Для Броварів розробляють автоматизовані системи контролю стану повітря

Новини, Репортажі 06 Чер. 2017 р., 20:31 145

Минулого тижня Броварський районний відділ лабораторних досліджень Київського ДУ Київського ОЛЦД МОЗ України провів моніторинг досліджень забрудненості атмосферного повітря у місті. Про це на оперативній нараді виконавчих служб міської ради розповів керівник відділу Віталій Прокопенко.

За словами Прокопенка, дослідження проводилися у віддаленій точці від основних джерел забрудненості — автомагістралей та промислової зони, а саме: на спільному спортивному майданчику ЗОШ №5 та НВК. Всього було виконано 300 вимірів за 10 днів.

Віталій Прокопенко

«Дослідження проводилися на 5 пріоритетних домішок атмосферного повітря. Результати обробляються, але можна зробити перші висновки: перевищено в кілька разів допустимий рівень концентрації формальдегіду уже в перший день спостережень. На інші домішки у різні періоди досліджень цифри аналізуються», — розповів Прокопенко.

Також фахівець запропонував для моніторингу ситуації в місті встановити стаціонарні пости спостереження в різних мікрорайонах міста. «Це необхідно для визначення, яка середня концентрація повітря, тобто чим дихає населення», — зазначив Прокопенко.

Як пояснив «Трибуні-Бровари» головний спеціаліст відділу Броварської міської ради з питань екології Юрій Жимайлов, перш ніж виходити на сесію міської ради з пропозицією по закупівлі таких постів або автоматизованих систем, потрібно визначитися з параметрами вимірювань.

«Спочатку визначимо методику замірів, місця розташування, методику обробки та передачу даних. І лише потім визначатимемо обладнання відповідно до параметрів», — розповів Жимайлов.

Також Жимайлов повідомив, що для розробки міської програми автоматизованого контролю атмосферного повітря він зв'язався з директором Гідрометеорологічного інституту, який є членом-кореспондентом Національної академії наук України.

Юрій Жимайлов

«Він є броварчанином. Коли я розповів йому про нашу ідею, він пообіцяв методичний та науковий супровід. Співпраця може стати взаємовигідна. У Броварах може бути створена міська програма автоматизованого контролю атмосферного повітря, а для науки це буде база даних, на яку можна буде опиратися. До такої бази даних можна буде підв’язати дані по захворюванню верхніх дихальних шляхів», — розповів Жимайлов.

Фахівець також повідомив, що зустрічався з представниками Департаменту екології та природних ресурсів Київської ОДА, щоб отримати від них інформацію про забруднювачі, які отримали дозволи на викиди у Броварах.

«На жаль, база даних так побудована, що ключовими є код ЄДРПУ та назва. Вибірку по цих двох параметрах зробити проблематично. Якщо підприємство зареєстроване в Києві, а майданчик забруднення у Броварах, то вибрати його ніяк не можна. Також ми зробили запит до податкової інспекції, щоб нам надали перелік підприємств, які здійснюють оплату податку на викиди у місті Бровари на 4 роки. Ми зможемо розташувати усі підприємства на карті і буде видно основні місця скупчення забруднювачів. Відповідно там будемо ставити автоматичні станції», — зазначив Жимайлов.

Нагадаємо, задля розробки програми контролю стану атмосферного повітря створена робоча група, однак вона свою роботу ще не розпочала.

*Формальдегід — в звичайних умовах являє собою безбарвний газ з різким запахом, добре розчинний у воді.

Пари вільного формальдегіду входять до складу продуктів горіння органічних речовин:

— смог, вихлопні гази автомобілів;

— тютюновий дим і навіть дим від електронних сигарет;

— випаровування від каміну і газової плити.

Випаровування формальдегіду відбувається з побутових матеріалів:

— ДСП (з якого робиться велика кількість меблів);

— фанера, МДФ, OSB (використовувані для утеплення будинку);

— ламінат та інші покриття для підлоги, плінтуса;

Вченими-токсикологами доведено, що формальдегід шкідливий для здоров’я людей. Однак слід розуміти, що він небезпечний (токсичний) лише при попаданні всередину організму. У той час як, при попаданні на шкіру він викликає лише подразнення, яке швидко проходить.

Набагато більшу небезпеку становлять пари формальдегіду. Адже хронічне отруєння ними викликає такі симптоми:

— алергію, постійний кашель, подразнення очей, носа, горла і шкіри, напади астми;

— порушення сну, психічне збудження, тремтіння, схуднення;

— головні болі, розлад зору і координації;

— хронічну втому, сонливість, млявість, загальмованість;

— розлад потовиділення, і регуляції температури тіла.

Перші ознаки гострого отруєння формальдегідом: сльозотеча, різь в очах, нежить, кашель, задуха, головний біль, порушення координації рухів, судоми. При вдиханні його парів можливе виникнення алергічних реакцій шкіри (аж до екземи).

 

НОВИНИ

24.11.2017
23.11.2017
22.11.2017
21.11.2017