Пенсійна реформа-2017: чи буде життя після пенсії?

Новини 04 Лип. 2017 р., 16:33 446

Кабінетом міністрів України схвалено законопроект, який дозволить провести зміни пенсійної системи в Україні.

Реформа, як один з кроків на шляху до виконання однієї з головних вимог Міжнародного валютного фонду для отримання Україною наступного траншу, має запрацювати після ухвалення українським парламентом з 1 жовтня 2017 року.

Поки що йдеться лише про законопроект, який спочатку розгляне Національна рада реформ при Президентові, а потім ще й Парламент. На останньому етапі, вочевидь, слід очікувати найзапекліших парламентських баталій. Оскільки більшість політсил в країні розглядають пенсіонерів – як основу свого виборчого електорату.

За даними Броварського об’єднаного управління Пенсійного фонду України станом на 01.04.2017 року на обліку перебуває 46 308 пенсіонерів, середній розмір пенсії — 1 853,56 грн. Зокрема по м.  Бровари перебуває на обліку 25 421 пенсіонерів, середній розмір пенсії становить 1 902,80 грн.

Чого очікувати від реформи? Основні тези проекту пенсійної реформи:

  1. Підвищення пенсійного віку не планується

Від початку МВФ наполягав на підвищенні пенсійного віку. Міжнародні кредитори МВФ пропонували встановити межу пенсійного віку на рівні 63+, дещо піднявши термін виходу на пенсію для українців.

Зараз пенсійний вік для чоловіків становить 60 років. Для жінок — 57 років і шість місяців, якщо немає інших пільг за віком.

Загалом  пенсійний вік в Україні є одним з найнижчих в Європі.

  1. Натомість підвищується страховий стаж — з 15 до 25 років

Наразі право на пенсію за віком мають ті, кому виповнилося 60 років (особи повинні мати страховий стаж 15 років).

Страховий стаж – це період, за який ви, або хтось замість вас, наприклад ваш роботодавець, сплачував страхові внески до Пенсійного фонду. Сплатили — є стаж, не сплатили — стажу немає.

З 1 січня 2004 року для нарахування пенсії важливий лише страховий стаж. Тобто з цього часу трудова книжка не є підтвердженням страхового стажу. Ваш роботодавець, наприклад, може піти на хитрість і не сплачувати страхові внески. Тобто запис в трудовій книжці буде, а страховий стаж не іде і цей період вже не буде враховуватись при нарахуванні пенсії.

Як перевірити чи нараховується вам страховий стаж, що до нього входить та про купівлю страхового стажу дивіться за посиланням.

Згідно урядової реформи, пенсійний вік залишається на рівні 60 років для людей, які матимуть страховий стаж 25 років.

Передбачається поетапне збільшення трудового стажу для виходу на пенсію з 25 до 35 років (так званий «гнучкий коридор пенсійного віку»). Кожні 12 місяців вимога до розміру страхового стажу буде збільшуватися на 1 рік. І в 2028 році, щоб отримати пенсію за віком, необхідно буде мати 35 років страхового стажу.

Громадяни, яким не вистачає років стажу, щоб задовольнити вимогу стосовно мінімального стажу, матимуть можливість сплатити внески за відсутні роки (не більше 5 років).

  1. Осучаснення пенсій

Багато пенсіонерів, що вийшли на пенсію 10 років назад, отримують меншу пенсію, ніж інші пенсіонери, які почали отримувати пенсію недавно. Нарахування пенсії залежить від трьох показників: зарплати працівника, стажу та показника середньої заробітної плати по Україні, який застосовується при обчисленні пенсії. Для цього уряд запроваджує єдині правила визначення розмірів пенсійних виплат.

Проектом передбачається запровадження нової формули нарахування пенсій за єдиним підходом для «старих» і «нових» пенсіонерів із використанням показника середньої заробітної плати на рівні 3764,40 грн. Таким чином показник, за яким розраховуються пенсії, буде підвищено майже втричі.

У результаті «осучаснення» до 3 764,40 грн більше 5 млн пенсіонерів уже з 1 жовтня 2017 року зможуть отримати підвищення пенсій від 200 грн і до більше 1 тис. грн щомісячно.

  1. Скасовується оподаткування пенсій

З 1 жовтня  планується відмінити оподаткування пенсій для працюючих пенсіонерів.

Пенсії, розмір яких нині перевищує 12 470 гривень (10 прожиткових мінімумів), підлягають оподаткуванню податком на доходи фізичних осіб за ставкою 18% та військовим збором за ставкою 1,5% у частині такого перевищення.

       5. Скасування особливих умов виходу на пенсію

Призначення пенсій за вислугу років буде здійснювати лише для військовослужбовців. З 1 січня 2018 року скасовується право на призначення пенсій за вислугу років для працівників освіти, охорони здоров'я, соціального захисту та інших категорій.

У цьому контексті прем'єр-міністр зазначив, що уряд минулого року збільшив заробітні плати для вчителів та лікарів та продовжить таке підвищення.

  1. Проводитимуть щорічний перерахунок пенсій

У законопроекті прописується автоматична норма про щорічну індексацію (перерахунок) пенсій для захисту від інфляції.

Зазначається, що перерахунок буде відбуватися з урахуванням фінансових можливостей солідарної системи — тобто, якщо буде зростання економіки і бюджет буде наповнюватися краще.

При цьому в уряді зауважують, що індексація буде прив'язана до показника зростання середньомісячних зарплат за три роки — не менше ніж на 50% такого зростання. І не менше ніж на 50% індексу споживчих цін.

  1. Скасування 15% зниження пенсій працюючим пенсіонерам

З жовтня 2017 року уряд пропонує  скасувати 15-відсоткове зниження пенсій працюючим пенсіонерам.

На сьогоднішній день із 2,3 млн. працюючих пенсіонерів  пенсії знижуються у 494 тис. Уряд пропонує отримання пенсії працюючими пенсіонерами у повному обсязі.

  1. Підвищення соціальних стандартів

Передбачене на 2017 рік друге підвищення соціальних стандартів на 5% пропонується з 1 жовтня. Мінімальна пенсія у такому випадку становитиме 1373 грн.

Підвищення страхового стажу (або «приховане підвищення пенсійного віку») та скасування особливих умов виходу на пенсію має зменшити на меті зменшити кількість людей, що виходять на пенсію. Крім того, є певні моменти, що стосуються  щорічного перерахунку пенсій: з одного боку, обмеження на рівні 50% зростання зарплати за три роки – це свого роду запобіжник, який забезпечить помірне підвищення пенсій та  вбереже Пенсійний фонд від значних видатків. З іншого боку — реформатори зазначають, що прописана в проекті норма не дозволить заморозити індексацію, як це відбувалося до сьогодні — Кабмін буде просто зобов'язаний її робити. Крім того, у презентованому проекті зазначено що індексація проводитиметься «з урахуванням фінансових можливостей солідарної системи». Тобто, якщо уряд вирішить, що можливостей немає, то індексації не буде.

Проте не запроваджувати реформи неможливо, оскільки з 12 млн пенсіонерів, зареєстрованих в Україні, близько 8 млн — отримують мінімальну пенсію 1312 грн (з травня цього року), яка становить близько 50% вартості «споживчого кошика» фактичного прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність. Середній розмір пенсії по Україні становить 1828 грн (станом на 1 квітня 2017 року). Середній розмір пенсії по м. Бровари та Броварському району становить 1853.56 грн.

НОВИНИ

11.12.2017
10.12.2017
09.12.2017
08.12.2017