«Не я б’ю — верба б’є»: сьогодні християни святкують Вербну неділю

Новини 09 Кві. 2017 р., 10:41 59

Сьогодні, 9 квітня, християни відзначають Вербну неділя. Це свято щороку припадає на різні дні та проводиться останньої неділі перед Великоднем. Цього року Великдень випадає на 16 квітня, тому Вербну неділю святкують за тиждень, 9 квітня.

Вербну неділю ще називають Входом Господнім до Єрусалиму. Згідно зі Священним Писанням, це свято відзначається з нагоди того, що в цей день Ісус Христос в’їхав до Єрусалиму. Всі, хто зустрічав його цього дня, чекали, що Син Господній виправить все, що відбувалося в світі, усуне всю несправедливість і відновить благополуччя та процвітання людей. Люди, які зібралися, обмахували Ісуса Христа пальмовими гілками. Оскільки в наших широтах пальми не ростуть, слов’яни обрали для себе символічне дерево — вербу, пагони якого розквітають одними з перших, зазначає Україна Live.

У Вербну неділю існують не тільки обряди, традиції, а й певні заборони. Хоча цей день і вважається святом, але припадає на Великий пост, тому не рекомендується його святкувати шумно. Цього дня варто утриматися від активних розваг, зловживання алкоголем і розважальних заходів.

Також церква не рекомендує тяжко працювати, варто більше уваги приділити молитвам та роздумам про власне життя, і таким чином готуватися до великого свята Великодня. У Вербну неділю не можна готувати гарячі страви, тому господині заздалегідь роблять їжу. Напередодні свята готують гречані млинці, каші, випікають хліб та печиво. Цього дня дозволяються деякі послаблення в пості — дозволяється їсти рибу і випити трохи вина.

Також вважається, що у Вербну неділю не можна розчісувати волосся, щоб не заподіяти шкоди здоров’ю та не накликати на себе неприємності.

За традицією, у Вербну неділю під час всенощної служби в церкві святять вербові гілочки. Їх потрібно підготувати заздалегідь — напередодні до світанку. Але існує одна заборона — суворо забороняється зривати вербу, яка росте біля кладовища.

Після освячення верби в церкві її приносять до оселі та ставлять біля ікони. Вважається, що ці гілочки охоронятимуть будинок від пожеж і нещасть, а господарів — від хвороб. Колись господарі, повертаючись із церкви зі свяченою вербою, до хати не заходили, а відразу ж садили на городі по кілька гілок, «щоб росла Богові на славу, а нам, людям, на вжиток». Якщо, ввійшовши до хати, заставали когось із членів сім’ї, хто проспав заутреню, то злегка шмагали того свяченою вербою, примовляючи: «Не я б’ю — верба б’є, за тиждень Великдень, недалечко — червоне яєчко!».

Вважається, що у Вербну неділю потрібно перебувати в колі рідних і близьких, бажано в оточенні сім’ї. А також краще, щоби в це свято ви були в тихій і спокійній обстановці, тому що триває Великий піст.

НОВИНИ

12.12.2017
11.12.2017
10.12.2017
09.12.2017