Довгий час люди хворі на «цукровий діабет» залишались без надії не тільки на одужання, але і на життя: без інсуліну – гормону, що забезпечує засвоєння тканинами глюкози, хворий організм був приречений на згасання. У січні 1922 р. канадський вчений Фредерік Бантінг зробив ін’єкцію інсуліну 14-річному хлопчикові Леонарду Томпсону, який страждав важкою формою цукрового діабету. Після декількох ін’єкцій інсуліну хворому стало помітно легше, а через півроку він повернувся до нормального життя.

Звістка про першу клінічну апробацію інсуліну Ф.Бантингом і його колегою Ч.Бестом стала міжнародною сенсацією. Замість того, щоб отримати патент на інсулін і згодом казково розбагатіти, Бантінг передав всі права Торонтскому університету, в подальшому права на виробництво інсуліну перейшли до Канадської ради з медичних досліджень, а вже наприкінці 1922 р. новий препарат з’явився на ринку ліків. Відкриття Фредеріка Бантінга і Чарльза Беста врятувало мільйони людських життів, і хоча цукровий діабет і до цього дня невиліковний, завдяки інсуліну люди отримали можливість тримати цю хворобу під контролем.

Всесвітній день боротьби з діабетом проводиться щорічно 14 листопада — дата обрана на знак визнання заслуг одного із відкривачів інсуліну Фредеріка Бантинга, який народився 14 листопада 1891 року. У 1923 році науковець разом з Джоном Маклеодом удостоєний Нобелівської премії з фізіології та медицини за відкриття інсуліну.

Цукровий діабет входить до трійки захворювань, які найчастіше спричиняють інвалідизацію населення та смерті (атеросклероз, рак і цукровий діабет).

За даними ВООЗ, цукровий діабет збільшує смертність в 2-3 рази і скорочує тривалість життя. В Україні майже 3% первинної інвалідності дорослого населення є наслідком захворювання на діабет.

Діабет – це хронічне захворювання, при якому підшлункова залоза не виробляє достатньої кількості інсуліну або ж організм не може ефективно використовувати вироблений інсулін.

У результаті неконтрольованого діабету виникає гіперглікемія (підвищення рівня глюкози в сироватці крові), що призводить до ураження багатьох систем організму, особливо нервів та кровоносних судин.

Основні симптоми діабету:

  • надмірне сечовиділення,
  • спрага,
  • постійне відчуття голоду,
  • втрата ваги,
  • відчуття втоми,
  • погіршення зору.

Розрізняють декілька типів діабету:

Діабет І типу (або ж інсулінозалежний) – характеризується недостатнім виробленням інсуліну. Причини виникнення недостатньо вивчені, тому запобігти захворюванню практично неможливо.

Діабет ІІ типу (інсулінонезалежний) – виникає через неефективне використання інсуліну організмом. Більшість випадків діабету цього типу пов’язані з надлишком ваги та браком фізичної активності.

Гестаційний діабет – характеризується підвищенням рівня цукру у крові, яке розвивається у жінок під час вагітності. При цьому типі діабету виникає висока ймовірність ускладнень під час вагітності та пологів.

Ризики й ускладнення

Діабетики мають ризик розвитку інфаркту та інсульту у 2-3 рази вищий за інших. 6,2% cмертей у світі пов’язано з діабетом.

Зниження кровотоку через уражені судини в поєднанні з ураженням нервових закінчень значно підвищує ризик виникнення виразок на ногах, їх інфікування та в кінцевому результаті – ампутації.

Ураження сітківки очей – діабетична ретинопатія виникає внаслідок ураження дрібних кровоносних судин та є причиною 1% випадків сліпоти.

Діабет є основною причиною ниркової недостатності.

Діабет в Україні: статистика

Поширеність діабету в Україні збільшилася за останні 10 років на половину. У 2016 р. в Україні діабетом хворіло понад 1,2 млн осіб. Інсулінозалежний діабет (І типу) складає 6,5% усіх випадків захворювання.

Профілактика діабету

Профілактика діабету ІІ типу полягає у простих заходах з підтримання здорового способу життя. Щоб вберегтися від діабету ІІ типу вам необхідно:

  • досягнути нормальної ваги тіла та підтримувати її;
  • бути фізично активним та приділяти не менше 150 хвилин на тиждень регулярній фізичній активності;
  • дотримуватись здорового харчування та зменшувати кількість цукру та насичених жирів;
  • утримуватись від тютюнокуріння.

Діабет в Броварах

За даними Броварської центральної районної лікарні станом на 01.05.2017 р. інсуліни отримують: по м. Бровари – 575 хворих, по Броварському району – 379 хворих.

З метою забезпечення 100% безкоштовного відпуску інсулінів  та зниження захворюваності на цукровий діабет Броварською міською радою було прийнято програму, згідно з якою на закупівлю життєво необхідних препаратів з місцевого бюджету було виділено 1725000 грн.

 

Докладніше про безкоштовне отримання інсулінів читайте тут.

Поділитись

Про Автора

Від редакції

Редакція видання "Трибуна Бровари"