Наразі людина має занадто широкий доступ до інформації. Наприклад, найвідоміша пошукова система Google може відповісти на дуже багато різних запитань. Дехто навіть може самостійно поставити собі діагноз хвороби та шляхи її лікування, прочитавши певну інформацію в інтернеті. Чи дійсно самостійний пошук інформації щодо здоров’я може бути небезпечним для людини? Про це розповідає Уляна Супрун, в.о. міністра охорони здоров’я, у соціальній мережі FB.

«Чи траплялась з вами ситуація, коли начитавшись в інтернеті інформації про хвороби, у вас проявлялись її симптоми? Або ж навпаки – при появі якогось симптому ви відразу гуглите, щоб пошукати, чим ви захворіли і як вилікувати хворобу. Це відбувається часто, адже сьогодні в мережі існує безліч ресурсів, де опубліковані різні “експертні” думки та успішні історії одужання. На жаль, в таких історіях ви найчастіше не знайдете коментаря лікаря або ж посилання на авторитетне наукове дослідження. А суб‘єктивне та однобічне висвітлення інформації може спонукати вас нехтувати справді дієвими та корисними порадами, які ви могли б отримати у лікаря», – зазначає очільниця МОЗ.

За словами пані Уляни, небезпечним для людини є те, що люди читають інформацію щодо самостійного лікування та лікуються без поради та обговорення з лікарем.

Посилаючись на опубліковане декілька років тому велике дослідження на цю тему, Уляна Супрун зазначає, що при опитуванні понад 12 тисяч людей з 12 різних країн результати вражали. Згідно даних дослідження, близько половини учасників відповіли, що вони завжди шукають інформацію з приводу здоров‘я в інтернеті. І лише чверть опитаних перевіряла надійність інформації та звертала увагу на авторитетність джерела. Ці тенденції створили новий алгоритм поведінки: спочатку люди визначають власні симптоми, шукають причини в інтернеті і зрештою самостійно ставлять собі діагноз взагалі без візиту до лікаря.
Довіряючи неперевіреним джерелам інформації, людина може опинитися в небезпеці. Люди, які шукають розв’язання проблеми в інтернеті, дуже часто трактують нормальні або помірні симптоми як прояв серйозного захворювання. Через це виникає надмірна тривожність та небезпека лікування хвороби, якої насправді не існує.

«Без сумніву, доступність інформації в інтернеті може бути корисною, адже підвищує загальну поінформованість людей в тому числі і в питаннях здоров‘я. Але точно це не найкраще місце, де потрібно шукати шляхи вирішення проблем зі здоров’ям самостійно. Щоб впевнитись у вірогідності інформації, намагайтесь користуватись авторитетними ресурсами. Шукайте в тексті посилання на наукові дослідження та перевірені джерела. Якщо ви знайшли якусь інформацію – завжди консультуйтесь з приводу цього з лікарем», – радить в.о. міністра охорони здоров’я.

Поділитись

Про Автора