Люки на вулицях, у будинках – вентилі кранів та кабель крадуть у Броварах мало не щодня. Чи не щодня містяни залишаються то без тепла, то без світла чи гарячої води. Чи не щодня комунальники міняють бетонні люки на металеві, металеві – на пластикові, а «чорних дірок» по Броварах не меншає. Чому?

Крадуть у Броварах усе: починаючи з майна у приватних будинках/квартирах, автівок біля будинків, закінчуючи люками, які лежать просто вулиці. Хто і коли цупить люки – не відомо. Та, швидше за все, це відбувається вночі, коли ласі поживитися чужим виходять на «полювання». І їм байдуже, що бездонна «чорна дірка» здатна скалічити, якщо не вбити, людину, чи стати причиною ДТП.

Чиє добро?

Хазяїв люків «ідентифікувати» непросто, адже їх у Броварах кілька: КП «Броваритепло­водоенергія», «Укртелеком», КП «Бровари-Благоустрій», газове господарство. Та де чия власність – не зрозуміло, адже спеціальне маркування є далеко не на всіх люках.

Наприклад, літера “Г” означає, що це пожежний гідрант, літери  «ГТС» означають, що під кришкою знаходяться кабелі, якими опікується «Укртелеком», якщо  «ГМ», “ГС” –  це газове господарство. Букви «КК», «ВК» , “ТС” свідчать, що каналізаційні, водопостачальні чи тепломережі належать КП «Броваритепловодоенергія».

У КП «Бровари-Благоустрій» зливові каналізації закриті решітками. Наразі їх на балансі підприємства понад 480. Як повідомив журналістам «Трибуни-Бровари» директор КП Андрій Василенко, невідомі крадуть не лише люки, а й решітки. Це завдає місту значних матеріальних збитків та становить велику небезпеку для життя перехожих і автовласників. Тож як тільки отримують повідомлення про «чорну дірку», відразу її «латають». Позаяк чавунні решітки дорогі – коштують 700–1300 грн, замінюють на саморобні металеві, які приварюють до рамки. Однак це не дуже зручно, адже для того, щоб почистити каналізацію, доводиться потім її розварювати, каже директор. Замість бетонних решіток ставлять і пластикові. Але це також дороге задоволення: 600–700 грн за штуку. Та і їх також крадуть, жаліється Андрій Василенко. Наприклад, такий факт нещодавно стався на вул. Київська біля ДНЗ «Віночок».

У КП «Броваритепловодоенергія» виявлені «чорні діри» відразу закривають бетонними плитами, а потім люками: на проїжджу частину встановлюють чавунні, на зелену зону – пластикові, каже  начальник відділу збуту КП «Броваритепловодоенергія» Володимир Чипаченко. Та нині у комунального підприємства з’явилася ще більша проблема: крадіжки у багатоповерхівках латунних вентилів кранів. Лише за останні три тижні таких випадків сталося близько 20, повідомив начальник. З останніх – на Симона Петлюри,13-А, 13-Б, Незалежності,4-А. Для мешканців такі крадіжки, каже спеціаліст, загрожують припиненням теплопостачання та відсутністю гарячої води, що в зимовий період може мати непередбачувані наслідки.

В «Укртелекомі» також намагаються відразу реагувати на повідомлення та ліквідувати небезпечні знахідки. Так навпроти Центру зайнятості, прямо біля пішохідної доріжки, ще 12 січня броварчани натрапили на «чорну дірку». 15 січня  аварійник «Укртелекому» Андрій, який приїхав на вказане в повідомленні місце, «залатав» дірку, накривши її «нижньою кришкою» від люку. Як повідомив журналістам чоловік, на подібні виклики виїжджають часто. Але ще частіше – на виклики крадіжок у підвалах будинків кабелю. Наприклад, Андрієві відомо близько 70 будинків, де було здійснено такі крадіжки.

Андрій

Злочин без покарання?

Як повідомив начальник слідчого відділу Броварського відділу поліції Олександр Ткаченко, заяв  та повідомлень щодо крадіжки люків протягом останніх двох місяців від броварчан не надходило, самостійно таких злочинів правоохоронцями виявлено не було.

Як кажуть комунальники, повідомляти в поліцію про це не поспішають, адже крадіжки люків дуже часті, а поліція ще не спіймала «на гарячому» жодного зловмисника та жодного з тих, хто скуповує крадене.

Журналістам «Трибуни-Бровари» із власних перевірених джерел вдалося з’ясувати, що в Броварах  діє близько 10 пунктів приймання чорного та кольорового брухту. У більшості випадків приймальники металу на докори сумління не страждають і приймають як люки, так і алюмінієвий та мідний кабелі. Так чорний метал можна здати за 6,5-6,8 грн за 1 кг, мідь – за 150 грн, латунь – 93 грн, алюміній – 34-36 грн за 1 кг. Люки приймають навіть не розбиті, а мідний кабель можна домовитися здати шматками не «обпаленим». За один люк вагою від 10 до 50 кг у пункті прийому можна отримати від 65 грн до 300 грн, а от встановлення нових комунальникам обійдеться в рази більше. Так один  пластиковий  важкий люк обходиться підприємству щонайменше у 800- 1000 грн, чавунний –  у  2000-4000 грн.

Тож комунальники звертаються до мешканців міста з проханням  не бути байдужими: у разі виявлення в будинку ремонтних робіт – запитувати у робітників посвідчення, у разі ж виявлення «чорних дірок» – терміново телефонувати на «гарячу лінію» виконкому за тел.: 6-11-11. І не менш важливо – закликають уважно дивитися під ноги.

Фото – авторки

Поділитись

Про Автора

Ющенко Ірина

Броварчанка, журналіст "Трибуна-Бровари"