У Великій Димерці побували представники трьох областей. Саме ці люди безпосередньо займаються питаннями децентралізації.

Делегація з 30 осіб – Херсонської, Львівської та Черкаської областей – прибули до центру громади на Броварщині для обміну досвідом, вивчення позитивних напрацювань зі створення та становлення громади у Великій Димерці, яка за своїми економічними показниками перебуває серед лідерів децентралізаційної реформи в Україні. До складу делегації входили представники Центрів місцевого самоврядування, очільники діючих громад та майбутніх. Поїздка організована київським Центром місцевого самоврядування за сприяння програми U-LEAD.

У приміщенні селищної ради відбулася презентація Великодимерської ОТГ. Очільник громади Анатолій Бочкарьов зупинився на непростому етапі її створення, повідомив, що сумарний бюджет збільшився у понад чотири рази і складає у 2018-му близько 150 мільйонів гривень. До речі, бюджет виконується і перевиконується. Його приріст за 11 місяців поточного року складає понад 16 мільйонів гривень.

Більше ніж за рік Великодимерська ОТГ продемонструвала пристойну динаміку руху.

«Знаєте, ми ніскілечки не сумнівалися у нашій спроможності, – наголосив перед гостями Анатолій Бочкарьов. – У Великій Димерці за останні десятиріччя вже був створений міцний економічний фундамент. Тож спроможність нашої громади народилася не учора».

На заводі з виготовлення Coca-Cola

Саме питання залучення інвестицій цікавило членів делегації чи не найбільше. І, зокрема, як вдалося отримати такого потужного, транснаціонального інвестора як Coca-Cola.

«Напевне, нашою виваженістю до питання, а що інвестор може запропонувати для селища у плані благодійного внеску у його розвиток, – відповів селищний голова. – Ми вже мали, скажімо так, не зовсім приємний досвід. Ще раніше виявила бажання розташувати на наших землях своє виробництво «Росинка». І коли представники компанії поставили питання – а щоб ми хотіли у неї попросити, то ми, щасливі й задоволені, склали цілий список, як я кажу, наших «хотєлок». Із, напевно, 30 пунктів. Вони взяли той перелік, і більше до нас не повернулися. Це для нас, на той час ще не досвідчених у питанні залучення інвесторів, стало уроком. Тож Coca-Cola ми сказали, що нам треба, насамперед, щоб підприємство працювало, щоб були робочі місця, платилися податки до бюджету. Переконаний, в числі інших аргументів ця позиція теж зіграла позитивну роль, що компанія із трьох можливих на той час варіантів розміщення  на території України, обрала Велику Димерку».

Також члени делегації цікавилися напрацюваннями громади у галузі освіти. Особливо тим, що у Великодимерській ОТГ кожна школа отримала фінансову самостійність. Анатолій Бочкарьов зауважив, що така форма роботи, хоч було й багато тих, хто не розумів цих нововведень, виправдала себе.

Говорячи про найголовніші виклики перед громадою, її очільник назвав питання соціально-економічного статусу сіл, котрі увійшли в громаду. Дуже багато робити, аби за рівнем розвитку хоча б на першому етапі підтягнути їх до Великої Димерки. «Часом справи там дуже запущені», – наголосив пан Бочкарьов.

Проблема, яка, власне, є загальнодержавною, – брак фахівців, які готові працювати в органах місцевого самоврядування.

Гості Великодимерської ОТГ побували на кількох підприємствах, які успішно працюють на території громади і є потужними інвесторами – на Coca-Cola, «Мономах», на підприємстві сонячної енергетики.

«Перед цим делегація відвідала Пісківську ОТГ, де зовсім інший напрямок розвитку. Там розвиватимуть громаду як курорт місцевого значення. Абсолютно інше – Велика Димерка, де вже створений потужний економічний потенціал. Але обидві громади – приклади активної і цілеспрямованої роботи насамперед лідерів, значних позитивних зрушень за порівняно короткий час. Обидві – позитив від впровадження децентралізаційної реформи, – говорить директор київського Центру місцевого самоврядування Олег Любімов. – Наші гості вельми задоволені відвідинами Великодимерської ОТГ. Дуже багато цікавого і корисного вони побачили, почули. Познайомилися з досвідом, котрим  будуть ділитися, котрий будуть  використовувати на території своїх областей».

Анатолій Гаркуша

Поділитись

Про Автора

Від редакції

Редакція видання "Трибуна Бровари"