У групі «Мої Бровари» на FB матусі забили на сполох: у дитсадках міста «гуляє» вірус Коксакі. Як стверджують батьки, тільки в ДНЗ «Золота рибка» за останніх два тижні  вірус Коксакі вклав у ліжко 15 дітей. Однак, переконані матусі, лікарі всіляко замовчують цю інформацію і замість діагнозу «вірус Коксакі» пишуть ГРВІ, ентеровірусна інфекція, ангіна або вітрянка. Журналісти «Трибуни-Бровари»  з’ясовували: чи й справді в Броварах епідемія вірусу Коксакі, наскільки він небезпечний та як його лікувати?

Єві – рік і 2 місяці. Вона – «домашня» дитина: дитсадок не відвідує, з іншими дітьми чи сторонніми людьми практично не контактує. Але місяць тому перехворіла на вірус Коксакі. Двічі батьки зверталися у лікарню і двічі їх заспокоювали: нежить, температура 38.5, почервоніння піднебіння  – це реакція дитини на «зуби». Тож і прописали краплі для носа, засіб від алергії та для зняття запалень у горлі. При цьому мама забула сказати, що у дитини почалися одиничні висипки на тілі. Особливо на ручках та підошвах ніг. Тільки під час третього візиту до лікарки, коли температура сягнула 39.2, а висипки стали нагадувати величезні прищі, медик визначила: це –  вірус Коксакі. Загалом мама Марія  пов’язує хворобу доньки  із щепленням, яке зробили напередодні: мовляв, імунітет знизився, тому вірус і «підхопили».

Вірус Коксакі – один із трьох видів ентеровірусів, які розмножуються в шлунково-кишковому тракті. Віруси Коксакі типу А зазвичай інфікують шкіру та слизові оболонки, викликають гострий кон’юктивіт, стоматит, захворювання верхніх дихальних шляхів та захворювання горла. Віруси Коксакі типу В вражають серце, печінку, підшлункову залозу та ін. Найчастіші шляхи зараження – брудні продукти, предмети побуту, вода. Інфекція передається повітряно-крапельним шляхом. Симптоми: підвищення температури до 39-40, можливі блювота, діарея, висипки на тілі.

У  трирічного Вані все почалося з температури 38.2, з якою хлопчик повернувся із дитсадка “Казка”. Ранком на колінцях та ліктях дитини мама помітила висипку. Прищики були і на інших ділянках тіла, навіть на вушках. Згодом висипка з’явилися на долоньках, ступнях ніг та в ротику на слизовій. Так як мешкають у Лісовому кварталі, мама Ольга вирішила звернутися до приватного лікаря, який проживає неподалік. Оглянувши дитину та уточнивши кілька моментів перебігу хвороби, лікар встановив діагноз – вірус Коксакі.

У розмові з іншими матерями, дітки яких відвідують дитсадочки міста, Ольга з’ясувала, що у їхніх дітей під час хвороби також були схожі симптоми, однак у дитячій поліклініці їм встановили інші діагнози: ГРВІ,  ентеровірусна інфекція, ангіна чи вітрянка. При цьому, пишуть батьки в обговоренні,  ніякого спеціального дослідження лікарі не робили, бо в Броварській лікарні такого аналізу не роблять. Матері підозрюють, що у Броварах масове захворювання дітей  на вірус Коксакі, однак  лікарі про це не говорять, щоб не сіяти паніку, відповідно, батьки нічого не роблять, у такий спосіб лише поширюючи вірус.

Наші журналісти зателефонували в кілька дитсадків, які згадують батьки під час обговорення теми у FB. Однак завідуючі та медсестри в ДНЗ «Золота рибка», «Лісова казка», «Барвінок», «Катюша», «Казка» в один голос стверджують: відвідуваність у дитсадку хороша, вірусу Коксакі в них немає. Принаймні, офіційного підтвердження – висновків лабораторних досліджень ніхто не надавав. У дитсадку «Барвінок» та «Казка» лише кілька днів тому зняли карантин, накладений у зв’язку з чисельним захворюванням дітей на скарлатину.

У Броварській дитячій лікарні  переконують: спалаху вірусу Коксакі у місті немає. Та і взагалі в лікарні немає жодного хворого малюка з таким лабораторно підтвердженим діагнозом.

За інформацією завідуючого відділенням організації епідеміологічних досліджень Броварського районного відділу лабораторних досліджень Василя Сича, на сьогодні не лише в Броварах, а і в Україні вірус Коксакі лабораторно не підтверджений. Але і зробити його дослідження, зокрема в Броварах, неможливо, адже немає вірусологічної лабораторії. При необхідності зібрані зразки посівів можуть відправити в обласну вірусологічну лабораторію, проте звернень від броварчан із таким проханням у їхнє відділення не надходило, каже Василь Сич. У Броварських приватних лабораторіях такий аналіз також не роблять.

«У світі існує понад 300 видів ентеровірусної інфекції, а в епідеміологічний сезон їхня чисельність, за  рахунок мутації, може сягати і до півтори тисячі видів. Один з цих видів – вірус Коксакі», – розповідає  заступник головного лікаря з медичного обслуговування населення центру первинної медико-санітарної допомоги  Віра Гребенець. Лікарі Коксакі не відділяють від тисячі інших вірусів, каже лікарка, тому в діагнозах і ставлять загальне –  ГРВІ, «еденовірусна інфекція», «ентеровірусна інфекція».

Віра Гребенець

У Броварах цей вірус був і минулого року, є він і нині, стверджує Віра Гребенець, однак епідемії немає. І щеплень від нього також немає. Немає і специфічного лікування, лише симптоматичне. «Згідно з міжнародними протоколами, будь-який вірус нині не лікується, – каже Віра Гребенець – Потрібно лише  багато пити, більше лежати та збивати температуру. Якщо є висипки – змазувати спеціальними мазями». У кожної дитини, залежно від віку, клінічні прояви і ступінь тяжкості – різні, розповідає лікар. Чим менша дитина – тим  важче протікання, адже імунітет у малечі  належно не сформований.

За  жовтень у центрі первинної медицини ГРВІ  зареєстровано у 2432 дітей, 179  випадків – у підлітків, у дорослих – 909. У листопаді за 2 тижні: у дітей – 1002 випадки, у підлітків – 78, у дорослих – 432.

Стосовно того, що вакцинація дитини могла спровокувати  вірус Коксакі – неправда, переконує Віра Гребенець. Вірус  – це гостре захворювання, яке передається повітряно-крапельним шляхом, і його симптоми можуть з’явитися як через декілька годин, після враження вірусом, так і через кілька діб. Це може бути лише збіг.

«Броварчанам  не варто боятися вірусу Коксакі, більше потрібно боятися грипу, який насувається, і робити проти нього щеплення», – пояснює лікарка. І уточнює чому: грип – вірус, який дає найтяжчі ускладнення, які можуть привести до смерті. А цього року очікуються 3 штами грипу, до яких у нашого населення немає ніякого імунітету: Мічіган, Гонконг і Брістан. Щеплення від грипу не рятує, а от від смерті від ускладнень грипу – сто відсотків, каже Віра Гребенець.

Щодо наших героїв, мова про яких йшла на початку статті: уже на 3 день лікування противірусними препаратами у Єви  температура знизилася до норми, а  завдяки використанню спеціальної мазі, –  на п’ятий день зникли і висипи. Іванко нині також здоровий: через 4 дні після початку лікування висипки почали чухатися і поступово зникли.  

Фото – надані батьками героїв публікації та з мережі Інтернет

Поділитись

Про Автора

Ющенко Ірина

Броварчанка, журналіст "Трибуна-Бровари"