Мешканці  будинку 113-А на Василя Симоненка, які придбали квартири від ДБК «Меркурій», не очікували, що прирекли себе на неспокій, адже  заплатили за житло, де не  було постійного електро- та водопостачання, опалення, ліфтів та під’їзних доріг. І коли після довготривалої боротьби проблему з ліфтами, опаленням, водопостачанням та водовідведенням вирішити вдалося, то постійного електропостачання в будинку немає і до цього часу. Не виконуючи своїх зобов’язань, забудовник не лише спонукає людей до порушення законодавства, а і провокує конфлікти між сусідами.

Здавалося б, броварчани давно мають знати про «подвиги» генерального директора БДБК «Меркурій» Володимира Бєліка, який десятки років будує в Броварах “будинки з дефектами” та успішно здає їх в експлуатацію. Так само, як і недороблені новобудови. Однак житло від «Меркурія» купувати продовжують. Деякі мешканці кажуть, що забудовник «заманив» їх «дешевими» метрами: у 2016 році ціна на квартири у буд. №113-А на Василя Симоненка складала 10600 грн за 1 кв. м. Хоча іншим такі ж метри дісталися за 12000 – 12800 грн за 1 кв м. А придбавши очікуване житло, одні мешканці поспішають його продати, інші, з’ясувавши, в яку халепу потрапили, від хвилювання і розчарування не знаходять собі місця. Причину людського невдоволення житлом на вул. Василя Симоненка, 113-А можна зрозуміти із обговорень на форумі: голі бетонні стіни без жодної обробки, підлога без стяжки, стіни санвузла – із пінобетону, із комунікацій – лише лічильники на воду та газ, батареї та абияка електропроводка.

Будинок 113-А зовні

Квартира від забудовника всередині

Та і це ще не всі «блага» від забудовника: на момент продажу квартир – квітень 2016 року, у будинку не було ні газу, ні постійної електрики та водовідведення, ні ліфту, ні під’їзних доріг. При цьому, отримавши адресу, забудовник, власне, підтвердив відповідність будинку з діючими будівельними нормами та його придатність для проживання. Однак мешканці багатоповерхівки з 2016 року «воюють» із забудовником, щоб отримати ті блага, за які вони заплатили. На планерках-зборах головний інженер ДБК Олексій Овсієнко «годував» мешканців горе-будинку обіцянками: ось-ось мають провести каналізацію, ось-ось підключать на постійній основі воду та світло, ось-ось буде опалення, ось-ось прокладуть дорогу та ін. Нарешті за півтора роки людям удалося деякі проблеми вирішити. Нині у будинку працюють ліфти, у квартирах – тепло, підключене постійне водопостачання та водовідведення. А от постійного електропостачання – немає.

Володимир Бєлік під час зустрічі з мешканцями будинку. Листопад 2016 р.

Мешканка  будинку Дарина Косак одна з тих, хто «воює» із забудовником з моменту заселення – півтора роки. Як каже молода жінка, згідно з чинним законодавством, забудовник мав підключити багатоповерхівку до електричних мереж за постійною схемою протягом 120 календарних днів, однак цього не відбулося і донині. На сьогодні мешканці будинку користуються «тимчасовою» електроенергією з будівельного майданчика ЖБК «Діамант», яке призначено для будівельних потреб і надається не постійно. Проблема ускладнюється ще й тим, що «Діамант» не має ліцензії на продаж електроенергії, тож «платіжок» мешканцям будинку №113-А ніхто не надавав. 14 листопада 2017 року «Діамант» виставив мешканцям будинку борг у майже мільйон гривень. І попередив: у разі не сплати до 13 грудня 2017 р., електропостачання припинить. Більшість мешканців переконані: щоб залишитися хоча б із тимчасовим електропостачанням, за спожиті послуги треба заплатити, адже у разі відключення електроенергії – зникне і опалення (воно індивідуальне – від дахової електричної котельні) та холодне водопостачання: без насосів не вистачить тиску, щоб забезпечити водою вище 5-го поверху. За борги ЖБК «Діамант» вже вимикав будинок від електропостачання на добу, тож люди бояться залишитися без світла взагалі.

У відчаї частина мешканців будинку ще рік тому самостійно встановила тимчасові електролічильники та вели підрахунок спожитих кіловатів. А деякі мешканці просто користувалася електроенергією без лічильників. Щоб погасити борг, ініціативна група, яку очолила Дарина, почали збирати гроші згідно зазначених на лічильнику витрат.

Ті, у кого немає лічильника, мають сплатити у місяць за 300 кіловат – саме таку угоду, каже жінка, підписали мешканці із забудовником. Про те, що гроші за проплату електроенергії йдуть безпосередньо на рахунок ПрАТ «Київобленерго» за ціною, яку виставляє «Діамант» – 1,68 грн за кіловат – Дарина погоджується підтвердити квитанціями. Сплатити мешканці будинку мають із мільйону 300 тис. грн (у середньому з квартири – 6 тис. грн. за рік), а 700 тис. грн, за словами Дарини, має погасити забудовник. Та 5 із 78 квартир (50 із яких уже заселена) за використану електроенергію платити навідріз відмовляються.

Голова іншої ініціативної групи Денис Боганов переконаний, що їхні опоненти займаються звичайним вимаганням грошей, адже у них немає ніяких законних повноважень  підключати самовільно лічильники та збирати з мешканців будинку кошти. До того ж, каже Денис, не зрозуміло в який спосіб тим, хто без лічильника, нараховують плату.  «Забудовник  рік годував  нас обіцянками, що ось-ось мають підключити до постійного живлення, тому і чекали, – продовжує думку Дениса  Ольга. –  А «Діамант» цілий рік за сплату мовчав, до  нас офіційно не звертався і угоди з нами не  укладав».

Ольга, Тетяна та Денис

Тож, допоки їх офіційно не підключать – сплачувати за електроенергію люди не збираються, а вирішення всіх фінансових питань покладають на забудовника, позаяк при купівлі квартири вони заплатили за всі блага, які мають бути. Власне через таку позицію мешканців 5 квартир і виникла між мешканцями будинку сутичка 4 січня, під час проведення загальнобудинкових зборів. Більшість (а були присутні близько 40 мешканців) вирішила неплатників від світла відімкнути. Як каже Денис, їм довелося викликати поліцію, і тільки після цього неплатників-бунтарів  натовп упустив у під’їзд.

Наразі ініціативна група «Сплатити за світло» намагається достукатися до неплатників, а також пишуть численні колективні звернення до Володимира Бєліка, міському голові Ігорю Сапожку, голові правління ПрАТ «Київобленерго» Володимиру Чернявському з проханням врешті-решт підключити їхній будинок до світла за постійною схемою. Однак жодної відповіді поки  що не отримали.

При  тому, що електролічильники на кожну квартиру в ЖЕК давно припадають пилом,  встановити їх мешканці не мають права, позаяк  будинок  до постійного живлення офіційно не підключений. А підключати  його  ПрАТ «Київобленерго» не поспішає. У особистій відповіді на Форумі НКРЕКП  «Київобленерго» повідомив, що «станом на сьогодні ( 11 січня – авт.) в ході проведеного обстеження встановлено, що зазначений багатоквартирний житловий будинок підключений по тимчасовій схемі від електромереж юридичної особи ТОВ «Будстандартінжиніринг». Умови договору про приєднання до електричних мереж та вимоги ТУ ТОВ «Броварський домобудівний комбінат «Меркурій» не виконано. Зокрема, проектна документація на будівництво зовнішнього електропостачання багатоквартирного житлового будинку, кадастровий номер земельної ділянки 3210600000:00:063:2265, до Товариства на узгодження не надходила. ПрАТ «Київобленерго» не вповноважене відслідковувати терміни та обсяг  виконання забудовником ТОВ «Броварський домобудівний комбінат «Меркурій» вимог ТУ”. І рекомендує мешканцям  для роз’яснення питання електропостачання звертатися до забудовника. Однак, кажуть люди, забудовник на контакт не йде. 

На жаль, нашим журналістам також не вдалося поспілкуватися із представниками ДБК «Меркурій»: усі заявлені на бізнес- сторінці  домобудівниного комбінату телефони – відключені. А згідно з інформацією у Єдиному реєстрі юридичних осіб, 17 травня  2017 р. за судовим рішенням  Господарського суду Київської області  проти ДБК  порушено провадження у справі про банкрутство юридичної особи №911/956/17 від 18.04.2017. Як зазначено в ухвалі Господарського суду Київської обл. від 18 жовтня 2017 р., ДБК “Меркурій” заборгував ТОВ «Лексвінхаус» у сумах: 1 6000,00 грн. – 1 черга; 9 529 861,22 грн. – 4 черга; ПАТ НАК «Нафтогаз України» у сумах: 3 200,00 грн. – 1 черга; 87 500,03 грн. – 4 черга; 2 511,73 грн. – 6 черга; ПрАТ «Виробнича проектно-будівельна фірма «Атлант» у сумах: 3 200,00 грн. – 1 черга; 67 9027,15 грн. – 6 черга. 

Напередодні Нового року ініціативна група “Сплатити за світло” побувала у міського голови, де зустрілася із забудовником ЖК “Діамант” та начальником Броварського РЕС.  «Як сказав мер, за техумовами трансформаторна підстанція, яка забезпечуватиме  світлом цей район,  має бути на території  «Діаманту», – розповідає  Дарина. – Та  її ще  не побудували. Обіцяють це зробити до літа – тоді й буде постійна електроенергія. А поки що ми, мешканці, самотужки вирішуємо це питання як можемо».

Ще у листопаді 2016 року під час зустрічі з нашими журналістами забудовник жалівся: проблем із новобудовою не було б, коли б влада міста по кілька разів не змінювала умови, які доводилося довгий час погоджувати, що і затягнуло час з проектуванням та будівництвом. До того ж, наголошував пан Бєлік, “мер догоджає своїм фаворитам, яким і віддає ласі шматки. Так земля під забудову на вулицях Чорновола і Кутузова, яка була за ДБК «Меркурій», дісталася «Альянс-Новобуд». Ту, що на вулиці  Шевченка – віддали ПДБП-2 – Ігорю Трощенку, куму Сапожка”.

Але це не знімає із забудовника відповідальності за надання недостовірних даних про готовність об’єкта до експлуатації та не виконання своїх зобов’язань.

Фото – авторки

Поділитись

Про Автора

Ющенко Ірина

Броварчанка, журналіст "Трибуна-Бровари"