На сайті МОЗ надали відповіді  на найпоширеніші запитання, що стосуються вакцинації проти кору: яка вакцина захищає від кору і наскільки вона безпечна? Де і коли треба зробити щеплення? Які є протипоказання та інші. Як зауважує на своїй сторінці у  FB в.о. міністра охорони здоров’я  України Уляна Супрун, зараз вкрай необхідно, щоб кожен володів науково доказовою інформацією і не давав можливості поширюватися чуткам та міфам про вакцини.

Наскільки безпечна вакцина від кору?

На своїй сторінці у  FB Уляна Супрун пояснює, що вакцина КПК використовується вже понад 50 років  і понад 500 мільйонів доз вакцин із протикоровим компонентом було введено в більш ніж 100 країнах світу. Головна лікарка країни запевняє: вакцина проти кору безпечна та ефективна.
Вакцини, як і будь-які ліки, можуть викликати реакції, але серйозні реакції на вакцину – вкрай рідкісні, зазначає пані уляна. У той час, як кір може мати тяжкий перебіг, нести ризик госпіталізації та смерті, щеплення вакциною КПК – безпечне. Імовірність серйозної алергічної реакції на вакцину КПК становить одна реакція на мільйон щеплень. Тоді, як із 1 000 людей, які заразилися кором, 1 помирає, 1 починає хворіти на енцефаліт, а 50 – отримують тяжкі ускладнення.

Яка вакцина наявна в Україні?
За інформацією Уляни Супрун, наразі в Україну для щеплень КПК постачають такі вакцини:

  1. «Пріорикс»/Priorix (виробник GlaxoSmithKline Biologicals S.A., Бельгія), прекваліфіковану ВООЗ, найавторитетнішою організацією світу в сфері охорони здоров’я.
  2. «М-М-Р ІІ»/M-M-R II (виробник Merck & Co., Inc., США), схвалену державним Управлінням продовольства і медикаментів США (Food and Drug Administration (FDA), яка також є однією з найавторитетніших установ світу в цій сфері.

Обидві вакцини безпечні, зазначає Уляна Супрун, ефективні й гарантовані державою безоплатно в рамках національного календаря профілактичних щеплень. Більша кількість постачальників дозволяє країні уникнути нестачі у разі дефіциту продукту від одного виробника. Це особливо важливо під час спалаху, адже лише з початку року на кір в Україні захворіли понад 26 500 людей, і 10 із них – померли.

Коли вакцинувати дитину?

В Україні роблять щеплення від кору двічі: у 12 місяців та в 6 років. Якщо дитині незабаром виповнюється 1 або 6 років, це означає, що наближається час вакцинації від кору. Дуже важливо не відкладати щеплення, зауважує Супрун. Якщо дитина пропустила першу чи другу дозу вакцини КПК за графіком, потрібно звернутися до лікаря і якнайшвидше надолужити пропущені щеплення КПК.

Якими є ризики для невакцинованих?

Вірогідність заразитися кором для невакцинованої людини, яка контактувала з хворим на кір, становить 90%. У понад 5% людей, які перехворіли на кір, розвиваються порушення здоров’я на все життя.

Що робити, якщо батьки вказують на те, що записи про щеплення їхньої дитини є неправдивими, та/або не пам’ятають, які із записаних у довідці дитини щеплень робили насправді?

У такому випадку, зазначає головна лікарка країни, батькам треба звернутися до медичного закладу і зробити дитині щеплення. Додаткове щеплення від кору НЕ шкодить дитині, а навпаки  – посилює захист.

Чи можна вакцинуватися під час спалаху?

Під час спалаху надзвичайно важливо захистити дитину від кору. Якщо дитині виповнюється 12 місяців або 6 років, якщо дитина пропустила планове щеплення від кору раніше – вакцинуватися вкрай потрібно, наголошує Уляна Супрун. Щеплення –  єдиний надійний спосіб здобути захист від інфекцій. Так само, якщо дорослий не має щеплення, його потрібно зробити.

Що робити, якщо людина контактувала з хворим на кір?

У разі контакту з хворим на кір, варто негайно звернутися до лікаря і протягом перших 72 годин зробити щеплення. У деяких випадках також (наприклад, тим, у кого є протипоказання до вакцинації) вводять імуноглобулін.

Більше відповідей на більше запитання –ТУТ.

Поділитись

Про Автора