Броварчанка Аліна Шух в італійському Гроссето була найсильнішою

Інтерв’ю, Новини 29 Лип. 2017 р., 15:15 143

З Аліною  Шух та з її тренером,  одночасно і мамою,   Майєю, ми зустрілися за чашкою кави в одному з броварських кафе. Обидві  перебували  у  чудовому настрої. Буквально кілька днів назад повернулися з Італії, де у місті Гроссето  Аліна здолала   чергову вершину. І дуже високу, як для своїх 18 років.  Вона блискуче виступила на юніорському чемпіонаті Європи з легкої атлетики, здобувши «золото» в семиборстві. І знову встановила рекорд України, покращивши своє ж нещодавнє  досягнення одразу на 180 очок.  33 роки тримався юніорський рекорд України Валентини Савченко, і от у Таллінні броварська спортсменка  Аліна Шух переписала історію, а в Гроссето написала новий яскравий рядок.

  • Хоча й було в Італії досить спекотно,але ж нічого не поробиш, — ділиться враженнями Аліна. – змагання є змаганнями, незалежно від погоди треба виходити і показувати результат. Мені сподобався і чемпіонат, і саме місто.

До речі, жила легкоатлетична збірна України не в самому Гроссето, розташованому за 150 км від Рима. Місцем дислокації  було містечко за 50 км від Гроссето. Ніби й не зовсім зручно, особливо зважаючи на, скажімо так, деяку схильність італійців не пунктуальність. Якось зранку вони просто забули прислати автобус за українськими спортсменами.

Натомість це місце проживання знаходилася на самому березі моря. Тож українці були у виграшному становищі, вони змогли скупатися у Тірренському морі.

 

«Аліна була зосередженою  і по-спортивному злою…»

…Вже досить давно українка на міжнародних юнацьких змагання суперничає із швейцаркою  Джеральдіною  Рукштуль. Це головна конкурентка Аліни. Між ними розгортається головна боротьба за  першість практично на кожних змаганнях. Дівачата  вже добре знають один одного, спілкуються, першими вітають одна одну.

У Гроссето  боротьба за перемогу  тривала між ними до  останнього виду програми. Вирішальним могло стати метання списа,передостання дисципліна програми. Для обох – то практично  козирний вид. Але  — суперниці кинули спис  практично з  однаковим результатом. Практично, бо  Аліна не набагато, але краще. В українки  результат – 54,51 м, швейцарка програла  19 см – 54,32 .

Останньою була 800-метрівка. Суперниці бігли, як кажуть, тіло в тіло.  Швейцарка фінішувала першою, але Аліна, здається,все контролювала, і не дала Жеральдін  зробити відрив комфортним для себе. Рукштуль фінішувала з показником 2.12,56, Аліна програла їй менше секунди  – 2.13,52.

І одразу після закінчення стало остаточно все зрозумілим. У   результаті  надзвичайно напруженої боротьби Аліна Шух  випередила швейцарку, яка у підсумку посіла друге місце, на 24 очки.  Наша спортсменка набрала загалом 6381 очко, що принесло їй «золоту» нагороду. Крім того,  це стало новим рекордом України. Також  Аліна покращила свої особисті показники у бігу на 200 метрів з бар’єрами  та у стрибках у довжину.

  • Думаю, що допомогла перемогти моя хороша готовність до змагань. Я задоволена своїм виступом, — продовжує Аліна.
  • Знаєте, це можливо перші змагання, де і я, як тренер, повністю задоволена діями Аліни, — доповнює її мама Майя Шух. – Вона дослухалася до кожної поради, йшла в секцію чи на старт дистанції, і  виконувала все як треба. Аліна була надзвичайно сконцентрованою. І по-спортивному злою. Я мріяла про  те, щоб вона була під час змагань саме такою.

Обидві додають, що досягти максимального результату  у Гроссето  допомогла також надзвичайно дружна атмосфера серед спортсменів та тренерів збірної України.

  • Таке важко пригадати, — каже пані Майя. – щоб саме так було. Ми всі просто несамовито підтримували кожен виступ нашого спортсмена. Наскільки, що багато хто голос втратив. Я наступного дня розмовляла пошепки.

Лондонське завдання – насамперед  показати свій найкращий результат

…Буквально через кілька днів Аліна Шух знову відправиться в аеропорт. Цього разу – курс на Лондон, де пройде чемпіонат світу з легкої атлетики серед дорослих. Для Аліни це буде перший найпрестижніший після Олімпіади дорослий форум. І вона, і тренер, і все керівництво української команди  — люди з реального світу. Тут не спрацює формула: прийшов, побачив, переміг. Мама каже: якщо Аліна в Британії увійде до першої  десятки  – то вже буде величезним успіхом. На сьогодні перемагатимуть досвідчені, відчутно старші майстрині  багатоборства  з результатом у 6600—6800 очок. Принаймні, переможниця  Олімпіади в РІо бельгійка Тіам  досягла цього успіху з результатом у 6840 очок. У нашої спортсменки гроссетівський  «золотий» результат – 6381.

  • Лондонське завдання Аліни – показати насамперед свій найкращий результат,- говорить Майя Шух. – Тим паче, що і цього року, а ще раніше – тим паче, її підготовка версталася таким чином, що останній найвідповідальніший старт відбувається не у серпні, а максимуму у липні, коли відбуваються юніорські чемпіонати  Європи. Тому її перемоги на дорослих світових першостях – то справа часу і тренувань.

Аліна Шух нині у світовому рейтингу дорослих семиборок перебуває на дуже високому як для її віку 12- місці. Це  найкращий результат серед українських спортсменок.

Від тенісу до багатоборства 

…Аліна Шух народилася у суто спортивній сім’ї. І мама, і тато Анатолій – багатоборці. Мало того, спорту все життя віддали також і дід з бабою дівчини. В Ізмаїлі, де народилася і до 9-річного проживала майбутня юна рекордсменка, вона спочатку займалася великим тенісом. Дід,  хоча цим видом спорту став займатися вже у зрілому віці,  привів її на корти. Але згодом, коли родині довелося переїхати спочатку у Кагарлик, а потім у Бровари, де й проживають вже протягом 9 років, потрібних умов для заняття цим видом спорту не було. Та й не такий простий великий теніс у плані фінансів.

Довелося Аліні перекваліфікуватися.  Мама каже, що її ніхто не змушував   взятися за легку атлетику, і, зокрема,  за багатоборства. «Диктату у нас в родині ніякого немає щодо вибору», — говорить пані Майя.  Але вплив був,навіть мимовільний.

Аліна стала приходити на тренування, де займалася її старша сестра Уляна. Спочатку просто так. Але згодом втягнулася. Вперше про талановиту юну спортсменку з  Київщини заговорили у 2013 році, коли вона, несподівано для багатьох виграла чемпіонат України із семиборства.  При цьому, випередивши конкуренток,   старших за неї на чотири роки.

Вже через три роки юна спортсменка голосно заявила про себе на світовій арені, змусивши придивлятися до неї найвідоміших спеціалістів. На чемпіонаті світу 2015  року, який проходив у Колумбії, 16-річна Аліна Шух виборола  «бронзову»  нагороду. Наступного року у Тбілісі вона виграє чемпіонат Європи серед юнаків. І при цьому українка встановлює новий світовий рекорд із семиборства у своєму віці. Цього року – справжній тріумф у естонській столиці.

…Семиборство – специфічний вид спорту. Зрозуміло, що є свої нюанси у бігу  чи у метанні спису та ядра, у стрибках у висоту  чи доланні 800-метрової дистанції. Аліна тренується як мінімум п’ять разів на тиждень, щодня  присвячуючи двом-трьом дисциплінам. В інші два дні – то вже загальна фізична підготовка, масажі тощо.

  • Розумієте, у нашому виді спорту є свої плюси, — ділиться думками тренер і мама Аліни. Наприклад, в одній дисципліні ти показав трохи гірший від запланованого результату, то маєш  можливість випередити суперницю за рахунок іншого. До речі, так сталося, зокрема, у Таллінні, де Аліна виграла у  своєї  головної  конкурентки,  швейцарки Рукштуль,  у метанні списа. Хоча це  традиційно сильний вид  для неї, але кидала Аліна після швейцарки, вже знаючи результат останньої. Кидок справді вдався хорошим.

«Японія – не мрія. Це  просто ціль!»

Аліна вже із самого юного віку планує свій кожний день. Чітко знає, чому присвятить себе після тренувань. Дівчина дуже не любить, коли щось чи хтось порушує вже спланований графік. Це її може знервувати. Решта – практично  ні. Не зважаючи на юний вік, Аліна вміє і зосереджуватися. І налаштовувати себе, що грає у спорті важливу роль. Це підтверджує  і її мама, хоча, зрозуміло, працювати є над чим.

Зосереджена Аліна вдома,коли займається  своїми улюбленими справами. А це в неї може бути малювання, чи вишивання бісером. Також дівчина самостійно вдосконалює свою англійську, намагаючись цьому присвятити певний час кожного дня.

Її абсолютно не хвилює, що чимало   ровесниць   живе  за зовсім іншим сценарієм. Часто – менш вдумливим та спланованим, що багато часу проводять на дискотеках  тощо. Вона вважає, що  спортсмени у більш виграшному становищі. Вони, часто вже з досить раннього віку, знають,чим займатимуться у найближчі роки, що є, на думку Аліни,однозначно позитивним моментом.

…Вже практично на другий день після повернення з Таллінна, де 1-2 липня вона виграла командний чемпіонат Європи серед юніорів та побила рекорд України 33-річної давнини, Аліна вийшла на броварський стадіон «Спартак», а потім у манеж для чергового тренування.

  • А не попросилась відпочити?Адже ж щойно приїхала зі змагання, — запитую у її мами і тренера.
  • Та що ви! – каже пані Майя. – Навпаки, вона нас підніме йти на тренування.

Аліна під час занять серйозно-зосереджена.   На своєму обличчі не приховує  незадоволення, коли щось не виходить. Цього дня  вона зі своїми тренерами, мамою та батьком,  присвятила  бігу на 200 метрів з бар’єрами, стрибкам у висоту  та метанню ядра. Найбільше  зауважень було якраз щодо останнього.  Вона уважно вислуховувала зауваження як свого постійного тренера, мами, так і Олександра Черняєва, тренера зі стрибків із жердиною, котрий нагодився до манежу та чиї поради теж були надзвичайно корисними для  Аліни. Вона раз за разом наполегливо повторювала рухи, аби кидок  ядра був якомога кращим. А вже потім, роблячи спринтерські пробіжки, вона поза програмою тренування  заскочила на перекладину і легко зробила не тільки підйом переворотом, але й  інші вправи.  А потім і  повторила — на прохання фотографа.

…Ще з дитинства  у Аліни Шух  якось з’явилося ще одне хобі. Дівчинка  захопилася Японією.  Багато читала, знайомилася з культурою країни. «Дуже цікава країна, зовсім інший світ», — каже вона. Посилена увага  до далекосхідної країни з’явилася задовго до того, коли саме Токіо  отримало право прийняти  Олімпійські ігри 2020 року.

  • Ні, це не мрія – поїхати до Японії, — твердо відповідає Аліна. – Це просто ціль!

І ніби переконуючи саму себе,  вона ще двічі повторила – це ціль, це ціль! До Олімпіади ще два роки. Безсумнівно, Аліна зі своїми тренерами  використає їх сповна, аби до найголовніших змагань підготуватися якнайкраще. Не дивлячись навіть на те, що умови для тренувань, м’яко кажучи,  не відповідають рівню і задачам підготовки спортсменів такого масштабу.

На сьогодні Аліна Шух є однією з олімпійських надій України.

Анатолій Гаркуша,

Фото автора 

 

НОВИНИ

11.12.2017
10.12.2017
09.12.2017
08.12.2017