Пенсійна реформа: стосується кожного

Новини 11 Жов. 2017 р., 20:02 381

Реформаторська осінь-2017 відзначилась запровадженням ряду змін у житті українців. Однією з найбільш обговорюваних стала пенсійна реформа, запропонована Урядом та підтримана Верховною Радою України.

11 жовтня реформа офіційно набуває чинності, відповідний закон опубліковано в парламентській газеті «Голос України» 10 жовтня. Парламент ухвалив пенсійну реформу 3 жовтня, президент Петро Порошенко підписав закон 8 жовтня.

До цього часу в Україні діяла солідарна система, що дісталась у спадок від соціалістичного минулого.  Це коли працездатне населення утримує тих, хто перетнув пенсійну межу. Тобто скидають в один загальний «казанок» відрахування від своїх зарплат, а держава намагається ці гроші розподілити між всіма пенсіонерами. Солідарна система трималась завдяки всезагальному офіційному працевлаштуванню, бо за радянські часи з дармоїдством боролись на законодавчому рівні. До теперішнього часу в країні склалась ситуація, коли один офіційно працюючий має забезпечити старість двох пенсіонерів, при цьому й тих, хто клав в загальний котел, і тих, хто цього не робив. Тож за останні роки українці більше забирали зі спільного «казанка», ніж у нього докладали. Тому виникла необхідність у перегляді солідарної системи пенсійного забезпечення, аби уникнути ситуації, коли ціле покоління може залишитись без виплат.

Основні зміни , які передбачає реформа

Пенсійна реформа передбачає підвищення необхідного стажу для виходу на пенсію до 25 років у 2018 році і поступове підвищення до 35 років у 2028 році. Тобто, в 60 років виходять на пенсію ті особи, які на 1 січня 2018 року будуть мати 25 років страхового стажу, далі діапазон вимог щодо страхового стажу щорічно буде збільшуватися на 12 місяців до досягнення 35 років у 2028 році (так званий «гнучкий коридор пенсійного віку»).

Для визначення права на пенсію за віком у страховий стаж будуть також зараховуватися:

— ведення підприємницької діяльності із застосуванням спрощеної системи оподатковування (з 1 січня 1998 року до 30 червня 2000 включно, підтверджується довідкою про реєстрацію як суб'єкт підприємницької діяльності; з 1 липня 2000 року до 31 грудня 2017 року включно, за умови сплати страхових внесків незалежно від сплаченого розміру);

— проходження військової служби до 31 грудня 2017 включно;

-перебування у відпустці у зв'язку с вагітністю і пологами з 1 січня 2004 року до 30 червня 2013 включно;

— знаходження у відпустці з догляду за дитиною до досягнення нею шестирічного віку з 1 січня 2004 року до моменту введення сплати страхових внесків жінок, що перебувають у відпустці з догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку;

— навчання у вищих навчальних закладах на денній формі навчання на умовах державного замовлення, а також навчання в аспірантурі і докторантурі з 1 січня 2004 року до 31 грудня 2017 включно.

Нова формула розрахунку пенсії  виглядатиме наступним чином:

РОЗМІР ПЕНСІЇ=Сз×ІКЗ×Кс , де

Сз – розмір середньої заробітної плати в Україні за 3 роки перед зверненням про нарахування пенсії;

ІКЗ – індивідуальний коефіцієнт заробітної плати(співвідношення розміру отриманої заробітної плати по відношенню до середньої заробітної плати);

Кс – коефіцієнт страхового стажу (визначається як добуток продовжуванності років стажу роботи людини на оціночну величину оціночної вартості одного року стажу).

Розмір середньої заробітної плати для розрахунку пенсії складе 3764,4 грн (до реформи – 1197 грн). Але при цьому дещо знижується коефіцієнт страхового стажу з 1,35 до 1. З 1 жовтня буде проведено перерахунок пенсій відповідно до змінених показників.

При втраті роботи (на перехідний період – 3 роки) державну соціальну допомогу призначатимуть за наявності 15 років страхового стажу в розмірі прожиткового мінімуму для осіб, що втратили працездатність.

Особам, які не матимуть 15 років стажу, державну соцдопомогу будуть призначати при досягненні ними 65 років.

Мінімальний розмір пенсії встановлено на рівні 1373 грн.

Відмінено 15% оподаткування пенсій для працюючих пенсіонерів, що буде гарною новиною для близько 500 тис. пенсіонерів, які й досі працюють.

Крім того, скасовані спеціальні пенсійні режими для державних службовців, учених, освітян, медиків, посадових осіб органів місцевого самоврядування, прокурорів, депутатів і пенсії за вислугою років. Усі вони будуть переведені на загальну систему нарахування пенсій. Пільговий вихід на пенсію залишили тільки військовим і силовикам. Окремо доручається Уряду до 1 листопада поточного року подати на розгляд Верховної Ради України законопроект щодо перерахунку пенсій військовослужбовців із урахуванням оновленого грошового забезпечення.

Законом про пенсійну реформу введено норму про автоматичну щорічну індексацію (перерахунок) пенсій шляхом збільшення показника середньої заробітної плати з якого нараховується пенсія.

Пенсійне реформування передбачає введення з 1 січня 2019 року накопичувальної системи пенсійного страхування, але це тема для окремого матеріалу.

Ні для кого не секрет, що чим довше людина живе на пенсії – тим біднішою є. В Україні де-юре пенсійний вік, хоч і не підвищили, але ми просто приречені ще кількадесят років бути активними, молодими, оскільки старість є розкішшю, яку дозволити собі стало важче. Тому молодь нині вимушена обрати між зарплатою в конверті і офіційним працевлаштуванням, між загальною системою пенсійного забезпечення чи накопичувальною.

Запропонована реформа не є новим викликом, адже пенсія – це те, про що вже пізно думати завтра, тому що про неї треба було потурбуватися ще вчора.

НОВИНИ

21.01.2018
20.01.2018
19.01.2018
18.01.2018
17.01.2018