Створення госпітальних округів: міфи та дійсність

Новини 03 Бер. 2017 р., 12:33 128

Одним з елементів реформи у сфері охорони здоров’я є формування госпітальних округів. Попри те, що процес їхнього створення тільки розпочато, він уже встиг обрости різними міфами, які здебільшого використовують для збурення суспільства. Броварська райдержадміністрація на своїй сторінці у Facebook спростувала найпоширеніші з цих міфів.

Міф 1. Госпітальні округи формує міністерство охорони здоров’я.

Межі госпітальних округів пропонує місцева влада, а Уряд лише затверджує їх. Округи створюють для впорядкування мережі медзакладів, які надають спеціалізовану медичну допомогу. Планується, що в кожному окрузі буде принаймні одна лікарня інтенсивного лікування. Вона буде оснащена всім необхідним для надання цілодобової медичної допомоги. Відстань до такої лікарні буде такою щоб людина змогла затратити максимум годину часу, щоби дістатися до лікаря. Госпітальний округ має охоплювати принаймні 120 тисяч населення. На цьому вимоги до формування госпітальних округів закінчуються. Решту питань виносять на розгляд громади — якою має бути мережа медзакладів, які саме лікарні потрібно перепрофілювати, а які слід створити додатково, як пацієнти будуть добиратися до лікарні, чи потрібно для цього ремонтувати чи будувати дороги та інше. Це відбувається без втручання центральної влади.

Міф 2. Внаслідок створення госпітальних округів закриватимуть лікарні

Лікарні закривати не планується, їх лише можуть перепрофілювати. Таким чином, замість малопотужних, погано оснащених, застарілих лікарень планується створити інші медичні заклади (діагностичні центри, хоспіси, реабілітаційні заклади для учасників АТО тощо). Які саме лікарні потребують перепрофілювання, визначатиме місцева громада, представники якої створять Госпітальну раду. Цей орган має до кінця поточного року розробити план розвитку округу на 5 років. Згодом місцева рада має затвердити цей план. У ньому буде чітко визначено мережу медичних закладів, обсяги інвестицій, потрібних для закупівлі сучасного обладнання, варіанти доїзду пацієнтів до лікарень та інше.

Міф 3. Людей позбавляють доступу до медичної допомоги

Навпаки, завдяки впорядкуванню мережі медзакладів доступність якісних медичних послуг для населення тільки збільшиться. Зараз у нашій країні існують десятки лікарень, де проводиться менше, ніж 500 операцій на рік. В той же час у країнах Європи цей показник становить не менше 4000. Треба зазначити, що лікуватися у мало завантажених лікарнях небезпечно. Лікарі, які не мають достатньої щоденної практики, втрачають кваліфікацію. До речі, за стандартами ВООЗ, лікар має приймати не менше 400 пологів на рік, лише тоді він може забезпечити якісну допомогу. Порівняємо: в одній з районних лікарень на Полтавщині приймають 89 пологів на рік. Чи зможуть лікарі надати якісну допомогу новонародженим та породіллям? Завдяки впорядкуванню мережі медичних закладів, в кожному окрузі має бути одна потужна лікарня з режимом роботи 24/7. Зважаючи на сучасне обладнання та кваліфікованих лікарів з достатньою практикою, можна розраховувати, що якість лікування в такій лікарні буде набагато вищою.

Міф 4. Можна створювати необмежену кількість госпітальних округів в області

Пропозиції влади на місцях щодо кількості госпітальних округів мають відповідати, перш за все, практичним потребам і спроможності місцевих громад. Потужна лікарня в кожному районі — утопія та нераціональне використання коштів. Для забезпечення належного навантаження медзакладів кількість населення госпітального округу має становити від 120 тисяч осіб. До речі, в Європі цей показник значно більший — наприклад, у Фінляндії він складає близько 275 тисяч осіб. Розмір бюджетного фінансування на лікарню безпосередньо залежатиме від кількості пацієнтів, які отримали там допомогу, тобто гроші йтимуть за пацієнтом. Люди не підуть у погано оснащену лікарню, де лікар рідко проводить операції. Громади мають вирішити, виходячі з потреб, чи варто утримувати застарілу лікарню, чи, наприклад, відремонтувати дорогу до райцентру, щоби швидше доставляти туди пацієнтів.

Міф 5. Госпітальні округи не можна створювати до завершення адміністративно-територіальної реформи

Госпітальний округ не є рівнем влади, юрособою чи суб’єктом господарювання. Створення округів не залежить від процесу утворення об’єднаних територіальних громад та адміністративно-територіальної реформи. Округ є інструментом співпраці громад з метою ухвалення рішень щодо закладів вторинної меддопомоги серед районів, міст обласного значення та територіальних громад. Так, громади мають ефективно управляти своєю власністю — лікарнями. Уже зараз, а не колись у майбутньому потрібно впорядковувати роботу медзакладів та підвищувати якість та ефективність надання медичної допомоги. Чим швидше будуть сформовані госпітальні округи, розроблені плани їхнього розвитку (з пріоритетними медичними закладами, якім потрібна модернізація, з об’єктами інвестування), тим швидше їх підтримає Уряд та будуть виділені необхідні кошти.

НОВИНИ

11.12.2017
10.12.2017
09.12.2017
08.12.2017