«Трибуна-Бровари» взялася дослідити пам’ятки Броварів і старого формування Броварського району. Унаслідок листування з чиновниками та завдяки іншим джерелам, відомо про низку таких об’єктів – від археологічних із доісторичних часів до сучасних меморіальних пам’ятників. У цьому матеріалі ми зібрали наявні переліки та спробували їх проаналізувати.

Слід зазначити, що на офіційному сайті Міністерства культури та інформаційної політики України можна знайти державний реєстр, який поділяється на дві частини. І Броварщина там представлена вкрай куцо. Якщо до переліку пам’яток місцевого значення належать чотири об’єкти, то до списку національного значення – лише одне городище IX ст. до н. е. – IV ст. н. е. в Літочках.

Перелік пам’яток національного значення Київської області

Три з чотирьох указаних пам’яток місцевого значення – об’єкти на Розвилці в Броварах. Ідеться про парк і пам’ятник Тарасу Шевченку, а також місце поховання жертв Другої світової війни. Іще одна пам’ятка – поселення ІV – ІІІ тис. до н. е., ХІІ ст. і ХVІІ – ХVІІІ ст. на території Рожівського старостату.

Перелік пам’яток місцевого значення Київської області

Слід зауважити, що, судячи з метаданих doc-документа з пам’ятками Київської області місцевого значення, останні зміни до нього вносили у 2017 році. А до файлу з пам’ятками столичного регіону національного значення – у 2012 році.

Одна з чинних або потенційних пам’яток археології біля Рожівки, за свідченнями дослідників

У відповідь на запит у Мінкульті «Трибуні» надали значно повніший перелік пам’яток культурної спадщини Броварщини. Як ідеться в документі від серпня цього року, вказані об’єкти або занесені до Держреєстру нерухомих пам’яток України, або взяті на облік відповідно до законодавства, яке діяло до набрання чинності закону «Про охорону культурної спадщини» (діє з 1 січня 2021 року).

Перелік пам’яток Броварщини згідно з відповіддю Мінкульту

Варто зазначити, що в переліку наведені всі вказані вище 5 об’єктів із переліків на офіційному сайті Міністерства культури та інформаційної політики України. Водночас там багато й інших об’єктів: 6 храмів і ще 5 споруд середини XIX – початку XX ст.

Також у переліку – 22 не вказаних раніше археологічних пам’яток культурної спадщини. Однак вони лише запропоновані для занесення до Держреєстру нерухомих пам’яток України.

Ідеться про поселення, стоянки, городища, кургани, могильники, деякі з яких датують щонайпізніше з IV тис. до н. е. Водночас, як зазначено в супровідній інформації, низку з цих об’єктів розорюють. Городище і селище в Заворичах – використовують під городи. Поселення в Рожнах – підтоплене.

Знахідки Ігоря Крепака минулих часів на території Броварщини

Іще одна категорія пам’яток, які наведені у відповіді Мінкульту, – братські могили та пам’ятники, присвячені радянській стороні Другої світової війни. Усі об’єкти – другої половини XX ст., останній встановлений у 1985 році. Загалом таких об’єктів – 46.

У цьому контексті слід навести перелік пам’ятників Броварського району, виданий у 1989 році. Брошуру можна відшукати в місцевих бібліотеках. Тут ідеться про пам’ятники й інші об’єкти часів радянської доби.

Варто зазначити, що ані з відповідей Мінкульту, ані безпосередньо із переліку, наданого Мінкультом нещодавно, не зрозуміло, чи вказані об’єкти внесені до Держреєстру нерухомих пам’яток України.

Однак, із нещодавнього рішення Київоблдержадміністрації відомо, що пам’ятник воїнам-односель­цям у Зорі лише цього року визнали нововиявленою пам’яткою. Наступний етап за процедурою, як пояснювали відповідальні чиновники, – технічне надання статусу пам’ятки.

Пам’ятник на братській могилі в Зорі, 2021 рік

Разом із цим об’єктом нововиявленою пам’яткою також визнали будинок поміщика Григорія Квятковського в Броварах. І, принаймні станом на серпень цього року, згідно з відповіді Мінкульту, цей статус не змінився.

Нагадаємо, будівлю виставили на аукціон і продали влітку. Однак, за інформацією джерел «Трибуни», покупець не з’явився для сплати та передачі у власність споруди.

Що не враховано в списках

Наведені переліки пам’яток, очевидно, є вкрай неповними. Принаймні якщо виходити із фактичної кількості відомих об’єктів, а не формального статусу. Так, наприклад, для міста Бровари, а також сіл громади, не вказані майже всі меморіальні дошки, пам’ятні знаки та пам’ятники.

Варто зазначити, що в минулому переліки таких об’єктів вели відповідні міська і сільські ради, а після реалізації реформи місцевого самоврядування – продовжує вести влада Броварської громади.

У кінці минулого року Броварський міський голова видав розпорядження про проведення інвентаризації меморіальних дощок і пам’ятників у місті. На початку 2021 року чиновники повідомили, що інвентаризація триває і має врахувати нові об’єкти громади.

Однак, результати інвентаризації оприлюднені не були. На запити був наданий лише складений список об’єктів у доєднаних до громади селах.

Перелік меморіальних об’єктів у Княжичах, Требухові та Переможці, березень 2021 року

Як повідомила заступниця керівниці відділу культури Лариса Метьолкіна, для міста Бровари наразі є чинним попередньо наданий перелік об’єктів. Щоправда, з її слів, деякі зміни могли бути внесені до списку.

Нагадаємо, останній перелік пам’ятників і пам’ятних знаків ми оприлюднювали в 2017 році. Його надала у відповідь на запит Броварська міська рада.

Перелік меморіальних об’єктів у Броварах станом на 2017 рік

Відомо, що перелік не був повним і на момент укладення, а згодом у місті з’явилося кілька нових об’єктів. Власне, прогалинами та недоліками чиновники і мотивували потребу інвентаризації.

Зокрема, у місті ще раніше 2017 року з’явилися меморіальні дошки бійцям російсько-української війни (у списку відображено лише кілька з них), пам’ятний камінь Миколі Лисенку та інші. Водночас деякі наявні в переліку об’єкти були «декомунізовані» – демонтовані або заштукатурені чи зафарбовані.

Заштукатурена дошка Миколі Осіпову, на початку вул. Переяславський шлях

Серед будівель у всіх наведених вище переліках відсутній будинок культури в Броварах на вул. Київській, 235. У минулому – будівля дитячої колонії, в якій працював Антон Макаренко. Водночас, стара радянська табличка на будівлі вказує на наявність статусу в споруди, принаймні в минулому.

Будинок культури, колишня дитяча колонія

Варто зауважити, що свій облік пам’яток веде Вікімедія (один із її проєктів – Вікіпедія). Зокрема, в межах діяльності організації відбувається фотоконкурс «Вікі любить пам’ятки». Перелік пам’яток Броварів за версією Вікімедії – ТУТ. Броварського району (старе формування) – ТУТ.

Фото – Андрій Захарченко, Дмитро Карпій, © «Трибуна-Бровари»

Читайте також

  1. Монумент воїнам АТО в Броварах досі не завершений. Чому?
  2. Пам’ятний знак 163-ій дивізії ЧА в Броварах необхідно демонтувати – Декомунізація. Україна
  3. Пам’ятник 227-му полку НКВС біля Калинівки мають демонтувати – УІНП
  4. Комісія схвалила перейменування вул. Степана Разіна і відновлення меморіальних дощок
  5. Перейменування вулиць і встановлення меморіальних об’єктів у Броварській ОТГ планують ускладнити