Грип – це не застуда. Його характерні ознаки – висока температура, інтоксикація, яка пригнічує весь організм, серйозні ускладнення та довгий період  відновлення. Швидкість поширення цього респіраторного захворювання  може викликати  пандемію. Саме вакцинація на сьогодні є одним із найефективніших засобів профілактики і специфічного захисту організму від грипу – стверджує кандидат медичних наук, сімейний лікар, лікар алерголог-імунолог Поліна Загородна. Також лікарка дає кілька цінних порад, що потрібно зробити, щоб хвороби назавжди забули дорогу у ваш дім. 

Поліна Загородна у Центрі вакцинації та імунізації, що на вул. Шевченка,13, приймає пацієнтів щочетверга. Нині на обліку сімейної лікарки, яка веде свою практику і в інших містах Київщини, перебуває понад три з половиною тисячі пацієнтів. Зазвичай до Поліни Сергіївни потрапляють «проблемні» діти, коли батьки в боротьбі за здоров’я свого чада спробували рекомендації не одного спеціаліста. Переважно це стосується дітей 2-4 років, котрі ходять у дитсадочки, та школярів. Саме ця категорія дітей, поряд із людьми, які мають хронічні захворювання, особливо легенів та серцево-судинної системи, хворими на цукровий діабет, людьми з імунодефіцитом, вагітними – одна з найуразливіших  груп населення, схильних  «підхопити» грип. Чому ж так відбувається?

Лікуватися поспішати не варто?

Як пояснює кандидат медичних наук, дитина часто хворіє на вірусну інфекцію, бо не встигає  сформувати відповідь на вірус, який потрапляє в організм. «Нині світова спільнота лікарів  говорить про те, щоб узагалі поменше лікувати, – каже Поліна Загородна. – Якщо дитина тільки починає хворіти і ми відразу починаємо  давати їй таблетки, сиропи, різні противірусні препарати, імунна система не запам’ятовує вірус, і коли він потрапляє в організм наступного разу, дитина знову захворіє». Якщо ж вона «вихворіла», трішки «потемпературила» (температуру  нижчу за 38,5 градусів лікарі збивати не радять), імунна система цей вірус запам’ятає, сформує “пам’ять” і в майбутньому зможе впоратися з цим чи подібним до нього вірусом, пояснює лікарка. І як приклад наводить вітрянку, яку лікують лише зеленкою – змазують утворені пухирці. Щось подібне відбувається і під час вакцинації.

Поліна Завгородна

Та нині частина батьків досить упереджено ставиться до вакцинації дітей проти грипу, каже сімейний лікар. «Декілька останніх років я спостерігаю за дітьми, яким зробили щеплення проти грипу. І можу сказати з повною відповідальністю: вони і справді менше хворіють», – стверджує  Поліна Загородна. Відразу уточнює: вона не прихильниця вакцинації дитини від усіх можливих захворювань, як це роблять, наприклад, в Америці – до року дитина отримує близько 20 щеплень. Однак є такі хвороби, що загрожують людині, щонайменше, інвалідністю. Найбільше ускладнень, які можуть стати причиною смерті – від грипу. Саме від руйнівної його дії страждають серце, нирки, головний мозок.  

Цього року очікуються 3 штами грипу – Мічіган, Гонконг і Брістан, – до яких, за твердженням медиків, у нашого населення немає ніякого імунітету. Хоча, як каже Поліна Загородна, досить часто ситуацію  з грипом у нашій державі дещо перебільшують. Це тому, щоб убезпечити українців від його наслідків, позаяк наші люди звикли виходити на роботу та в людні місця, хворими, у такий спосіб інфікуючи більшу кількість людей.

Щеплення проти грипу: де і за скільки

Зробити щеплення у Броварах можна у одній із амбулаторій центру первинної медицини. Однак  вакцини проти групу там немає. І наявна вона не в кожній аптеці. Вакцина «Ваксігрип» виробництва Франції – єдина, яку вам запропонують в аптеках Броварів. Зокрема, в:

«Пані Аптека» – 168.41 грн;

«Рецепти здоров’я» – 169.20 грн;

«Доброго дня» – 184.57 грн;

«Космо» –  186 грн.

Але продадуть її лише за наявності сумки-холодильника, де має бути постійна температура  +2 – +8 градусів. Для орендування термосумки варто звернутися в одну із амбулаторій. При перенесенні вакцини необхідно дотримуватися часового та температурного режиму.

У Центрі вакцинації та імунізації  на вул. Шевченка,13 з офіційним поставником «Ваксігрип»  (Франція) працюють уже не перший рік. Під час доставки вакцини у Центр за допомогою спеціальних індикаторів відслідковується температурний режим, що і є гарантію її якості. Обстеження і консультація лікаря, а також вакцинація коштують 450 грн. Дитині до 3-х років потрібно півдози. 

Центр вакцинації та імунізації на вул. Шевченка, 13

Щоб прищепитися від грипу, розповідає Поліна Загородна, особливої підготовки не потрібно. Кашель чи нежить – протипоказанням не є. А от під час підвищеної температури робити щеплення не варто. Проводити вакцинацію проти грипу можна впродовж усього епідсезону, але для того, щоб сформувався імунітет, найкращий час – до початку зростання захворюваності на грип, що зазвичай припадає на осінь та початок зими. Тим, хто робить вакцинацію проти грипу в своєму житті вперше, для «закріплення» результату доведеться через місяць щеплення повторити. «Вакцинація не гарантує, що людина на грип не захворіє, вона гарантує, що у людини не буде ускладнень і вона від грипу не помре», – пояснює сімейний лікар.

 У будь-якому випадку рішення про вакцинацію є добровільним вибором кожної людини, адже вона несе особисту відповідальність за своє здоров’я.

Для того, щоб менше хворіти

Для того, щоб менше хворіти, лікар Завгородна дає кілька важливих рекомендацій. Перше – не їхати із «зими» в «літо»: різка зміна температур – це потужний удар по  імунній системі. Ті люди, які нехтують цією порадою – частіше хворіють, зокрема на алергічні та аутоімунні захворювання.  Сімейний лікар не виключає, що і Вірус Коксакі , про який все частіше стали говорити  в Броварах, завезено в Україну із «теплих» країн. Зокрема, і захворювання шлунково-кишкового тракту та шкірні захворювання, джерелом яких стали басейни. Хоча там і проводиться хлорування, однак велика кількість людей не дозволяє остаточно знищити у воді віруси та бактерії: вони швидко звикають до хлору, який стає для них поживним середовищем.

Та найбільшу увагу сімейний лікар радить звернути на те, що потрапляє у шлунок. Для того, щоб діти були здоровими і мали кращий апетит, Поліна Загородна рекомендує виключити з їхнього раціону солодощі. Загалом вона за те, щоб малеча менше вживала вуглеводів, якими їх перевантажують як у дитсадках/школах, так і вдома. І пояснює: коли людина багато вживає м’яса, виробів із білого борошна, молочного, солодощів – людський організм закислюється. Саме кисле середовище є найкращим для розмноження різноманітних вірусів, бактерій, алергічних реакцій та глистів. Цукру і так достатньо в яблуках, бананах, винограді, сухофруктах та ін. Якщо ж вживати більше овочів та фруктів, пити багато очищеної води – кров стає лужною і людський організм стає стійким до хвороб. Власне, останній рік родина Поліни Завгородної відмовилася від м’яса та солодощів. Найперше, що відчули, каже лікарка, прилив сил та енергії, адже схудли.

Тим, хто все ж зацікавлений у збереженні власного здоров’я та здоров’я своїх дітей, у період епідемій лікарка радить налягати на цибулю та часник. І переконує: правильне харчування – це  зовсім не дорого, адже більшість того, що корисне  – росте на наших грядках. «Ті люди, які до 35 років задовольняли в їжі всі свої забаганки, зазвичай після 40 років мають багато проблем зі здоров’ям. Змініть своє життя – і ліки вам  будуть не потрібні», –  резюмує кандидат наук.

Фото – авторки

Поділитись

Про Автора

Ющенко Ірина

Броварчанка, журналіст "Трибуна-Бровари"