Бровари. Старе місто. Про сморід… від свиней

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Пані Леся, яка мешкає в приватному будинку на вул. Молодіжній (Старий центр), у соцмережі «Фейсбук» поскаржилася  на нестерпний сморід від сусідських свиней та питала поради: куди звертатися, щоб припинити цей жах? За словами жінки, вона та інші сусіди неодноразово говорили з господарями свійських тварин про необхідність вирішення проблеми смороду, однак «віз і нині там». І так триває роками, стверджує жінка: таке враження, що мешкає на свинофермі. Журналісти «Трибуни» намагалися з’ясувати, скільки свиней тримають сусіди пані Лесі, чи відповідає це санітарним нормам та чи не порушує правил благоустрою при утриманні домашніх тварин? Власники свиней показали своє господарство і навіть дозволила сфотографувати умови, в яких їх утримують.

Пані Надія та пан Віктор живуть у Броварах близько 40 років. Вони одні з сотні в старій частині Броварів, які тримають підсобне господарство. І не тому, що їм цього хочеться, а тому, що прожити на мінімальну пенсію – ой як складно. Тому в загородці сараю – двоє свиней. На сьогодні двоє. Кілька днів тому одну тварину забили, сало та м’ясо відвезли на ринок.

свині

У цій загородці двоє свиней

Ту цій загородці нещодавно також були свині

Ще з живності в господарстві є собака. На 3, 5 сотках обійстя – будинок, невеличка клумба, вузький проїзд для машини в гараж, який під одним дахом із господарською будівлею. «Хлів» добротний, охайний як зовні, так і всередині, відразу складно і сказати, що там тримають свиней.

свині

«Хлів»

Видає хіба що сморід. Та і то лише біля самого входу до свинарника. 

Господарі показують із десяток відер, куди протягом кількох днів збирають відходи тварин, накривають, а потім вивозять на свою земельну ділянку за Бровари. Потім відра ретельно вимивають.

свиніЗалишки тварин, яких забивають, відразу вивозять за місто та закопують у землю, розповідає пан Віктор. Ну, а місце розробки туші – змивають водою, яка стікає в окрему каналізацію.

свиніТакож господарі показують корм, яким годують свиней: кукурудзу, ячмінь, пшеницю та кабачки – ніякої «хімії», що могла б давати додатковий сморід.

свиніОднак сусіди, що мешкають поряд, стверджують, що від специфічних аміачних запахів не мають чим дихати. Особливо влітку, коли вітер у їхній бік. Пані Леся каже, що живе в будинку 19 років, а особливо смердить від сусідів останні 10 років. На їхні неодноразові звернення пан Віктор вибачається і не йме віри, що сусіди страждають від неприємних запахів, адже переконаний, що доглядає за тваринами належно. До того ж, сім’я пані Лесі тримала свого часу корову, кажуть «звинувачені», і вони на них не скаржилися.

Інші сусіди, які проживають через дорогу, кажуть, що запахи від свиней їх не турбують.  Валерій Іванович – сусід із іншого боку – розповів, що в нього поряд живе ще одна сім’я, яка також тримає господарство: кіз та курей. Однак чоловік на запахи від обох сусідів не нарікає: розділяє будинки дорога. Загалом на вул. Молодіжній у багатьох людей є домашнє господарство, повідомив чоловік. І так було завжди, скільки себе й пам’ятає. А Валерію Івановичу вже давно за сімдесят.

Згідно з Правилами утримання тварин у м. Бровари, затверджені рішенням міської ради від  14.08.2014 р., не регламентовано, яку кількість сільськогосподарських тварин можна на сьогодні утримувати в господарстві: кількість тварин обмежується лише можливістю забезпечення їм належних для їх утримання умов.

Однак утримання тварин «не повинно порушувати права осіб, які мешкають поруч, через утворення неприємних запахів, створення звукового та іншого впливу в порушення діючого санітарно-епідеміологічного законодавства».

У п.4 Правил зазначено, що серед обов’язків власників сільськогосподарських тварин та птиці – утримання в чистоті приміщення та прилеглі до них території. Власне, цих правил пані віктор та пані Надія дотримуються. Також, згідно з правилами, господарі мають систематично боротися з мухами та гризунами, своєчасно вакцинувати та вивозити гній. Попри те, що візит журналістів був несподіваний, значної кількості мух у сараї не помітили. А от пару відер посліду були не накритими.

Також у правилах вказано, що фізичним особам для власного споживання дозволяється здійснювати забій великої худоби на території своєї присадибної ділянки, але не більше: свиней – трьох голів на рік, корів – однієї на рік, кіз – п’яти голів на рік.

Зі слів пані Лесі, сусіди забивають свиней значно частіше.

Згідно з Державними санітарними правилами планування та забудови населених пунктів, де вказано основні гігієнічні вимоги до планування і забудови як нових, так і існуючих міських та сільських поселень України, розмір санітарно-захисної зони, наприклад, для 15 голів свиней у селянському господарстві, має бути 25 м. Що стосується великої рогатої худоби, то до 10 голів – 15 м (але не менше протипожежної відстані), 50 голів вівець – 25 м, 100 голів курей та кролів – 25 м.

свині

Праворуч –«хлів» , ліворуч – огорожа. Від «хліва» до огорожі з сусідами – метрів 5-6. Але ж у господарів не 15 свиней.

Як повідомив керівник броварського районного управління Держпродспоживслужби Володимир Ситюк, коли дошкуляють запахи від сусідів, найперше, на що варто звертати увагу, – на призначення земельної ділянки: вона лише для житлової забудови, чи і для ведення особистого селянського господарства? Якщо ділянка призначена лише для житлового будинку, то тримати господарство заборонено. Якщо ж призначена для ведення с/г, то господар має дотримуватися санітарних норм і правил.

Коли сусід не дотримується правил і не реагує на зауваження, варто написати колективне звернення на ім’я міського голови. За його розпорядженням буде створено комісію за участі фахівців різних служб. Якщо комісія виявить порушення – є всі підстави звертатися в поліцію.

За словами пані Лесі, вона зверталася за порадою на «гарячу лінію» міськвиконкому 6-11-11, однак її «перенаправили» в Держпродспоживслужбу та поліцію. У службу жінка ще не зверталася, а правоохоронцям скаржитися не стала – не хоче псувати стосунки з сусідами.

Замість післямови

Як би ми не хотіли і не намагалися відмежуватися від інших людей, час від часу доводиться стикатися з проблемами, що виникають від нашого тісного співіснування. Не так багато сусідів із роками змогли зберегти добросусідські стосунки. І, як правило, причиною їх погіршення стала нова будівля чи дерево, яке з’явилося прямо на спільній межі. Або сморід від спалювання сміття чи, як у цьому випадку, від свиней.

Щоб не виникало непорозумінь (або було їх якнайменше), варто зважати на закони не лише юридичні, а й на не менш важливі, – добросусідства, і намагатися вирішити питання мирним шляхом. Звичайно, це можливо, якщо сусіди доброзичливі та соціально відповідальні. Власне, саме такими і здалися журналістам пан Віктор та пані Надія, які пообіцяли вжити заходів, щоб максимально мінімізувати сморід. Наприклад, ретельніше дбати, щоб відходи були герметично закритими та придбати спецпрепарат, який «вбиватиме» у «хліві» різноманітні неприємні запахи.

Фото – авторки 

Читайте також:

  1. Дим і сморід: броварчани скаржаться на ТОВ «Роза». Відео
  2. Велоекскурсія підприємствами-забрудниками повітря і публічна дискусія про екологію. ФОТОРЕПОРТАЖ
  3. «ДрАйвові» пристрасті в Старому центрі Броварів
  4. Сортувати, щоб не потонути у власному смітті. Відео

  5. Сортувальна лінія: як у ТОВ «Селтік ТБО» сортують тверді побутові відходи. Відео

  6. Сміттєві війни: Грушевського, 19 VS Грушевського, 21. Відео

Поділіться.

Залиште відповідь