Дропи: як не стати грошовим мулом для шахраїв

0

Легкі гроші онлайн можуть обернутись тюрмою. Хто такі дропи і як не потрапити в пастку, – розповідають в управлінні протидії кіберзлочинам у місті Києві. 

Уявіть, вам пише незнайомець у соцмережі або надходить лист на пошту. Пропонують просту віддалену роботу: потрібно лише приймати кошти на свою банківську картку та пересилати їх далі. Обіцяють від 5 000
до 10 000 гривень на місяць, працювати – кілька хвилин на день, досвід не потрібен. Звучить заманливо?

Насправді – це пастка. Саме так шахраї вербують дропів або ж грошових мулів – людей, які допомагають їм переказувати та “відмивати” вкрадені гроші.

Хто такий дроп?

Як повідомив начальник 9-го відділу (оперативного пошуку та партнерства у сфері інформаційних технологій) управління протидії кіберзлочинам у місті Києві капітан поліції Андрій Пархоменко, дроп – це
людина, яка добровільно або через необізнаність погоджується, щоб її банківська карта стала частиною злочинної схеми. Через неї проходять гроші, здобуті шляхом шахрайства, кіберзлочинів, торгівлі наркотиками чи людьми. Головна мета злочинців – заплутати фінансові сліди, а дропи – лише інструмент.

Чому це небезпечно?

Дуже часто люди не усвідомлюють, що стають співучасниками злочину. Проте закон не звільняє від відповідальності навіть тих, хто “не знав”.

  •  Дроп не жертва, а співучасник.
  •  Дропів затримують першими.
  • За такі дії загрожують штрафи, конфіскація майна і навіть тюремне ув’язнення.

Кого найчастіше вербують?

У групі ризику:

• молодь;
• студенти та учні;
• переселенці;
• люди без стабільного доходу;
• безробітні та соціально вразливі групи.

Шахраї грають на потребі заробити та обіцяють золоті гори – саме тому ця схема настільки небезпечна.

Як розпізнати шахрайську пропозицію?

Ось типові ознаки вербування дропа:
• потрібно лише “переказувати кошти” – без чітких обов’язків чи посадових інструкцій.
• Немає вимог до освіти або досвіду.
• Спілкування лише онлайн, без особистої зустрічі.
• Пропозиція звучить надто вигідно, щоб бути правдою.
• Вас просять надіслати фото картки, паспорт або навіть передати банківські
реквізити.
• “Роботодавець” пише з поштових адрес звичайних поштових операторів, а не з пошти офіційної компанії.

Особливо будьте обережні з так званими “іноземними компаніями”, які не мають офіційного представництва в Україні. Перевірити їхню легальність складніше, і саме через них найчастіше проходять шахрайські операції.

Що робити, якщо ви вже потрапили в пастку?

Якщо ви вже погодилися або підозрюєте, що стали дропом – не зволікайте:

1. Негайно припиніть співпрацю.
2. Повідомте в кіберполіцію: https://cyberpolice.gov.ua (можна залишити звернення онлайн).
3. Зв’яжіться з банком, картку якого ви використовували.

Як себе захистити?

• Завжди перевіряйте, хто вам пише і яку компанію представляє.
• Не погоджуйтесь “просто пересилати гроші” – це вже привід для підозри.
• Пам’ятайте: швидкі гроші без зусиль – це майже завжди шахрайство.

Будьте пильні! Навіть якщо вам дуже потрібні гроші – не погоджуйтеся на “роботу”, де треба використовувати свої банківські реквізити. Ви ризикуєте свободою заради короткочасного прибутку. Дроп – це не просто випадкова роль. Це – кримінальна відповідальність.

Також до вище зазначеної інформації, усіх просять долучитись до соціального проєкту «БРАМА» – це проєкт, що був створений за підтримки кіберполіції України та волонтерських організацій для протидії
дезінформації та блокування протиправного контенту.

Начальник 9-го відділу (оперативного пошуку та партнерства у сфері інформаційних технологій) управління протидії кіберзлочинам в місті Києві капітан поліції Андрій Пархоменко наголосив, що головною метою є очищення інформаційного простору від російської пропаганди та сервісів поширення дезінформації, а також знищення осередків незаконного поширення забороненого контенту.

Місія полягає в тому, щоб кількісно зменшити присутність росіян, що поширюють пропагандистські матеріали, у медіапросторі та якісно навчати виявляти й утилізувати ворожий контент. Для того, щоб бути частиною проєкту, користувачам достатньо мати мобільний телефон або компʼютер та трохи часу, який користувач готовий приділити для важливої справи.

Задача учасників – надсилати скарги на надані нами пости, сервіси, посилання тощо. Більше скарг – більша вірогідність блокування контенту.
Долучитись до соціального проєкту  можна за посиланням: https://chatovi.online/

Читайте також

  1. Броварчанка Аліна Шух у Нацгвардії: чемпіонка світу готує іноземних бійців до захисту України
  2. Офіційні платні паркомісця у Броварах: коли з’являться?
  3. У Броварах жінка захворіла на лістеріоз: їла і шашлик, але ремствує на рибу
  4. Суд над Майбоженком вдруге зірвався: слідчий СБУ знову «забув» дати дозвіл СІЗО?
Залиште відповідь

Exit mobile version