Програма «Безпечне місто»: реагувати на злочини буде виконком?

Новини, Репортажі 18 Січ. 2017 р., 21:47 234

На позачергову сесію міської ради виноситься проект рішення Про затвердження «Програми «Безпечне місто 2017—2019 роки».

Проект рішення створено за поданням робочої групи з розробки Програми по відеоспостереженню «Безпечне місто». Мета проекту — здійснення заходів, спрямованих на посилення безпеки громадян та захисту важливих об’єктів міста. Для реалізації передбачається встановлення пристроїв з додатковими функціональними можливостями — датчики сповіщення, системи розпізнавання облич та номерних знаків автотранспорту, кнопки виклику міліції тощо.

Кожен етап запровадження програми передбачає фінансування 1,5 млн. грн., тому в підсумку на безпеку має бути використано 4,5 млн. грн., оскільки термін реалізації програми 2017—2019 роки. Під час презентації проекту на засіданні депутатської комісії з питань ЖКГ його ініціатор депутат Володимир Оксютенко наголосив на важливості ухвалення програми і зазначив, що 1,5 млн грн на 2017 рік — замало для її реалізації. Після нетривалих обговорень комісією було вирішено рекомендувати проект до прийняття на сесії.

«За» винесення програми на розгляд позачергової сесії проголосували і члени бюджетної комісії (за виключенням депутата Олексія Здоровця, який «утримався» в ході голосування). Під час обговорення Програми «Безпечне місто» у депутатів виник рід запитань стосовно її реалізації. У відповідь на них Володимир Оксютенко зазначив, що «робочі місця» по обслуговуванню сервера будуть підпорядковані виконкому. Сам сервер також перебуватиме на балансі виконкому. Пересічні громадяни матимуть доступ до програми лише в режимі перегляду. У разі скоєння злочину чи протиправних дій в місці розташування камер відеозапис (за наявності відповідного звернення правоохоронних органів) буде надано слідчим. Доступ до аналітичної інформації з серверу, за словами доповідача, матиме обмежене коло осіб. Нині цей список не відомий.

На даному етапі розробники програми, вочевидь, ще не мають кінцевого уявлення про те, що будуть реалізовувати. Тому, за словами секретаря міськради Петра Бабіча, буде відправлено групу з числа депутатів Броварської міської ради до Тернополя, де подібна програма успішно працює. Хоча логічно було б перейняти досвід колег ще до написання та затвердження програми «Безпечне місто».

За експертною думкою з приводу проекту «Трибуни-Бровари» додатково звернулася до начальника Броварського відділу поліції Олега Янчинського:

— Встановлення відеоспостереження по місту — не для стеження за громадянами, а для стеження за громадським місцем. Наприклад, відеокамера на броварській мерії не використовується для стеження за громадянами, а слугує для висвітлення ситуації на площі. Такі ж камери, сподіваюся, будуть встановлені містом. З них можна буде отримувати інформацію у разі скоєння правопорушень у радіусі її дії, а також щодо пересування злочинців по території, де ведеться відеоспостереження.

Олег Янчинський

— Хто матиме доступ до інформації з камер?

— Доступ повинні мати, в першу чергу, служби, які забезпечують громадський порядок у місті, тобто співробітники поліції. Камери будуть на балансі міської ради, і ми матимемо доступ у разі необхідності. Головна мета — щоб відеоспостереження на вулицях міста запрацювало і приносило користь у дотриманні правопорядку, розкритті злочинів та запобіганню їм.

Чи не варто в такому випадку передати систему на баланс поліції, оскільки саме вони займаються питанням дотримання правопорядку?

— Це питання обговорювалося минулого року, коли провайдери пропонували свої послуги зі встановлення відеоспостереження. Звичайно, поліція відповідає за правопорядок, але жодна людина не зможе цілодобово сидіти і дивитися в монітор, щоб побачити, що хтось щось скоїв. Наукою доведено: чоловіки можуть 20 хвилин безперервно дивитися в монітор, жінки — до 40 хвилин. Іще одне: якщо це одна камера, це фізично можливо, але якщо їх буде кілька десятків, ніхто не зможе 24 години на добу дивитися в монітор та сприймати з нього інформацію. У Лондоні стоїть близько півмільйона камер спостереження, але ж це не означає, що там сидить півмільйона людей, і кожен дивиться у свій монітор. Там у разі ускладнення ситуації звертають увагу на певну територію, де працює відповідна камера, і тоді координують дії патрульних, які перебувають поряд.  Якщо щось трапиться, ми відмотаємо запис і передивимося, отримаємо певну інформацію.

До речі, програма «Безпечне місто» в тому вигляді, в якому її презентували, включає в себе можливість внесення додаткових відомостей. Ми зможемо вносити фото злочинців, які знаходяться в розшуку за рішенням суду чи за постановою слідчого, і надавати певну інформацію людині, яка буде працювати з системою.

— Чи достатньо зараз у поліцейських ресурсів/можливостей для дотримання правопорядку належним чином?

—Щодо можливостей поліції, то їх наразі бракує. Замість 10 патрулів, які повинні працювати по місту та району, на даний час щодня працюють 4-5 патрулі. Так, є некомплект, але якраз вчора завершився відбір, кандидати на посади в групи реагування патрульної поліції здавали фізичну підготовку. Згодом їх направлять на навчання на 4 місяці, після чого вони почнуть працювати. У нас 30 чоловік некомплект, і 30 чоловік уже пройшли тестування. Сподіваємося, після навчання вони повернуться до нас. Тоді, звичайно, у нас з’являться повноцінні 10 патрулів.

У цілому усі розуміють, що проект потрібен, і як зазначав під час обговорення Ігор Муратов з натяком на криміногенну ситуацію в Броварах, з його реалізацією і так запізнилися мінімум на рік. Але, чому цим проектом опікується виконком, а не представники правоохоронних органів, залишається під питанням.

 

НОВИНИ

18.01.2018
17.01.2018