Компанії страхування життя: а якщо вони з нашими грошима втечуть?

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Поліна ТрофименкоАвторка – Поліна Трофименко, фінансова консультантка в сфері убезпечення життя

Редакція сайту може не поділяти погляди авторів та не несе відповідальності за інформацію, опубліковану в розділі «Блоги». Відповідальність за зміст, достовірність фактів, цитат, власних назв та інших відомостей несуть автори текстів, розміщених у розділі «Блоги».

 

 

У попередніх матеріалах ми з’ясували, як обрати надійний банк для збереження заощаджень. Але це не єдиний фінансовий інструмент, який дозволяє зберегти і примножити наші гроші. Популярності набуває ще один напрямок для довгострокових заощаджень – страхування життя.

Цей інвестиційний об’єкт давно популярний за кордоном, бо в світі він працює більше 100 років.  В Україні такі компанії існують понад 20 років та стають справжніми рятувальниками для наших співгромадян у життєво важливих питаннях. Тож спробуймо розібратися для початку, як обрати надійну страхову компанію.

Банк: золото, валюта чи гривні?

Що таке страхування життя?

Щоб уникнути плутанини, слід зазначити, що існує два види страхових компаній: ті, що займаються ризиковим страхуванням, та ті, що займаються страхуванням життя. Ризикове страхування (non life) — це короткостроковий договір (зазвичай 1 рік або менше), під час якого людина або майно перебувають під страховим захистом. Сплачені клієнтами внески залишаються в компанії, якщо не настав страховий випадок. Якщо такий настає, то виплачені кошти набагато перебільшують внесок.

Страхування життя (life insurance) є альянсом страхування життя і здоров’я з накопиченням капіталу. Такий поліс дозволяє отримати гроші в кінці дії договору, щоб не трапилось. Наприклад, гроші на пенсію або навчання дитини. Це довгострокові договори від 5 років і більше. Детально про роботу таких страхових компаній, як один із надійних напрямків інвестування, читайте в подальших статтях.

Три прості кроки до фінансової незалежності, які ви навряд колись зробите

Перевіряємо наявність ліцензії та реєстраційного коду

Де шукати інформацію? Надійний страховик має у відкритому доступі всі свої установчі та фінансові документи. Тож знайти ліцензію та свідоцтво про реєстрацію можна на сайті компанії. Реальність цих документів перевіряється за допомогою державних реєстрів та незалежних сервісів. Код ЄДРПОУ та ліцензію перевіряємо ось тут. В Україні може здійснювати фінансову діяльність лише та організація, яка має офіційну реєстрацію та ліцензію. Якщо в обраної вами компанії такої немає, то біжіть від неї якнайдалі.

Перевіряємо власників

Жодна страхова не буде ховати своїх власників: їх репутація та досвід – це ще одна цеглинка в надійність компанії. Тому всі обличчя керівників та кінцеві бенефіціари будуть у публічному доступі. Тут кожен обирає для себе своє: українські акціонери чи міжнародні. Більшість авторитетних знавців рекомендують обирати акціонерами великі міжнародні концерни або транснаціональні компанії. Зазвичай страхові компанії з іноземним капіталом є більш платоспроможними, ніж СК із українським капіталом. Для них втрата репутації – це втрата великих грошей та довіри в усьому світі. Якщо простіше, то нам варто довіритись тим, хто будь-яку проблему в Україні вирішить своїми грошима, аби не втратити репутацію.

Як робити розумні інвестиції. Початок

Мої роки – моє багатство!

Так само, як і банківські установи: чим старша страхова компанія, тим вона надійніша. Кількість років роботи говорить про те, що їй довіряють свої гроші та життя багато людей протягом довгого часу. Для міжнародних компаній вік існування може обчислюватись від 100 років і більше. Для їх українських «дочок» відлік можна почати від 2002 року, коли в нас був прийнятий закон про страхування міжнародного зразка. Тож, якщо обрана нами компанія має в своїй історії більше 18 років роботи на ринку України, то їй варто довіряти.

Як обрати банк, який не вкраде ваші гроші?

Не можна отак просто взяти і підняти рейтинг!

Одразу треба обмовитися, що спочатку перевіримо, хто формує той чи інший рейтинг і чи варто йому довіряти. Всілякі народні рейтинги, опитування та відгуки можуть містити в собі маніпуляції, тож беремо до уваги незалежні агентства або сервіси. Зрозуміло, що обираємо ТОП-5!

Також компанії, які дорожать своєю репутацією, підтверджують свої рейтинги міжнародними агентствами. Moody’s, Standard & Poor’s та Fitch Ratings – ось основні, які працюють на світовому ринку та завжди у відкритому доступі викладають результати досліджень.

А що ж держава?

Якщо ми хочемо ретельно розібратися, які ж гарантії з боку держави ми матимемо як власники полісів страхування життя, то варто взяти до уваги «ЗАКОН УКРАЇНИ Про страхування». У його статтях 30, 31, 32 чітко вказано, якими шляхами здійснюється регулювання роботи страхових компаній. Як перевіряється платоспроможність страховика, основні напрямки:

  • запас платоспроможності страховика 105% – якщо всі гроші, які винні клієнтам, будуть їм віддані, то в страховика повинно залишитись ще 5%. Зазвичай це набагато більше, про що й говорять звіти;
  • наявність сплаченого статутного фонду (гарантійного депозиту) страховика – 10 млн євро, який дає можливість забезпечити майбутню платоспроможність;
  • обов’язкове перестрахування ризиків виконання зазначених зобов’язань у перестраховиків резидентів або нерезидентів, що дає розподіл взятих на себе обов’язків між іншими компаніями-перестрахувальниками;
  • інвестиційні напрямки великої надійності: банківські вклади (депозити), нерухоме майно, цінні папери, що емітуються державою, інвестиції в економіку України за напрямами, визначеними Кабінетом Міністрів України, банківські метали.

Як копійки перетворюються на гривні або Шість простих правил заощаджень

Пам’ятаймо, що відкриті цифри компанії, легкість доступу до всіх її звітів, статистики та внутрішньої «кухні» також є показником надійності. Значить, їм немає чого приховувати.

Фінансова грамотність: як використати кризу собі на користь

Сподіваюсь, що такі прості поради допоможуть вам без зайвого клопоту обрати того страховика, який не лише збереже ваші гроші, а й примножить їх у законний спосіб.

Фото – надане авторкою

Читайте інші матеріали авторки:

  1. Складний відсоток або капіталізація – міф чи реальність?
  2. Що таке «активи» та «пасиви» і як вони допоможуть ніколи не працювати
  3. Щоб мрія стала реальністю: 5 кроків до встановлення фінансової мети
  4. Інструменти для заощаджень. Як правильно обрати?
  5. Сім ефективних методів для заощаджень
Поділіться.

Залиште відповідь