвалив проект Програми зайнятості населення м. Бровари на 2018-2020 роки, розроблений Управлінням соціального захисту населення. Які ж конкретні заходи заплановано впровадити в нашому місті задля вирішення проблем безробіття та соціального захисту конкурентноспроможних верств населення?

Як зазначено в основних підсумках виконання Програми зайнятості населення за 2017 рік, станом на 1 листопада у Броварах налічувалося 103 542 особи.

Протягом  минулого року до Броварського міськрайонного центру зайнятості звернулося  2 178 мешканців міста, що на 291 особу більше, ніж у 2016 році. Статус безробітного отримали 1086 осіб, що на 58 осіб більше, порівняно з 2016 роком. Усього в минулому році послугами Центру зайнятості  скористалися 2 834 особи, з яких 1 588 – отримали статус безробітного. За січень-грудень минулого року на вільні та новостворені робочі місця  працевлаштовано 1 130 осіб. Це на 130 більше, ніж у 2016 році. 4 особам на організацію підприємницької діяльності видано одноразову допомогу по безробіттю у сумі понад 126 тис грн. За направленням Центру зайнятості  професійне навчання, перенавчання та підвищення кваліфікації пройшли 130 осіб. Загалом рівень працевлаштування у Броварах у 2017 р. становив 39, 9 %.

Що стосується середньомісячної номінальної  зарплати штатного працівника, то станом на 1 жовтня 2017 р. вона складала, як зазначено в Програмі, 7056 грн, що на 39, 6% більше, ніж у 2016 році. Серед підприємств «основного кола» з найбільшим  рівнем зарплат названо  ДП «Зееландія», ТОВ «Алютех-К», ТОВ «Алюпласт-Україна», ТОВ «Орієнтир буделемент».

За даними Броварської об’єднаної податкової інспекції ІГУ ДФС у Київській області, станом на 1 січня 2018 р. на податковому обліку перебуває 13 170 суб’єктів господарювання, серед яких:

 • фізичних осіб – підприємців – 7929;
 • юридичних осіб (підприємств) – 5 241.

Як зазначено в Програмі, за минулий рік суб’єкти малого та середнього підприємництва завершили реалізацію 18 інвестиційних проектів. Яких саме – не вказано. Усього ж у 2017 р. реалізовано 254 інвестиційних проекти, завдяки яким було створено понад 400 робочих місць.

Перспективи боротьби з безробіттям на 2018-2020 роки

За минулий рік у Державній службі зайнятості зареєстровано 1086 осіб працездатного віку. За прогнозами чиновників, цьогоріч безробітних збільшиться чи не на третину – і складе 1620 осіб. І тенденція до збільшення продовжуватиметься і в наступні три роки. Враховуючи той факт, що із числа безробітних у минулому році працевлаштовано  237 осіб – 36% , а цього року заплановано на 28 осіб більше – 265,  ситуація з безробіттям  у поточному році не покращиться. Так навантаження незайнятого населення на одне  вільне  робоче місце (вакантну посаду) складатиме в цьому році 1, 7 осіб (минулого року – 1, 6 осіб), і у наступні роки ці показники зростуть.

При цьому, згідно з проектом Програми, чиновники  прогнозують продовження стабілізації економічної ситуації в місті, зростання темпів росту як абсолютних, так і відносних економічних показників. Їх розраховують отримати за рахунок:

 • забезпечення сприятливого клімату для здійснення у місті господарської діяльності;
 • удосконалення  рівня стосунків і співпраці влади із підприємствами  міста;
 • впровадження нових енергозберігаючих технологій;
 • розвитку високотехнічного та конкурентоздатного промислового виробництва;
 • розвитку транспортної інфраструктури;
 • забезпечення подальшого розвитку малого підприємництва;
 • раціонального  використання бюджетних коштів.

Чиновники прогнозують, що в 2018 році основна кількість підприємств залишиться на рівні минулого року. Щодо нових робочих місць, то створюватимуть їх, за прогнозами, у сфері:

 • будівництва – для 185 осіб;
 • промисловості, виробництва електроенергії, газу та води – для 582 осіб;
 • оптової і роздрібної торгівлі, торгівлі ТЗ, послуг із ремонту – для  675 осіб;
 • освіти – для 39 осіб;
 • готельно-ресторанного бізнесу – для 163 осіб;
 • транспорту і зв’язків  –  для 97 осіб;
 • операції з нерухомістю – для 79 осіб;
 • охорони здоров’я та соцдопомоги – для  28 осіб;
 • колективних, громадських та особистих послуг – для 110 осіб.

А от у сфері фінансової діяльності та державного управління  створення нових робочих місць на найближчі три роки не заплановано. Загалом на нові робочі місця передбачено працевлаштувати 2058 осіб, що на 18 більше, ніж минулого року. Однак ці робочі місця підприємці створюватимуть за власні кошти. Але заплановано надати дотації на створення додаткових робочих місць для працевлаштування  1 135 безробітних та організації оплачуваних громадських робіт. Так  хочуть залучити до участі у громадських роботах тимчасового характеру  215 осіб та перепідготувати 140.

Для того, щоб у Броварах надалі розвивався малий та середній бізнес, планують продовжувати  впровадження спрощених дозвільних процедур, а для підвищення рівня зайнятості населення, Центр зайнятості планує продовжувати профінформаційні та профконсультативні групові та масові заходи для населення та для роботодавців: ярмарки та міні-ярмарки вакансій та професій, День відкритих дверей та інше.

Прогнози для людей  із обмеженими можливостями

Як зазначено у проекті Програми, у 2017 р. на обліку в Державній службі зайнятості України перебувало 77 людей із обмеженими можливостями, серед яких 74 – безробітних. Посприяти у працевлаштуванні служба зайнятості допомогла 15 особам, ще 4 – залучено до участі в громадських роботах. Жоден із безробітних цієї категорії не отримав одноразової допомоги для організації підприємницької діяльності. За прогнозами спеціалістів, не буде  охочих  розпочати власний бізнес і цього року. Хоча  передбачають, що кількість  безробітних  із обмеженими можливостями на обліку в службі зайнятості вже цього року зросте до 82 осіб. Чиновники прогнозують, що працевлаштуватися у 2018 р. зможуть  20 осіб, ще 8 – будуть залучені  до участі у громадських роботах.

Як стимулюватимуть зацікавленість роботодавців?

Як зазначено в проекті  Програми, Броварський центр зайнятості, управління економіки та управління соцзахисту населення  протягом року:

 • вивчатимуть потреби роботодавців у трудових ресурсах;
 • сприятимуть реалізації інвестиційних проектів;
 • надаватимуть консультативні послуги з питань підприємницької діяльності незайнятому населенню;
 • моніторитимуть створення робочих місць та вивчатимуть попит і пропозицію робочої сили;
 • підтримуватимуть підприємницьку ініціативу;
 • компенсуватимуть роботодавцям єдиного соцвнеску за працевлаштування безробітних із числа громадян, які мають додаткові гарантії у сприянні працевлаштування та компенсуватимуть витрати на оплату праці за працевлаштування внутрішньо переміщених осіб;
 • організовуватимуть оплачувані громадські роботи;
 • проводитимуть семінари з питань роз’яснення законодавства про працю.

Як підвищуватимуть конкурентоспроможність активного населення?

У цьому питанні допомогу надаватимуть управління соцзахисту населення,управління економіки, управління освіти та науки, Броварський центр зайнятості. Протягом поточного року, як і минулого, працівники  підприємств зможуть отримати консультативно-методичну допомогу, пройти професійне навчання на виробництві. Обіцяють чиновники посприяти підприємцям в участі  різного рівня виставках, виїзних торгівлях та ярмарках.  Для випускників заплановано проведення профорієнтаційної  роботи, масово-профорієнтаційних заходів, для безробітних передбачена  психологічна підтримка.

І наостанок: цьогоріч, як і в попередні роки, залишається актуальною фраза: «Робота є – шукай бажання». Однак, як зазначено в проекті Програми, станом на 1 січня 2018 р. 31 підприємство міста виплачує найманим працівникам заробітну плату на рівні мінімальної – 3723 грн. Окрім того, на підприємствах залишається актуальною проблема щодо легалізації заробітної плати та трудових відносин.

Поділитись

Про Автора

Ющенко Ірина

Броварчанка, журналіст "Трибуна-Бровари"