Свято Благовіщення: прикмети та традиції. Що можна і чого не варто робити цього дня

Новини 07 Кві. 2017 р., 16:57 98

Сьогодні відзначається свято Благовіщення Пресвятої Богородиці. Цього дня церква згадує, як Пресвятій Діві явився архангел Гавриїл та повідомив, що вона народить Сина Божого. Із цим святом пов’язано багато прикмет та старовинних звичаїв, зазначає UkrMedia.

Одним з найдавніших звичаїв стосується птахів: цього дня день заведено відпускати птахів, зокрема голубів, на волю. За легендою, вони мають донести звістки про добрі справи людей до ангелів-хранителів.

За церковними канонами, оскільки Благовіщення збігається в часі з Великим постом, на честь свята церква дозволяє послаблення. Цього дня постуючому парафіянину дозволено вживати рибу та вино. Якщо ця дата припадає на середу або п'ятницю, як випало цього року, суворий піст на цей день скасовується. Зранку кожен вірянин повинен був з’їсти натщесерце освячену просфору і запити її водою, принесеною з церкви. Це мало захистити людину від неприємностей та хвороб, подарувати достаток.

На Благовіщення кожен член родини брав по жмені солі, яку згодом прокалювали на пательні з відповідним побажанням та зсипали в загальний мішечок. Ця благовіщенська сіль вважалася потужним засобом від хвороб та оберегом від лихого ока.

Жінки, чий чоловік мав лиху вдачу або поганий характер, повинні були назвати його «милий» 40 разів. Тоді, за повір’ям, він весь рік буде ласкавий до дружини.

Благовіщення, як і інші церковні свята, має свої правила та обмеження. Достатньо суворе правило — заборона будь-що робити. В народі казали «На Благовіщення дівка косу не плете, птиця гнізда не в’є». Вважається, що цього дня не можна:

— позичати гроші та речі в когось чи самому давати їх будь-кому. Вважається, що таким чином можна втратити своє здоров’я, благополуччя, мир в родині.
— плести або шити. У багатьох народів світу нитка асоціюється з життям, тож при роботі з нею можна легко заплутати свою долю.
— займатися волоссям. Тобто не можна не лише стригтися чи мити голову, але навіть розчісувати волосся — в якості покарання волосся може випасти.
— одягати обнови. Нові речі швидко порвуться або зіпсуються, а придбати інші не буде можливості протягом всього року. Вважається, що дівчата, які порушили заборону, не вийдуть заміж до наступного Благовіщення.
— починати нову справу, бо не буде успіху. Сучасна прикмета про те, що в понеділок не можна починати серйозні речі, раніше мала інше трактування. Вважалося, що не можна братися за нову справу в день, відповідний цьогорічному Благовіщенню. Наприклад, якщо це свято випадало на середу, то саме цей день цілий рік вважався нещасливим.

У наших предків існувало багато прикмет, пов’язаних із Благовіщенням. Деякі дійшли і до наших часів. Так, вважається, яка погода 7 квітня, такою вона буде і на Великдень. Якщо на Благовіщення піде дощ — чекати грибного літа та осені, випаде іній або туман — до врожаю, гроза цього дня — до спекотного літа, безвітряна погода та сонце — до частих гроз.

Також народні прикмети стосувалися життя людей. Так, існувала думка, що в того, хто на Благовіщення нап’ється, в роду будуть гіркі п’яниці. У того, хто розпалить піч, невдовзі станеться в хаті пожежа.

Вірити у прикмети чи ні, кожен вирішує сам для себе, а свято Благовіщення нехай принесе мир, добро та радість у ваш дім.

НОВИНИ

15.12.2017
14.12.2017
13.12.2017
12.12.2017