На Київщині погіршилася ситуація з Африканською чумою свиней

Новини, Репортажі 03 Кві. 2017 р., 10:53 187

У Київській області знову стала гострою проблема захворювання свиней на Африканську чуму (вірусна хвороба, яка проявляється гарячкою, ціанозом шкіри та поширеними крововиливами внутрішніх органів).

На цьому під час оперативної наради виконавчих служб міської ради наголосив представник управління державного нагляду за дотриманням санітарного законодавства Держпродспоживслужби у Броварському районі Володимир Ситюк.

Пан Ситюк нагадав, що 30 березня у Київській облдержадміністрації відбулося засідання Державної надзвичайної протиепізоотичної комісії за участю заступника голови КОДА Олега Письменного. Під час засідання було наголошено, що в Україні за перші три місяці зареєстровано вже 60 випадків захворювань свиней на африканську чуму. «Якщо зважати, що за попередній рік усього було зафіксовано 91 випадок, то це цифра кричуща», — сказав Ситюк.

Володимир Ситюк.

За інформацією фахівця, заступником КОДА Олегом Письменним було розглянуто питання щодо необхідності створення резервного фонду при кожному міськвиконкомі, сільській раді та РДА для забезпечення закупівлі дезінфікуючих засобів, спецодягу та відшкодування грошової компенсації власникам за знищення тварин у разі спалаху захворюваності свиней.

За словами Ситюка, офіційно у місті Бровари свині не зареєстровані, але по факту у приватному секторі вони є. Заступником міського голови Григорієм Голубовським дане доручення управлінню державного нагляду за дотриманням санітарного законодавства Держпродспоживслужби у Броварському районі прорахувати, скільки свиней є у місті та підготувати розрахунки щодо суми, необхідної для резервного фонду.

Також зазначимо, що під час засідання Державної надзвичайної протиепізоотичної комісії порушувалися питання щодо здійснення заходів з припинення діяльності стихійних ринків та інших несанкціонованих місць торгівлі живими тваринами та продуктами тваринного походження, заборони реалізації такої продукції на ярмарках, виставках без проведення ветеринарно-санітарної експертизи в державних лабораторіях, забезпечення контролю за переміщенням живих свиней та продукції тваринного походження.

Довідка. Африканська чума свиней (АЧС, Pestis Africana suum) — це заразне захворювання, деякі ознаки якого можуть розвиватися доволі швидко, але не завжди є специфічними для встановлення остаточного діагнозу. Збудник АЧС це ДНК-вмісний вірус сферичної форми, що належить до родини Asfaviridae. Він дуже складний і проявляє значну генетичну мінливість. Вірус АЧС заражає клітини імунної системи та ініціює вироблення величезної кількості специфічних антитіл, які, на жаль, не здатні до повної нейтралізації збудника. Це і є однією з основних причин чому виготовлення ефективної вакцини проти нього наразі неможливе. АЧС достатньо легко передається від хворої до здорової тварини (дивись нижче як саме), чому сприяє надзвичайна стійкість вірусу в навколишньому середовищі.

В умовах України лише домашні та дикі свині виду Sus scrofa можуть хворіти на АЧС. Усі інші тварини не сприйнятливі до збудника цієї хвороби. Вірус АЧС не передається людині і є безпечним для її здоров’я. На даний час виділено та описано 22 генотипи вірусу АЧС, однак більшість із них ніколи не виділялась за межами Африки. У 2012—2015 рр. в Україні було виявлено вірус АЧС генотипу ІІ, що за останні 8 років набув широкого розповсюдження, прокрокувавши з Кавказу, через Європейську частину Російської Федерації до Білорусі, України, країн Балтії та Польщі. Характерною особливістю захворювання від початку епізоотії була і залишається висока летальність. І, тому, власникам свиногосподарств та фахівцям ветеринарної медицини слід чітко зрозуміти, що АЧС – це невиліковна хвороба, що призводить до загибелі свиней усіх порід і статево-вікових груп. Антибіотики, або попередня вакцинація проти інших хвороб (наприклад, КЧС), жодним чином не впливають на її фатальний перебіг.

НОВИНИ

11.12.2017
10.12.2017
09.12.2017
08.12.2017