Рік тому Верховна Рада підтримала законопроект, а президент підписав закон про запровадження 25 грудня вихідного дня, коли католики, протестанти та більша частина православних відзначають Різдво. Чому одні церкви святкують 25 грудня, а інші – 7 січня, і коли православним християнам насправді відзначати це величне свято? 

Ідея перевести святкування Різдва в Україні у відповідність до календаря, яким українці користуються у світському житті, не нова. Як інформує радіо Свобода, представники церков і громадськості вже пропонували відмовитись від святкування релігійних свят за старим юліанським календарем і перейти на чинний – григоріанський, або ж на практично тотожний новоюліанський, як це зробила на початку ХХ століття більшість православних церков.

За інформацією Департаменту в справах релігій та національностей Міністерства культури, близько 23 тис. діючих релігійних православних, греко-католицьких і деяких інших християнських громад відзначають Різдво Христове 7 січня за юліанським календарем, повідомляє Громадське. Водночас на сьогодні в Україні нараховується близько 11 тис. релігійних католицьких і протестантських громад, які святкують Різдво Христове за григоріанським календарем, тобто 25 грудня. Це приблизно 30 % від усіх релігійних організацій України. Загалом у світі більшість християнських церков відзначає Різдво Христове саме 25 грудня. Для багатьох українців така дата також є прийнятною з огляду на оптимізацію святкування релігійного свята Різдва Христового, що супроводжується постом, та світського – Нового року.

Святкування Різдва 25 грудня часто пов’язують з католицизмом, а 7 січня — з православ’ям. Але насправді дата святкування в усіх однакова, різниця лише в системі літочислення: західні церкви відзначають Різдво за григоріанським календарем, а східні – за юліанським. Отже 7 січня – це те ж саме 25 грудня, але за старим стилем, зазначає Громадське.

Святкувати Різдво 25 грудня вирішили на Ефеському церковному соборі в 431 році. Потім свято запровадили в Константинополі.

1582 року Папа Римський Григорій XIII запровадив григоріанський календар. Наразі він – усталений у світі як міжнародний стандарт. Але в Константинополі пропозицію перейти на нове літочислення відхилили, вважаючи, що це «не відповідає канонічним правилам святкування Великодня».

У Росії григоріанське літочислення запровадила радянська влада в 1918 році. Лише після проведення Всеправославного конгресу в 1923 р. у Стамбулі більшість помісних православних церков почали святкувати Різдво 25 грудня. Російська православна церква не брала участі в тому Соборі, тож досі зберігає традицію святкування Різдва 7 січня, а з нею й низка інших, підконтрольних на той час Москві, країн – Білорусь, Грузія, Сербія, Македонія, Казахстан і Киргизстан. А також – Коптська православна церква в Єгипті.

Україна стала 5 державою (після Білорусі, Молдови, Лівану, Албанії), де мають дві дати для святкування Різдва: 25 грудня та 7 січня. Депутати вважають, що така ініціатива сприятиме об’єднанню та кращому порозумінню між християнськими релігійними громадами. Священики вважають, що у такий спосіб “зрівняли” свята обох обрядів. Відзначати Різдво двічі чи в один із зазначених днів – кожен вирішуватиме самостійно. Деякі радіють можливості мати в календарі аж два величних свята.

Поділитись

Про Автора

Ющенко Ірина

Броварчанка, журналіст "Трибуна-Бровари"