Об’єднання територіальних громад: Шевченкове схиляється до Великої Димерки, а Калинівка подала до суду на Красилівку

Новини, Новини Броварщини 09 Лют. 2017 р., 14:15 877

На останній сесії Шевченківської сільської ради депутати дали згоду на об’єднання у Великодимерську добровільну об’єднану територіальну громаду (ВДОТГ).

Децентралізаційний потяг Броварського району поволі рушив з місця. Шевченкове стало першим селом, де недвозначно заявили, що бачать своє майбутнє у складі ВОДТГ. Правда, попереду ще один юридичний акт – після проходження необхідних процедур це вже буде рішення безпосередньо про об’єднання. До того ж перед сесією у Будинку культури відбулися громадські слухання, де його учасники теж дали добро на «альянс» з Великодимерською громадою, тому проблем з останнім кроком не має виникнути.

Фактично 2016 рік Броварський район у плані результативного проведення децентралізації  втратив. Нагадаємо, на початку процесу утворення в Україні об’єднаних громад Перспективний план створення громад в області змальовував на Броварщині  чотири  громади – Рожнівська, Великодимерська, Гоголівська та Броварська. З того часу плани змінилися до невпізнанності… Якось несподівано для багатьох у районі швидко про себе заявила Калитянська громада. Заявила і зорганізувалася. Далі справа з потенційними громадами не пішла. Негативний для Броварщини результат дало бажання певної частини кожної громади зберегти, на їхню думку, самобутність свого села, тобто бажання «нікуди й ні під кого не йти», бо ми, мовляв, і самі – ого-го, все можемо і все потягнемо , – за великим рахунком цей вогонь містечкового патріотизму, який абсолютно не вписується у загальну ідеологію децентралізації, розпалювали, насамперед, деякі очільники громад, тобто сільські голови.

Також мало місце небажання окремих сільських голів рухатися в цьому напрямку. «Може, пронесе?»  – так їм думалось. Бо ж не хочеться позбуватися посади сільського голови й боротися за посаду старости – дехто не тільки головою, руками й ногами приріс до керівного крісла, але й іншими частинами тіла. А тут – якісь нові вітри. Дивись, ще й викинуть з насидженого роками «сідала». Була обрана тактика – ніяких різких рухів, може й пронесе. Такої тактики деякі сільські голови дотримуються й понині. Інші зрозуміли, що у зворотній бік потяг децентралізації не тільки не поїде, але й попри все рухатиметься вперед, тож відповідно змінили тактику поведінки.

Та все ж  низка причин, переважною суб’єктивних, призвела до того, що на Броварщині рік практично тупцювали на місці. Якось швидко забули про, наприклад, Гоголівську громаду, відійшла десь далеко на другий план Рожнівська. Натомість активно обговорювався варіант Калинівської.

Навесні 2016 року на авансцену об’єднавчих процесів вийшло Шевченкове. Народилася тут ідея  створити громаду з центром саме у Шевченковому, куди б увійшли Богданівка, Бобрик, Рудня, Жердова. Але теж не пішло. Одні не повірили у спроможність такої громади, хтось не міг погодитися, що центром об’єднання стало би Шевченкове. Богданівка дивилася скоса, бо ж, мовляв, «ми багатші».

Під осінь минулого року вималювалися можливі три громади на теренах району. Окремою «республікою» тримається Придесіння. Тут питання в тому, чи дозволить держава «зметикувати на трьох». Йдеться про об’єдання в громаду трьох сіл – потужних Зазим’я та Погребів, і значно «скромнішої» Пухівки. Напевно ж  так просто «зелене світло» такій громаді не увімкнуть, бо куди ж подіти ще одну трійцю – тепер вже не таких, м’яко кажучи, багатих. Мова йде про Літки, Рожни, а особливо маленькі Літочки.

Дві інші стосуються так званої «материкової» частини району. Йдеться про Великодимерську  громаду та Броварську. Лист від міського голови Ігоря Сапожка усім без винятку сільським, селищним радам району з пропозицією утворити Броварську громаду страждає на серйозну юридичну хворобу. Фактично він є незаконним, адже не пройшли громадські слухання в місті на тему утворення громади, не розглядали цього питання на сесії депутати міськради, і  вони не уповноважували міського голову звернутися з таким листом. А саме так має бути згідно із прописаними юридичними нормами. Та попри це деякі сільські ради розглядають так званий документ від міського голови. Тим не менше, результату це особливого не приносить.

Тим паче, що ніхто сільським депутатам не презентує проект створення Броварської громади, не розповідає про її переваги, не агітує за неї. Чого не скажеш про активних прихильників Великодимерської громади. Осінньо-зимовий період вони провели надзвичайно активно.  Цілий десант з числа кількох депутатів райради, де особливо активними були Олександр Куценко, Олександр Борсук, селищного голови Анатолія Бочкарьова, інших «пропагандистів» утворення саме цієї громади курсував від сесії сільради до сесії. Русанів, Плоске, Красилівка, інші. Одного разу на сесію у Плоскому, напевно, у  якості  певного важковаговика,  запросили приїхати навіть голову Броварської  РДА Олександра Сінька (незадового перед його відставкою). Але пан Сінько, котрий і до  цього особливою впливовістю в районі не запам’ятався, спрацював «вхолосту». І тоді, і нині Плоске залишається з особливою думкою. «Під Димерку», як говорить багато хто в селі, вони не підуть. Інша справа, а чи буде для Плоского якийсь інший варіант? Питання залишається відкритим.

Кількамісячний марафон агітгрупи з утворення ВДОТГ особливо великої ефективності не мав. Хіба що: Красилівка ніби й ухвалила рішення щодо входження до робочої групи зі створення ВДОТГ, але ж одночасно — й до ініціативної групи з вивчення пропозиціїІ горя Сапожка про утворення Броварської громади. Нехай ця пропозиція і надійшла у не зовсім, можна сказати, законний спосіб. Але про це ніхто депутатам не сказав, як це, натомість,  чітко зробив на сесії сільради очільник руднянської громади Олександр Карчевський.

До красилівської історії додається ще один неочікуваний нюанс. Калинівська селищна рада вже подала позов до суду  на своїх колег  з Красилівки. Позивач просить суд визнати незаконним рішення Красилівської сільської ради від 13 жовтня 2016 року про визнання недійсним попереднього рішення цієї ж ради від 28 липня 2015 року, яким красилівські депутати надали згоду на утворення Калинівської об’єднаної громади. Ось такі децентралізаційні колізії. Факт, який підтверджує ідею створити громаду у складі Калинівки, Красилівки та Рожівкище не похоронили. Навпаки – наполегливо над цим працюють.

А за Броварами, у бік Борисполя, намагаються зіграти своє «весілля», тобто утворити громаду. З двох учасників – Требухова та Княжич.  Правда, жителі Княжич все більше починаються  сумніватися, що із сусідами можна щось путнє сконструювати. Дивлячись, що за рік у Требухові ні виконком не сформований, не обрано секретаря міськради. І головне на сьогодні – не затвердили бюджет села на 2017-й.

Таким чином, у знаменнику  реальних децентралізаційних процесів у районі за понад рік спроб залишається Шевченкове, Бобрик та Жердова, котрі вирішили працювати над створенням ВДОТГ. Хоча, Великодимерська громада, про що йдеться у пропозиції селищного голови Анатолія Бочкарьова, та що активно підтримують її ініціатори,  має об’єднати решту району. Окрім, звичайно, Придесіння та вже створеної Калити.  ВДОТГ хочуть утворити у складі більше 30 (!) населених пунктів району. Куди, до речі, входять і, так звані «самостійники». Тобто, і Красилівка з Калинівкою, і Требухів з Княжичами, і  активно не прихильне до «димерського» варіанту Плоске.

Поки ж – лише п’ять населених пунктів, у тому числі й Красилівка, де, за словами сільського голови Раїси Нагібіної, надзвичайно складна ситуація. Вона трохи нагадує перебірливу наречену, котра ніяк не може  вирішити, за кого ж виходити. Тим більше, що себе вважає і  красивою, і  небідною.

Робоча  група щодо створення ВДОТГ вже розпочала роботу.  На перше засідання прибули  до Великої Димерки представники Шевченкового, Бобрика, Жердової. Із запізненням зайшла до залу сільський голова Красилівки.

Анатолій  Дніпровий

НОВИНИ

20.01.2018
19.01.2018
18.01.2018
17.01.2018