Більше шести тисяч людей: у Броварах обговорили проблеми внутрішніх переселенців

Новини, Репортажі 18 Жов. 2017 р., 13:02 126

12 жовтня у Броварах відбулися круглий стіл та семінар «Громадянська освіта, інтеграція ВПО до місцевої громади». У рамках заходу представники влади, активісти й переселенці обговорили потреби внутрішньо переміщених осіб і проблеми їхньої інтеграції до місцевої громади. 

У рамках проекту  «IDPhub — простір громадянської освіти», що впроваджується Пакт Інк. (PactInc.) та Агентством США з міжнародного розвитку (USAID) представники ГО «Кримська діаспора» відвідали Бровари, аби поспілкуватися з внутрішніми переселенцями і вкотре привернути увагу громади до нагальної потреби об'єднуватися і займатися самоосвітою.

Як на початку зазначила модераторка заходу Надія Копаниця, «Проблема українців не в тому, що ми не вміємо бути єдині, а в тому, що ми малоосвічені й не маємо мети, не знаємо, куди саме хочемо йти. А в часи, коли країна потерпає від війни, цілеспрямованість і освіта мають бути в пріоритеті».

Під час першої частини круглого столу присутні обговорювали загальну ситуацію із соціальним захистом та інтеграцією внутрішньо переміщених осіб у Броварах. Для того, аби висвітлити це питання, захід відвідали й представниці міської влади. Від Служби у справах дітей та сім’ї була присутні Євгенія Малобірська. Вона зазначила, що основним завданням органу щодо ВПО є допомога з оздоровлення дитини за рахунок місцевого й обласного бюджетів. Так, відповідно до її даних, цього року 68 дітей шкільного віку мали можливість поїхати до рекреаційних центрів безкоштовно. Не менш позитивною у своїх висновках була й Світлана Листопад, спеціалістка Управління освіти і науки БМР. За її словами, проблем із улаштуванням дітей, чиї сім'ї були змушені покинути дім через війну на Сході, до навчальних закладів міста немає. «Так, є проблеми з тим, що маємо великі групи й класи дітей у навчальних закладах. Але жодній внутрішньо переміщеній сім'ї ми не відмовили. Також місцева влада намагається допомогти інтегрувати дітей за допомогою позашкільної діяльності», — запевнила пані Листопад.

Відвідала захід і Людмила Кульбачна, головна спеціалістка відділу прийому громадян внутрішньо переміщених осіб (ця установа — перша, куди слід звернутися людям зі статусом ВПО, переїхавши до Броварів). «Питання виникають дуже різні: від отримання статусу ВПО до затвердження сертифікатів про народження чи смерть. Ми докладаємо всіх зусиль, аби їх вирішити. Якщо ж не володіємо якоюсь інформацією, робимо запити в Міністерство соцполітики чи інші органи», — зазначила пані Кульбачна. Вона також розповіла, що Бровари прийняли найбільше внутрішньо переміщених осіб із усієї Київської області. А це — більше шести тисяч людей. 

Справну роботу органів місцевої влади підтвердили й присутні внутрішні переселенці. Одначе останніх, для яких і організовували захід, прийшло дуже мало. Цей факт Олена Томілець, представниця ГО «Кримська діаспора», прокоментувала так: «Хочеться вірити, що мала кількість переселенців пов'язана з такою ж малою кількістю їхніх проблем і зауважень. Хоча, можливо, справа в тому, що їхній громаді у Броварах бракує єдності».

За словами присутніх ВПО, їхньою найбільшою проблемою лишається брак житла: ринкові ціни непідйомні, нечесні забудовники часто наживаються на пільговиках, а умови державних кредитів і пільг вимагають юридичної освіти, аби їх зрозуміти. Присутня на заході фахівці ГО «Кримська діаспора» юристка Євгенія Гармаш наголосила: «Зміни в законодавстві і справді потрібно відслідковувати, аби знати, на що ви маєте право, і як це право відстояти. Однак не варто забувати, що за чотири роки в Україні з'явилися місця, де внутрішньо переміщеним особам надають безоплатну допомогу. Наприклад, Центри з надання безоплатної вторинної правової допомоги. Треба цікавитися цими питаннями й не боятися звертатися до спеціальних служб».

Ще однією з проблем, про які заявили присутні на заході переселенці, виявився брак організованості в їхній спільноті. Як наголосила пані Алла, котра переїхала до Броварів із Алчевська: «Хотілося б аби люди, які переїхали сюди, робили щось спільно. Адже ніхто так нас не зрозуміє, як ми самі. Натомість переселенці у Броварах живуть окремим життям, ніякої єдності між нами немає».

Модераторка заходу й експерт з питань громадянської освіти Надія Копаниця підтримала пані Аллу, однак наголосила, що в такому випадку ініціативу потрібно брати у свої руки. «Є безліч способів організуватися заради спільних дій. Потрібен лише лідер, котрий зробить перші кроки. Подивіться навколо, тут присутні люди, які можуть вам допомогти — підійдіть, попросіть у них контакти — це вже буде зародженням активності», — зазначила Надія Копаниця.

Теми активності і єдності броварчан і переселенців торкнувся й присутній лідер ГО «Кримська діаспора» Анатолій Засоба. До речі, він із сім'єю теж переїхав до Броварів у зв'язку з подіями останніх чотирьох років. «Треба розуміти, що питання, які ми порушували ще кілька років тому, тепер неактуальні. Сьогодні треба говорити не про особливий статус внутрішніх переселенців, а про фактори, що об'єднують українське суспільство. Потрібно шукати ідеї, цілі, навколо яких громади міст і ВПО зможуть діяти спільно», — вважає пан Засоба.

У другій половині дня відбувся семінар, під час якого присутні переселенці разом з експертами «Кримської діаспори» розбирали конкретні особисті проблеми й шукали для них рішення. Утім, як зазначалося раніше, особливої активності громада Броварів не показала.

Ці круглий стіл і семінар ГО «Кримська діаспора» проводить за підтримки PactInc. та USAID в усіх містах Київської області. Таким чином організація готується до загального форуму ВПО, що відбудеться 8 листопада в Києві й буде присвячений громадянській освіті, інтеграції українського суспільства, а також соціальному бізнесу.

НОВИНИ

24.11.2017
23.11.2017
22.11.2017
21.11.2017