Весняний авітаміноз: міфи та реальність

Новини 09 Кві. 2017 р., 14:07 37

Сонливість, безпричинна втома, блідий колір обличчя, випадання волосся, погіршення зору, нервові розлади — ось типові симптоми авітамінозу. Боротися з ним намагаються за допомогою овочів, фруктів і вітамінних комплексів. Але чи існує «весняний авітаміноз» і чи потрібно його лікувати? Насправді, про авітаміноз можна було говорити раніше, коли свіжі овочі і фрукти взимку вважалися такою ж рідкістю, як проліски. Зараз все це можна купити протягом цілого року. Інша справа, що деякі продукти взимку містять менше корисних речовин, ніж влітку чи восени, зазначає likar.info.

Набагато частіше, ніж авітаміноз, зустрічається гіпервітаміноз (інтоксикація або отруєння вітамінами), який виникає внаслідок неконтрольованого прийому вітамінно-мінеральних комплексів, які можна купити в кожній аптеці. Так, при великій кількості в організмі вітаміну С у людини погіршується зір, з'являється почуття тривоги, починається безсоння. Тому приймати будь-які вітаміни потрібно відповідально, найкраще за все — за порадою лікаря. Особливо це стосується дітей.

Ніхто не каже, що авітамінозу не існує, але не слід виокремлювати саме «весняний авітаміноз». Вітамінний дисбаланс може відбуватися будь-якої пори року і з багатьох причин. Якщо вас переслідує нав’язлива думка про весняний авітаміноз, то краще зверніться до лікаря, він визначить, чи дійсно вашому організму не вистачає корисних речовин. Приймати полівітаміни в якості профілактики не варто.

Весняний авітаміноз зазвичай пов’язують з блідою шкірою. Але насправді бліда шкіра навесні з’являється через поганий мікроклімат в офісах. У людини, яка весь день сидить у кімнаті з високою температурою та низькою вологістю, може з’явитися лише нездоровий рум’янець. Адже знижується вироблення шкірного жиру, шкіра втрачає еластичність і стає блідою. Навесні для відновлення здорового кольору обличчя зовсім не обов’язково вдаватися до вітамінів. Досить спочатку спробувати підтримувати в офісі оптимальну температуру і вологість повітря, а також частіше бувати на вулиці.

Щодо весняного авітамінозу існує кілька усталених популярних міфів. Спробуємо їх спростувати.

Міф: Авітаміноз характерний тільки для весняних місяців.

Реальність: Вчені стверджують, що людина може відчувати брак вітамінів з різних причин і в будь-який час року, навіть влітку. Нерідко авітаміноз спостерігається навіть у жителів країн, де постійно спекотно, а фрукти та овочі доступні весь рік.

Міф: Якщо їсти багато свіжих овочів і фруктів, авітамінозу не буде.

Реальність: Добова норма вітаміну А — це 1,5 кг моркви, вітамінів В1 і В2 — 2 кг нежирного м’яса, вітаміну C — 2 кг яблук або 6 кг апельсинів. А це ще далеко не всі вітаміни, які щодня необхідні людському організму. Крім того, потрібні ще й мінерали.

Міф: Полівітаміни компенсують погане харчування і допоможуть запобігти захворюванню.

Реальність: Вчені досі не прийшли до єдиної думки щодо ефективності полівітамінів. За даними деяких досліджень, полівітаміни захищають від передчасної смерті. Інші вчені стверджують, що від полівітамінів немає реальної користі. У будь-якому випадку, найголовнішим постачальником поживних речовин в організм є їжа. В ній знаходиться ідеальний баланс вітамінів та інших поживних речовин. Тому слід завжди добре харчуватися, тоді ніякий весняний авітаміноз не страшний.

Міф: Всі вітаміни корисні.

Реальність: Насправді, все, що може принести користь здоров’ю, також здатне і нашкодити.

Міф: Передозування вітамінами неможливе.

Реальність: Надлишок вітамінів може зашкодити людині. Так, наприклад, надлишок вітаміну A погано впливає на печінку, а якщо його занадто багато у вагітних жінок, це може призвести до вроджених дефектів у їхніх дітей. Надлишок вітаміну D6 може пошкодити нерви, занадто велика кількість вітаміну С перетворює цей антиоксидант на прооксидант, а надмірна кількість деяких вітамінів групи В може навіть спровокувати ріст ракових клітин.

Міф: Вітаміни не взаємодіють з ліками.

Реальність: Не завжди, наприклад, вітамін K взаємодіє з деякими ліками, що відпускаються як за рецептом, так і без нього.

НОВИНИ

11.12.2017
10.12.2017
09.12.2017
08.12.2017