Банк: золото, валюта чи гривні?

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Поліна ТрофименкоАвторка – Поліна Трофименко, фінансова консультантка в сфері убезпечення життя

Редакція сайту може не поділяти погляди авторів та не несе відповідальності за інформацію, опубліковану в розділі «Блоги». Відповідальність за зміст, достовірність фактів, цитат, власних назв та інших відомостей несуть автори текстів, розміщених у розділі «Блоги».

 

 

«Гроші мають працювати на вас» – це така поширена порада з питань особистого фінансування. Але що вона насправді означає? І ще важливіше: як це можна зробити?

Ми з вами вже навчились заощаджувати. Ми розуміємо, що жити рослиною і не турбуватися про своє майбутнє в сучасному світі  – це злочин. Постає логічне питання: куди ж краще вкласти наші гроші? Немає простої відповіді або єдиного способу це зробити. Насправді майже кожен може знайти хоча б один спосіб інвестування, щоб гроші працювали і примножувались.

Складний відсоток або капіталізація – міф чи реальність?

В Україні найпоширеніша фінансова установа – це банк, а шляхи інвестування – валютні та гривневі депозити і золото. Тож сьогодні і розберемося, що з них найвигідніше.

Головне правило збереження грошей та інвестицій – компенсація інфляції. Тобто, прибутковість нашого напрямку має бути вищою або такою ж, як і інфляція гривні. Бо живемо ми в Україні і заробляємо (переважно) та витрачаємо в національній валюті. Тож із часом за вкладені гроші ми маємо придбати ту ж кількість товарів та послуг, яку могли придбати на початку.

Що таке «активи» та «пасиви» і як вони допоможуть ніколи не працювати

Банківський депозит, мабуть, найпростіший спосіб інвестувати гроші, от тільки істотно примножити їх він не допоможе, а зберегти – це завжди будь ласка.

Три прості кроки до фінансової незалежності, які ви навряд колись зробите

Депозит. Гривня

Пам’ятаємо, що заощадження є короткострокові та довгострокові. Якщо мова йде про національну валюту, то краще відкривати депозит у гривні на 20 років і більше. Наразі банки не пропонують такої можливості більше, ніж на два роки. Лише в деяких є можливість продовжити дію депозиту.

Як робити розумні інвестиції. Початок

Буде це рахунок із поповненням чи покладемо однією сумою, зрозуміло, залежить від наших фінансових можливостей. Але на практиці це відтворити доволі складно. Такі рахунки зазвичай потрібні для того, щоб забезпечити собі пенсію або дитяче навчання. І якщо для першої цілі в банків є пропозиція пенсійного рахунку, то для другої мети таких пропозицій у банків не існує. Логічно – починаєш замислюватись про інші фінансові установи, як то компанії страхування життя. Ми обов’язково порівняємо ці інструменти в наступних матеріалах.

Якщо ж ми вирішуємо скористатись банком для таких цілей, то беремо себе в руки, пам’ятаємо про свою мету, обираємо спочатку банк та мобілізуємо всі свої дисциплінарні можливості, щоб не витратити хоча б частину збережених та зароблених грошей.

Як обрати банк, який не вкраде ваші гроші?

Потім нам потрібно обрати вид депозиту на найбільший строк із капіталізацією відсотків, із можливістю пролонгації та з невигідним достроковим перериванням договору.

Якщо мова йде про щоденне використання грошей, рахунок для зарплатні, короткострокові депозити (до 1 року), то достатньо лише обрати надійний банк із зручною інфраструктурою і вигідними умовами.

Депозит. Долар

Валюта завжди буде валютою. І більшість із нас надають перевагу саме таким видам заощаджень. І це правильно. Щоб розподілити ризики інфляції та коливань курсу гривні в період зберігання наших грошей, краще їх розділити пропорційно і розмістити вклади і в національній, і в іноземній валютах.

Якщо мова йде про строк до 10 років, то краще заощаджувати у валюті. До прикладу, вирішили придбати машину. Гроші на неї плануємо збирати 3-5 років невеликими частками. Обираємо надійний банк, депозит на найбільший термін із можливістю поповнення та пролонгації. Знову ж таки, пам’ятаємо про невигідність дострокового зняття коштів, бо тоді не назбираємо на бажане авто, є можливість витратити.

Як копійки перетворюються на гривні або Шість простих правил заощаджень

Перед відкриттям депозиту з’ясовуємо:

  • чи має банк право за нашим договором в односторонньому порядку змінювати відсоткову ставку;
  • чи є автоматична пролонгація. Тоді нам не потрібно буде весь час пильнувати, коли скінчиться договір – наш депозит автоматично продовжиться, ми спимо спокійно, а гроші працюють;
  • все ж таки варто ознайомитись із можливістю про дострокове зняття грошей: за це можна отримати штраф;
  • як зняти гроші в разі скінчення договору: треба забрати відразу, вони залишаться на безвідсотковому рахунку чи їх перенесуть на окремий рахунок.

Золото

Менш популярна в Україні інвестиція – це золото. Зараз мова не йде про ювелірні прикраси, а про депозити в золоті та інших дорогоцінних металах. Це зручний спосіб, щоб не зберігати його вдома або в банківській комірці. Є два варіанти: з фізичним оборотом золота на рахунку та з його грошовим еквівалентом. Перший варіант дозволяє придбати або принести вже придбане золото в банк і покласти на депозит, отримавши в результаті теж золото. А другий варіант передбачає всі дії при умові грошової конвертації по курсу вартості металу.

Фінансова грамотність: як використати кризу собі на користь

Коли це вигідно? Інвестиції в золото – це ризик. Вигідно це тоді, коли ми вдало купимо і вдало продамо злитки. Термін таких депозитів – від одного року. Все тому, що хоча ціни на дорогоцінні метали і залежать від курсу долара, це інструмент тривалого зберігання. Кризи приходять і йдуть, а ціна золота все одно буде рости в перспективі. Така інвестиція не приносить швидкого прибутку. Такий депозит допоможе зберегти суму грошей на дуже довгий термін. Недоліки: на такий депозит не поширюється гарантія Фонду гарантування вкладів.

Висновок

Традиційна рекомендація: не складати яйця в один кошик. Коли розподіляєш свої заощадження за різними рахунками та установами – менший ризик втратити все. У великих фінансах це називається «формувати інвестиційний портфель». Тож за допомогою банків це можна зробити, але, як бачимо, є багато переваг і недоліків, які треба враховувати. Краще скористатися порадою спеціаліста. А також тримати руку на пульсі сучасного життя і знати про найвигідніші проєкти для збереження грошей на сьогоднішній день та вивчати їх.

Фото – надане авторкою

Читайте інші матеріали авторки:

  1. Щоб мрія стала реальністю: 5 кроків до встановлення фінансової мети
  2. Інструменти для заощаджень. Як правильно обрати?
  3. Сім ефективних методів для заощаджень
Поділіться.

Залиште відповідь